preloader

Modaya Damgasını Vuran Kedi ve Köpekler

03.10.2020
Modaya Damgasını Vuran Kedi ve Köpekler

Yazı Boyutu:

Tarihteki en ünlü kedi Choupette’den, moda çekimlerinde yer alan köpeklere moda dünyasına damga vuran kedi ve köpekleri inceledik.

Gelin, modaya damgasını vuran dört ayaklı tatlı dostlarımıza bir bakalım! Onlar mı moda olduğu için tarih sahnesinde yer almışlar yoksa modayı bile derinden etkileyecek güce sahip oldukları için mi fotoğraflarda bu kadar yer verilmiş ve modacılar onlardan vazgeçememiş? İnsan düşünmeden edemiyor…

Tarihteki En Ünlü Kedi: Karl’ın Kedisi

Modaya Damgasını Vuran Kedi ve Köpekler

Efsane modacı Karl Lagerfeld’in kedisi Choupette çok ünlü. Belki Lagerfeld’in ardından ondan ilham alarak benzerini yapmış kedi sahipleri olmuştur ama o bilinen ilk miras sahibi kedi. Ünlü modacı 200 milyon dolarlık servetinin büyük bir kısmını kedisi Choupette’ye bırakıyor. Şu an Choupette dünyanın en zengin kedisi olarak Paris’te iki bakıcı ve korumasıyla yaşıyor.

Moda Dünyasına Köpekler Nasıl Girdi?

Modaya Damgasını Vuran Kedi ve Köpekler

İnsanların köpek sahibi olmasının artmasıyla birlikte moda dünyasında da köpekli çekim ve defileler trend oldu. Şöyle bir geçmişe bakıldığında, 1900’ların başında Boston Terrier’lerin, 1940 ve 50’lerde Spanil’lerin, 70’lerde Poodle, 90’larda Golden Retriever ve son yıllarda da Disney’in etkisiyle 101 Dalmaçyalı’ların en az mankenler kadar reklam yüzü olduğuna rastlayabiliriz.

H&M’de Bir Köpek Görürseniz

Anna Dello Russo’nun köpeği Cucciolina fotoğraf çekimlerinden kıyafet koleksiyonuna birçok yerde ilham kaynağı.

{773350}

D&G mı Daha Ünlü? Mimmo, Zambia ve Congo mu?

Modaya Damgasını Vuran Kedi ve Köpekler

Dolce&Gabbana da moda dünyasına köpeklerini sokan ünlü modacılardan. Çekimlerinde kullandıkları kedi ve köpekler ile hayvan sahibi olmayan şık insanların, kendilerini eksik hissedebileceklerine dair de bir algı yaratmış olabilirler.

Kıyafetlerde Kedi ve Köpekler

Modaya Damgasını Vuran Kedi ve Köpekler

Dolce&Gabbana’nın köpeklerine olan sevgisi yıllar içinde onların kıyafetlerine de taşmış durumda. Onlar ürettikleri koleksiyonlardan birine köpeklerinin isimlerini vermiş iki modacı. Hayvanseverler için Mimma ve Zambia’nın koleksiyonu gardropların vazgeçilmezlerinden olmaya aday. Özellikle de bahar koleksiyonu.

Instagram Fenomeni Neville

Modaya Damgasını Vuran Kedi ve Köpekler

Neville, Marc Jacobs’un terrieri. 199K takipçisi olan bir köpek. Aynı zamanda Bookmark Kampanyası’nın da yıldızı. Erkekler takım elbise tavsiyelerini bir köpekten alıyorlar, evet.

{771851}

Modayı Etkileyen Sanatçı: Andy Warhol

Modaya Damgasını Vuran Kedi ve Köpekler

Andy Warhol modayı o kadar etkilemiş bir sanatçı ki, kimileri onu modacı bile sanıyor. 25 kedisine Sam ismini vermesiyle ünlü sanatçının kedi ve köpek illüstrasyonlarının da birçok modacıya ilham verdiği biliniyor.

Moda Olan Köpekler

Modaya Damgasını Vuran Kedi ve Köpekler

Gelinen son nokta ünlü modacıların isimlerinin köpeklere verilmesi. Bugün moda dünyasının ünlü isimlerini sokakta köpek sahiplerinden duymanız çok olası. Yapılan araştırmalara göre Tiffany, Prada, Chanel, Gucci, Dolce, Armani, Givenchy, Hermes, Chic, Glam sadece parfüm ve dükkanlarda değil, köpek tasmalarında da karşımıza çıkıyor.

Günsu Özkarar
Günsu Özkarar Tüm Yazıları