preloader

Andres Valencia'nın Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

30.09.2022
Andres Valencia'nın Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Yazı Boyutu:

Küçük yetenekler arasında ilk sıralarda yer alan, sanat dünyasında “Yeni Picasso” olarak tanınan ressam Andres Valencia’nın yaşamına ve eserlerine birlikte göz atalım.

10 yaşındayken siz ne yapıyordunuz? Muhtemelen küçük ressam Andres Valencia kadar ünlü olmayı ve tablolarınızı astronomik fiyatlara satmayı isterdiniz. O aslında tam olarak bunları dile getirmese de… İşte bu sıra dışı yetenek Andres Valencia’nın hayatı ve eserleri hakkında tüm bilmek isteyeceklerinizi bir araya getirdik.

Andres Valencia’nın Hayatı

George Condo, Picasso ve Kübizm’den derinden etkilenen, büyük, dramatik, renkli figüratif resimleriyle tanınan ve San Diego Kaliforniya merkezli bir çağdaş sanatçı olan Andres Valencia, beş yaşından beri resim yapıyor.

Kaliforniya Devlet Okulu Görsel ve Sahne Sanatları (VAPA) programına katılan öğretmenler, onun olağanüstü yeteneğini kısa sürede fark etti. Evinde birçok sanat eserinin yer aldığı Valencia; RETNA, Richard Hambleton, Raphael Mazzucco, Salvador Dalí ve babasının yaklaşık yedi yıl önce toplamaya başladığı diğer sanatçılardan ilham aldı. Evinde saatlerce bir RETNA tablosuna bakarak, becerilerini geliştirmek için onu defalarca kopyalamaya başlayan küçük sanatçı, resimle ilgili videolar izleyerek eğitimini pekiştirdi.

Gerhard Richter, Vincent van Gogh, Amedeo Modigliani, Francis Bacon ve Michelangelo gibi çok çeşitli sanatçılara ilgi duyan Valencia, şimdiye dek ünlü sanatçılar Bradley Theodore, Raphael Mazzucco, Retna ve de Risk (Kelly Graval) ile iş birliği yaptı. Valencia, eserlerinde yaşayan en sevdiği sanatçı olarak George Condo’dan da bolca alıntı yapıyor.

Ailesiyle birlikte yaşadıkları San Diego’daki evlerinde bulunan stüdyosunda her gün resim yapan Valencia, sanat tarihi çalışıyor ve heykel çalışmaları yapıyor.

Sadece dünyanın işimi bilmesini istiyorum.

Andres Valencia

Öncelikli hedefi tüm dünyadaki insanlara bir şekilde ulaşmak ve onlara ne iş yaptığını göstermek olan Valencia, bu amaç doğrultusunda geceleri bazen uykusundan uyanıyor, aklına takılanları eskizler halinde önce çiziyor ve daha sonra da birkaç kanvas üzerinde aynı anda (muhtemelen) resimlerine başlıyor. Amacına henüz daha yolun başındayken ulaşmış olduğu için çok şanslı. Öte yandan bu kadar genç bir yeteneğin bu kadar küçük bir yaşta böylesi bir şöhrete kavuşması, insanı onun gelecek kaygıları konusunda düşündürmüyor değil.

Andres Valencia’nın Eserleri

Ms. Cube

Andres Valencia'nın Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri
Andres Valencia, “Ms. Cube”

Andres Valencia’nin “Ms. Cube/Bayan Küp” adını verdiği tablosu onu meşhur eden tabloların başında geliyor. Bu işi, 2022 yılında Miami’deki Palm Beach Modern + Çağdaş Sanat Fuarı sırasında sergilendi. Bu resim, genç figüratif sanatçının 2021 yılında Art Miami’ye katıldığını açıklayan afişte de yer aldı. Bu sanat etkinliği sırasında Andres Valencia, bu tablosu da dahil olmak üzere sergilenen tüm tablolarını Martin Scorsese’nin “The Wolf of Wall Street” filmine ilham veren eski borsa simsarı Jordan Belfort’a sattı.

ABD’li meşhur borsacı, son aylarda Andres Valencia’nın sanat eserlerini satın alma konusunda yalnız değil. Aktörler Sofia Vergara, Channing Tatum ve Brooke Shields’in koleksiyonlarında da bu çocuk yeteneğe ait eserler bulunuyor.

