preloader

Contemporary Istanbul'un Yeni Sanat Fuarı "CI Bloom" Kapılarını Açıyor

21.04.2022
Contemporary Istanbul'un Yeni Sanat Fuarı "CI Bloom" Kapılarını Açıyor

Yazı Boyutu:

aaa

Contemporary Istanbul, Akbank ana partnerliğinde Türkiyedeki çağdaş sanata odaklanan yeni sanat fuarı CI Bloom ile baharı karşılıyor. Fuar, Tersane İstanbulda, 10-11 Mayıs ön izleme, 12-15 Mayıs fuar günlerinde sanatseverler ile buluşacak.

Türkiyedeki 23 çağdaş sanat galerisini buluşturacak CI Bloom, Haliç’in kıyısında İstanbulun tarihi atmosferinde 10-11 ön izleme, 12–15 Mayıs fuar günlerinde gerçekleşecek. Contemporary Istanbul; Akbank ana partnerliğinde, Tersane Istanbulda uyandırdığı uluslararası büyük ilginin ardından; Türk çağdaş sanat ailesinin tüm üyeleriyle birlikte baharı karşılayacak. CI Bloom, İstanbuldaki sanat profesyonellerinden oluşan seçici kurul tarafından davet edilen çağdaş sanat galerilerini, sanatçıları ve sanatseverleri festival havasında bir araya getiriyor.

Ziyaretçilerin CI Bloom’da Görebileceği Sanat Galerileri

Contemporary Istanbul'un Yeni Sanat Fuarı
Contemporary Istanbul'un Yeni Sanat Fuarı

CI Bloom’da Ambidexter, İstanbul; Anna Laudel, İstanbul, Dusseldorf; Art On Istanbul; artSümer, İstanbul; Bozlu Art Project İstanbul; Büro Sarigedik, İstanbul; C.A.M. Galeri, İstanbul; Dirimart, İstanbul; Ferda Art Platform, İstanbul; Galeri 77, İstanbul; MERKÜR, İstanbul; Galeri Siyah Beyaz, İstanbul, Ankara; Galerist, İstanbul; Martch Art Project, İstanbul; Öktem Aykut, İstanbul; Pg Art Gallery, İstanbul; Pi Artworks, İstanbul, Londra; Piramid Sanat, İstanbul; Sanatorium, İstanbul; The Pill, İstanbul; Vision Art Platform, İstanbul; x-ist, İstanbul ve Zilberman Gallery, İstanbul, Berlin yer alacak.

CI Bloom katılımcı galerileri ise seçici kurul üyeleri olan Adnan Yerebakan (Sanatorium), Doğa Öktem ve Tankut Aykut (Oktem Aykut), Moiz Zilberman (Zilberman Gallery), Oktay Duran (Art On Istanbul), Suela Cennet (The Pill), Yeşim Turanlı (Pi Artworks) tarafından belirlendi.

Dünyanın En Önemli NFT Eserleri CI Bloom’da

Contemporary Istanbul'un Yeni Sanat Fuarı

Türkiyedeki sanat galerilerine odaklanan yeni çağdaş sanat fuarı CI Bloom, dünyanın en önemli NFT eserlerinden bazılarına da ev sahipliği yapıyor.

Paribu desteği, ContempoNeo organizasyonu ile düzenlenecek; kürasyonu MoCDa (Museum Of Contemporary Digital Art) ve yaratıcı yönetmenliği sanatçı ikilisi ha:ar tarafından üstlenilen Digital Horizons: The New State of the Art” sergisi, uluslararası NFT koleksiyonerlerinin koleksiyonlarından seçilen Beeple, XCopy, Pak, Mario Klingemann, Damien Hirst, Sofia Crespo, Larva Labs, BayC, ha:ar gibi NFT dünyasının 20 yıldızını bir araya getiriyor. LG Oled’in teknolojik desteği ile gerçekleşen sergi dijital sanat eserleri ve koleksiyon parçalarının gösterileceği iki ana bileşenden oluşuyor. Serginin amacı, dijital sanat satın almanın anlamlandırılmasında ve popülerleşmesinde NFTlerin işlevini araştırmak.

