preloader

CI Bloom İkinci Yılında Ziyaretçilerini Bekliyor

20.05.2023
CI Bloom İkinci Yılında Ziyaretçilerini Bekliyor

Yazı Boyutu:

Türkiye’de çağdaş sanatın büyümesine odaklanan sanat fuarı CI Bloom, ikinci edisyonuna özel 31 Mayıs Ön İzleme, 1- 4 Haziran 2023 Genel Ziyaret günleri takvimi ile Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda 23 çağdaş sanat galerisinin katılımıyla sanatseverlerle buluşacak.

Türk çağdaş sanat ailesinin tüm üyeleriyle gerçekleşecek CI Bloom, İstanbul’daki sanat profesyonellerinden oluşan Seçici Kurul tarafından davet edilen çağdaş sanat galerilerini, sanatçıları ve sanatseverleri bir araya getiriyor. Bu yıl fuar genişletilmiş bir programla kâr amacı gütmeyen yaratıcı endüstriler için de bir buluşma noktası olmaya devam edecek. Bölgenin yeni nesil sanatçılarını ve sanat profesyonellerini bir araya getirecek fuar; özel projelere ve inisiyatif katılımlarına yer vererek, Türkiye sanat sektörünün gelişmesini ve çeşitlenmesini teşvik ediyor. Özel projelere ek olarak; fuar programında mimarlık, çağdaş sanat, dijital sanat ağırlıklı konferans programları yer alacak.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Baharın gelişiyle İstanbul’da çağdaş sanata odaklanan CI Bloom’un, zor zamanlarda bile, sanatın devamlılığını sağlaması ve nefes aldırması önemlidir. CI Bloom önümüzdeki yıllarda büyüyerek devam edecek. Bölgenin artan önemini ve canlılığını yansıtmakta ve bölgenin çağdaş sanat profilinin belirlenmesinde ve desteklenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. 2022 ve 2023 yıllarında, Türkiye’nin çağdaş sanat sahnesine katkıda bulunan yeni galerilerin sayısında bir artış gördük. Bu artışın devam etmesi bizim için önemlidir. CI Bloom fuarı 4 yeni ve genç galeri ve farklı kentlere yayılan 4 yeni inisiyatife ev sahipliği yapacak. Bu yıl 23 çağdaş sanat galerisini buluşturacak CI Bloom’da 4 yeni katılımcı galerimiz Den Art, Galeri Bosfor, Kairos Gallery ve Simbart Art Projects yerlerini alacak. Katılımcı genç galerilerin sayısı her edisyonda artarak devam edecektir ve CI Bloom genç galeri ve yeni sanatçıları sanat piyasasına katma görevini sürdürecektir. Contemporary Istanbul’un 18. edisyonunda yeni bölümümüz CI Photo’nun tanıtımını yapacağız. Borusan Contemporary CI Bloom’a özel sanatçı Olivo Barbieri’yi misafir ederek fuarda bir Artist Talk gerçekleştirecek. CI Photo fotoğraf odaklı kurum ve inisiyatiflerin beraberinde fotoğrafa odaklanan galerilerden oluşan bir bölüm daha olacaktır” dedi.

CI Bloom’a Bu Yıl Katılacak Galeriler

CI Bloom İkinci Yılında Ziyaretçilerini Bekliyor

CI Bloom’a bu yıl katılacak galerilerin tamamı ise şöyle: Ambidexter, İstanbul; Anna Laudel, İstanbul, Düsseldorf; Art On, İstanbul; Bozlu Art Project, İstanbul; C.A.M, İstanbul; Den Art, Antalya; Dirimart, İstanbul; Galeri 77, İstanbul; Galeri Bosfor, İstanbul; KAIROS, İstanbul; Krank Art Gallery, İstanbul; Martch Art Project, İstanbul; Öktem Aykut, İstanbul; Pg Art Gallery, İstanbul; Pi Artworks, İstanbul, Londra; Piramid Sanat, İstanbul; Sanatorium, İstanbul; Sevil Dolmacı Art Gallery, İstanbul; Simbart Projects, İstanbul; SODA, İstanbul; Taksim Sanat, İstanbul, X-ist, İstanbul; Zilberman, İstanbul, Berlin, Galeri/Miz, İstanbul ve One Arc Gallery, İstanbul…

Bunun yanı sıra CI Bloom, bu yıl yeni 4 genç katılımcı galeri ve 4 yeni sanat inisiyatifinin temsil ettiği sanatçıları bir araya getirerek sektördeki çeşitliliği ve dinamiği arttırıyor.