Valencia’nın isminin etrafında dönen popülerlik bu ünlüler sayesinde öylesine arttı ki Chase Contemporary Galerisi, basının çoktan “Yeni Picasso” olarak selamladığı bu 10 yaşındaki ABD’li çocuk ressamı temsil etmeye karar verdi.

21 Haziran’da Phillips Müzayede Evi tarafından satılan “Ms. Cube”, 1.260.000 Hong Kong doları yani 160 bin ABD doları değere ulaştı. Bu satıştan elde edilen gelir “Box of Hope” isimli derneğe bağışlandı.

“No Rules”

Andres Valencia'nın Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri
Andres Valencia, “The Commander”
Andres Valencia'nın Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri
Andres Valencia, “The Professor”

“No Rules” adlı ilk kişisel sergisi, 23 Haziran 2022’de New York’ta açıldı. Serginin ziyaretçileri bu yaştaki bir çocuğun son iki yıldır akranları gibi okulda veya oyun parklarında olmayıp da ne yaptığını, 30 tane büyük ebatlı tuvalden oluşan seçkiyle görmüş oldu.

Art Miami’nin yönetici direktörü Nick Korniloff, The Post’a verdiği aşağıdaki demeciyle Andres Valencia’yı övdü.

Yaklaşık 30 yıldır sanat dünyasının içindeyim ve bu kadar yetenekli birine hiç tanık olmamıştım. Sanat dünyasının sorumluluğu, bir sonraki büyük sanatçıları bulmaktır ve bunu Andres ile yaptık. 36 saat içinde küreselleşti.

NIck KornIloff

Andres Valencia Nasıl Resim Yapıyor?

Sahiden Valencia’nın resimlerine bakınca aklınıza ilk hangi ressam geliyor? Picasso değil mi? İspanyol sanatçı Picasso da tıpkı Valencia’nın diğer ilham aldığı sanatçılar George Condo ve Jean-Michel Basquiat gibi onun resim tekniğinin şekillenmesinde önemli rol oynamış.

Gerçekten de bu yetenekli çocuk, çağdaş sanatın müthiş çocuğu olarak zamanında adlandırılmış Picasso üzerine bir belgesel izledikten sonra resim yapmaya başlamış.

İzlediği belgesel sonrasında sürrealizm ve kübizm akımları arasında yarı yolda olan figüratif stilini ve çalışma yöntemini mükemmelleştirmekle meşgul küçük sanatçı.

Resimlerimi satmaktan çok mutluyum. Duygusal olarak bağlı değilim çünkü her zaman bir tane daha yapabileceğimi biliyorum.

Andres Valencıa

Resim yaparken birçok sanatçı gibi onun da kendine özgü bir rutini var. Önce küçük parçalar halinde resim yapıyor ve onun üzerinde bir iki saat çalışıyor. Sonra başka bir resimle biraz ilgilenerek günü noktalıyor. Ertesi gün tekrar geliyor ve onların üzerine eklemeye devam ediyor. Resimlerini sessizce veya fonda çalan müzik eşliğinde yaratıyor. Resim yaparken en çok Jimi Hendrix, Queen, Michael Jackson ve The Beatles dinlemeyi seviyor.

Kendi stüdyosunda bazen kendisinden de büyük kanvaslar üzerinde çalışırken bir merdivene çıkmak zorunda kalması, aslında onun yaptığı işlerle devleşen bir minik adam olduğunu bize hatırlatması açısından önemli.

Bugüne dek yaptığı tüm işleri satılmış olan Andres Valencia, çağdaş sanat dünyasının yetenekli minik efendisi olma yolunda ilerliyor. Ve işlerini satın alan ünlülerle olan samimi pozları ve onların resimlerini satın almalarından duyduğu memnuniyetin altını çizmesi bize bu çocukla alakalı çok daha önemli şeyler söylüyor.

Şimdiden bu genç adama ve işlerine dikkat edin, şansınız varsa muhakkak bir tane büyük boyutlu ve canlı resimlerinden edinin.

Oktay Tutuş
Oktay Tutuş Tüm Yazıları