NFT’lerin geniş çapta benimsenmesi, geçtiğimiz 2 sene içinde sanat icra etme, alım-satım ve koleksiyon oluşturmadaki geleneksel yöntemleri kökten değiştirdi. Konvansiyonel sanat ticareti platformlarına istikrarlı bir alternatif oluşturduğunu kanıtlayan NFT’ler ve blokzincir tabanlı teknolojiler sanatçılar, koleksiyonerler ve galeriler tarafından heyecan ve merakla karşılandı. Blokzincirler ortaya çıkmadan çok önce dijital araçlarla çalışmalar yapmakta olan, alanında uzman sanatçıların yanı sıra yeni bir heyecan verici yaratıcı bir nesil de koleksiyonculara, galerilere ve müzelere ulaşmak için NFT’leri kullanmaya başladı. Blokzincirler üzerinde sertifikalandırılan sanat eserleri, çağdaş sanat uzmanlarının yüzlerini ana ilham kaynağı olarak dijital kültür ve bilgisayar teknolojilerine dönmelerine sebep oldu.

Bölüm 1 – “Dijital Sanat”

Contemporary Istanbul'un Yeni Sanat Fuarı

XCOPY’nin renkli stili, çevrim içi yaşamın hızlı ritmine olan ilginin altını çiziyorsa, Pak’ın çalışmaları da matematik ve sayılara yaratıcı yaklaşım öneriyor. Mario Klingemann ve Sofia Crespo makinelerin en çılgın rüyalarının derinlere inen çalışmalarla yapay zekanı yaratıcı potansiyelini keşfeyor. Martin Lukas Ostachowski ve Oficinas TK, dijital medya ortamının heykelsi niteliğini araştırmak için için işbirliği yaptılar; aynı niyetle yola çıkan Sarah Zucker, hayatımızdaki ekranların neredeyse uhrevî hazır ve nazır varlığından ilham alan bir sabat tarzı geliştiriyor. Zucker gibi pop kültüre ilgi duyan BeepleIn eserleri popüler pop ikonlarının yakın gelecekteki çürümüş hallerini hayal ederek memento mori formülüne modern bir sapma getiriyor. Mark Inducil’in araştırması 7/24 çevrimiçi bağlı olmanın psikolojik etkisini merkeze alıyor, buradan IRL ve URL deneyimleri üst üste bindiği bir hayat yaşamanın ne anlama geldiğini betimleyen göz alıcı dijital animasyonlar ortaya çıkıyor. Damien Hirst, dijital ve fiziksel eserler arasındaki bağlantıyı İngiltere’de güvenli bir kasada saklanan benzersiz fiziksel sanat eserlerini bir NFT koleksiyonuyla karşılaştırarak sorguluyor. Heykeltıraş Hande Şekerciler ve yeni medya sanatçısı Arda Yalkından oluşan Türk ikiliha:ar”, sanat üretmenin geleneksel yolları ile yeni teknolojileri harmanlıyor ve fiziksel ortamdaki heykeltıraşlığı, 3D modellemeyle birleştirerek sanat tanımlamalarının sınır boşluğuna denk düşen hibrit işler üretiyorlar.

Bölüm 2 – “Collectibles”

Contemporary Istanbul'un Yeni Sanat Fuarı
Contemporary Istanbul'un Yeni Sanat Fuarı