CI Bloom’a Bu Yıl Katılacak 4 Yeni İnisiyatif

Darağaç Kolektif, İzmir

CI Bloom İkinci Yılında Ziyaretçilerini Bekliyor

2016 yılında kurulan ve İzmir Umurbey Mahallesi içinde yer alan, kâr amacı gütmeyen bir sanat kolektifi ve yeni iletişim stratejilerinin deneyimlendiği bir açık alan olan Darağaç’ın temel hedefi İzmir’de henüz olgunlaşamamış galerilerden, yeni açılan sanatçı atölyelerinden de sergilenebilecek mekânların eksikliklerinden dolayı genç sanatçıların işlerini gösterebilecekleri bir alana veya ortak bir söyleme dönüşmek.

Ka, Ankara

CI Bloom İkinci Yılında Ziyaretçilerini Bekliyor

Görsel kültür ve sanatsal düşünce alanında bilgi paylaşımı ve üretime olanak sağlamak için 2011 yılında Ankara’da kuruldu. Ka yıl boyunca hem sağlam bir altyapıya sahip lens tabanlı çalışan sanatçılar hem de fotoğrafa yeni başlayanlar için olanaklar yaratmak üzere farklı disiplinlerden araçları ve bilgi kaynaklarını bir araya getiren çeşitli seviyelerde atölyelerin yanında, sergiler, söyleşiler, sunumlar, sanatçı konuşmaları, projeler ve etkinlikler düzenliyor.

KOLİ Art Space, İstanbul

CI Bloom İkinci Yılında Ziyaretçilerini Bekliyor

Kadıköy – İstanbul’da yer alan KOLİ Art Space; Elçin Acun ve Yasemin Kalaycı tarafından kurulan, kâr amacı gütmeyen, bağımsız bir çalışma, üretme ve sergileme alanı. Sanatsal deneyim ve iş birliği ekseninde dolanan KOLİ, feminist ve queer sanatçılar arasındaki diyaloğun desteği ile var olur, kapsayıcılık ve çeşitliliğin gücü ile beslenir, kimliğin ve cinsiyetin akışkanlığına odaklanarak değişim ihtiyacının zorunluluğu inancından doğmuş bir bağımsız sanat alanı olarak hizmet veriyor.

sub, Çanakkale

CI Bloom İkinci Yılında Ziyaretçilerini Bekliyor

Çanakkale’de çok kültürlü bir mahallede, yan binaların duvarlarına örülmüş kolon ve kirişler üzerinde inşa edilmiş bir çatı ile mekânlaşarak Nisan 2017 itibarıyla fonksiyon kazanmaya başladığından beri mekânsal olarak süreğen bir dönüşüm halinde. sub, mekânın adil kullanımını gözeterek sürdürülebilirlik olasılıklarını geliştirmek için bir deneyim alanı olarak işleyişini kurguluyor.

Bunların yanı sıra bu CI Bloom’a Galeri Bosfor, Simpart Projects, Kairos, Den Art olmak üzere 4 yeni genç galeri katılacak.

CI Bloom Biletleri

CI Bloom İkinci Yılında Ziyaretçilerini Bekliyor

1- 4 Haziran tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda düzenlenecek CI Bloom Fuar Programı Genel Ziyaret Biletleri, 28 Nisan’dan itibaren Mobilet’te ve CI Bloom web sitesinde satışa çıktı. Ziyaretçiler, Early Bird/Erken Dönem özel fiyatlı biletleri 28 Nisan – 12 Mayıs tarihleri arasında satın alabilecek.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları