preloader

Bio Art Hakkında Bilmeniz Gerekenler

27.06.2022
Bio Art Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Çağdaş sanatta yepyeni bir çığır açan Bio Art disiplinini sanatçıları ve kavramları ile birlikte ele aldık.

Geleneksel sanat anlayışına getirdiği yeni yorumla 2000’li yıllara damga vuran Bio Art, günümüz sanatının farklı boyut ve açıdan bir uygulaması olarak dikkat çekiyor. Biyolojiyle ilgilendiği için İspanyol ressam Salvador Dali’nin öncüsü olarak kabul edildiği, şimdilerde ise günümüz sanatında yeni bir gelişme olarak görülen Bio Art hakkında bilmeniz gerekenlere göz atın.

Bio Art Nedir?

Bir görsel sanat türü olarak Bio Art, insanların canlı dokular, bakteriler, canlı organizmalar ve yaşam süreçleriyle çalıştığı sanat pratiğine verilen genel ad olarak biliniyor. Bio Art disiplininde üretilen eserler, biyoteknoloji gibi bilimsel süreçler kullanılarak laboratuvarlarda, galerilerde veya sanatçı stüdyolarında üretiliyor. Bilimdeki teknik araçları kullanarak yapılan bu üretim, çağdaş sanatta yeni gelişmekte olan bir sanat alanı yaratmasıyla tüm dünyada ilgiyle karşılanıyor.

Canlı dokular üzerinde gelişen bu tasarımlar; teknolojinin olanakları dâhilinde biyoloji ve sanatı sentezleyerek yeni bir görsel estetiğin kapılarını aralıyor. İspanyol ressam Salvador Dali biyolojiyle ilgilendiği için Bio Art’ın öncüsü olarak kabul ediliyor. Yunanca Bios (yaşam) kelimesinden ilhamla yaşam sanatı anlamına gelen Bio Art geleneksel sanat anlayışına getirdiği yeni yorumla 2000’li yıllara damga vurdu. Son 20 yılda tüm dünyada hızla gelişen Bio Art günümüz sanatının farklı boyut ve açıdan bir uygulaması olarak dikkat çekiyor.

Bio Art Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fotoğraf: @Bio Art & Design Award

Gen, hücre, doku, hayvan gibi hayatın biyolojik ve bilimsel metotlar ile ham madde olarak kullanıldığı bir geçiş sanatı olan Bio Art, biyoteknolojideki konseptler ile birlikte gelecek yıllarda da gelişim göstereceğe benziyor.

Yaşamsal materyallerin ve biyoteknolojik malzemelerin yaratıcı bir yöntemle kullanıldığı teknikte bioartistler çalışmalarını yaratmak için bitkiler, böcekler, genler, bakteriler, mantar ve diğer organik elementlerin yanı sıra doku kültürleri, hayvan kanı transfüzyonları, DNA ve hatta doğrudan insan vücudunu kullanabiliyorlar.

Bio Art çalışmalarının ortaya çıkışı ve giderek dünyada çoğalması; teknolojinin ve bilimin demokratikleşmesi ile parelel bir gelişim gösterdi. 2008 yılında teorisyen Pier Luigi Capucci, organik ve inorganik yaşam alanındaki sanat çalışmaları arasındaki bağlantıyı bir şema haline getirdi. Bio Art’ın ve bio sanat çalışmalarında kullanılan ortak elemanlar; biyolojik madde, yani canlı organizmalar veya bunların çeşitleri olarak belirlendi. Capucci’nin çalışmasına göre Bio Art alt başlıklara ayrılıyor.

Bio Art’ın Çeşitleri

Biyoteknoloji sanatı

Biyoteknolojik uygulamaları içeren, genetiği değiştirilmiş veya değiştirilmemiş organizmaların kullanıldığı, kromozomları değiştirilmiş, doku kültürünün kullanıldığı sanat alanı olarak karşımıza çıkıyor.

Transgenik sanat

Genetiği değiştirilmiş organizmaların sanatı olarak biliyor.

Bio Art Sanatçıları

Bio Art Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Eduardo Kac, “GFP Bunny”
Fotoğraf: www.ekac.org
Bio Art Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Orlan, “SK-Interface”
Fotoğraf: @orlan.officiel

İçinde sanal gerçeklik, robotlar, DNA kodlaması, transgenik sanat da dâhil olan birçok farklı sanat alanıyla uğraşan Brezilyalı sanatçı Eduardo Kac, uluslararası alanda tanınan bir Fransız sanatçı Orlan, çalışmaları ağırlıklı olarak insan vücudunun yeteneklerini genişletmeye odaklanan Stelarc, biyo-sanat akımının en tanınmış sanatçılarından biri olan George Gessert ve Marta de Menezes bu akımın dünyada en bilinen sanatçıları olarak tanınıyor. Küf, mantar ve diğer organizmalarla dolu Petri yemekleriyle çalışmalar yapan ve çalışmalarını “yaşayan bir stüdyo” olarak ifade eden görsel bir sanatçı ve biyolog olan Selin Balcı ise Türkiye’de bu alanda üretim veren en bilindik isimlerden.

Bio Art Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Stelarc, “Multiple Hand”
Fotoğraf: stelarc.org
Bio Art Hakkında Bilmeniz Gerekenler
George Gessert, “The Hybridization of Irises”
Fotoğraf: @quoartis

Günümüzün doğa bilimleri ve teknolojileri düşünüldüğünde Bio Art sanatının beden, evrim, sosyal bilimler ve sağlık alanları üzerine yoğunlaşan yeni sanatçıların üretimlerine gebe olacağı ve gelecek yıllara damga vurması bekleniyor.

{772847}

Admin
Admin Tüm Yazıları