NFT devrimi, yani koleksiyonerliğin doğumundan bu yana ortaya çıkan en yenilikçi araç, yeni bir koleksiyonculuk tipolojisi göz önünde bulundurulmadan tam olarak anlaşılamaz. Üretilen ilk NFTlerin bazıları aslında PFPler (Picture for Proofs) projeleri idi. Bunlar sosyal medya hesaplarında kullanılmak üzere tecrübesizce tasarlanmış avatarlardı. RarePepe bu tipteki pilot projelerin ilklerinden biriydi, 2016da çeşitli sanatçılar tarafından üretilmiş 1774 koleksiyon kartı Bitcoin blok zinciri üzerinde piyasaya sürüldü. Bir yıl sonra nadir dijital varlıklar için ilk pazar yeri açıldı. Ethereum blok zinciri aracılığıyla oluşturulan CryptoPunks, bir Ethereum cüzdanına sahip olarak kolayca toplanabilen 10.000 benzersiz çizgi film karakterinden oluşuyordu. ERC720 standartlarına dayanan koleksiyon kısa sürede satıldı ve nadirliğe bağlı olarak artan fiyatlar üzerinden her bir tokenin ticaretini yapmak isteyen topluluk tarafından yönlendirilen ikincil bir pazar yarattı. Meebits, LarvaLabteki yaratıcılar tarafından ortaya konan ikinci projedir. Sanal dünya için mükemmel 3D avatarlar olmak üzere, özel bir üretken algoritma ile 20.000 üç boyutlu voksel karakter oluşturuldu. Bazı çok köklü sanatçılar da bu yeni sanat alanında söz sahibi oldular. Örneğin Takashi Murakami, RTFKT ile metaverse için gelecekteki giyilebilir ürünlerin üretimiyle ilişkili 20.000 avatar sürümü olan CloneX’in ortak yaratıcısıdır. Başlarda, koleksiyon ürünleri dijital dünyaya girmeniz anlamına geliyordu ama bir Bored Ape Yatch Club’a sahip olmak koleksiyoncuların üyeleri için avantajlar sunan özel bir kulübe girmelerini sağladı ve bu -her şeyden önce- sosyal prestij getiriyordu. Topluluk, projelerin ortak kilit noktası oldu. Cool Cats, Doodles gibi projelerde koleksiyondan nadide sanat eserlerine sahip olmak, koleksiyonerin topluluk içinde daha önemli bir role ulaşmasını sağlıyor. Aynı ilke, ek bir misyonla, World of Women için de geçerli, bu ek misyon kadın sanatçıları NFT alanına aktif bir şekilde destekleyerek Web 3.0’ı daha kapsayıcı ve eşitlikçi bir ekosistem haline getirmek olarak özetlenebilir. Geçmiş ve gelecek, en eski ve en yeni projelerden birinde yeniden buluşuyor; Crypto Kitties ve Moonbirds zamanla ilişkili olarak değer kazanma özelliklerini paylaşıyorlar, bu, PFP pazarı başarısının özeti. Bu noktada aynı NFTyi en uzun süre elinde tutmak sanat eserinin kendisini gerçekten dönüştürecek.

CI Bloom Yaratıcı Blockchain Konferans ve Eğitim Programı Düzenliyor

Contemporary Istanbul'un Yeni Sanat Fuarı

CI Bloom yaratıcı blockchain endüstrisi ve NFT’ler üzerine bir dizi eğitim ve konferansa da ev sahipliği yapıyor. ContempoNeo tarafından organize edilen bu etkinlikler, önemli koleksiyoner ve sanatçıların katıldığı ilham verici konuşmaları, NFT’lerin hukuki ve mali açılardan inceleneceği tartışmaları; Paribu, Metamask, Tezos, OVR, DappRadar, POAP ve Infinite Objects gibi önemli global NFT/Blockchain şirketlerinin sunum ve eğitimlerini ücretsiz olarak takip etme imkanı sunacak. Yarım gün sürecek ve NFT’ler hakkında az ya da hiç bilgisi olmayan kişilere NFT’leri anlatmayı amaçlayan Blockchain 101 atölyesinde NFT tanımı, borsalar, cüzdanlar, NFT pazar yerleri ve siber güvenlik gibi temel bilgiler paylaşılacak.

15 Mayıs’a kadar devam edecek yeni sanat fuarı CI Bloom’u Tersane Istanbul’da ziyaret edebilirsiniz.