preloader

Geleneksel Müzeciliğe Alternatif mi Doğuyor?

01.12.2020
Geleneksel Müzeciliğe Alternatif mi Doğuyor?

Yazı Boyutu:

Yeni sergileme teknikleri ve sunumlar ile belirli konularda uzmanlaşan konsept müzeleri; sanat, seyahat ve müzik yazarı Serda Büyükkoyuncu ile keşfedin.

Geleneksel Müzeciliğe Alternatif mi Doğuyor?
Serda Büyükkoyuncu

Gerek genişleyen ilgi alanları, gerek değişen teknolojiler gerekse de belirli konularda uzmanlaşan konsept müzeler, yeni sergileme teknikleri ve sunumlarla gözde müzeler olmaya adaylar. Yeni sunum yöntemleri, üç boyutlu yaşanmışlık ve gerçeklik hissi uyandıran maketler ya da modeller, interaktif yaklaşımlar müzeye gitmem diyenleri bile müze müptelası yapacağa benzer.

İşte Türkiye’nin en yaratıcı müzeleri…

Eskişehir Odunpazarı Modern Müze

Geleneksel Müzeciliğe Alternatif mi Doğuyor?

Yeni müze anlayışının son halkası, Eskişehir’de açılan kentin kazandığı en yeni güzelliiğ; Odunpazarı Modern Müze. Bozkırın ortasındaki vaha Eskişehir’in tam ortasında Odun Pazarı semtinde müze. Bölgenin dokusuna mükemmel uyum sağlayan bir binada. Zaten müze tasarlanırken semtteki evlerin modern bir uyarlaması olmasına özen gösterilmiş. Müzenin kurucusu Erol Tabanca, 1950’lerden günümüze dek hem Türkiye’den hem dünyadan çok önemli sanatçıların eserlerini toplamış koleksiyonunda.

Müze yakın bir zamanda, müze ve kültürel miras alanlarında dünya çapında önemli girişimleri öne çıkarmak için yapılan Müze ve Kültürel Miras Ödülleri organizasyonunda, ‘Yılın Uluslararası Projesi Ödülü’nü kazandı. Eskişehir’in yeni yıldızı, 1 milyon poundun üzerinde yatırım yapılan projelere verilen ödülü, dünyanın farklı şehirlerinden kısa listeye kalan 4 müzeyi geride bırakarak elde etti.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Ünlü yazarımız Sunay Akın’ın bir ahşap köşkte kurduğu İstanbul Anadolu Yakası’ndaki İstanbul Oyuncak Müzesi’nde, 1700’lerden günümüze sayısız oyuncak sergileniyor. Oyuncakların çoğu, Sunay Akın’ın 1990 yılından bu yana dünyanın pek çok yerinden biriktirdiği eserler… Gezilmesinin çok kolay, akılda kalıcı ve öğretici olduğu bir yöntemle tasarlanan müzenin iç dizaynı sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan’ın imzasını taşıyor.

Bayburt Baksı Müzesi

Geleneksel Müzeciliğe Alternatif mi Doğuyor?

Eski adıyla Baksı olan Bayraktar Köyü’nün adını taşıyan müze, Bayburt şehir merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta kurulmuş. 40 dönümlük geniş bir araziye yayılan müze, Bayburtlu sanatçı Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın hayallerinin gerçekleşmesiyle hayat bulmuş. Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepe üzerinde kurulu müzede çağdaş eserlerden geleneksel el sanatlarına dek pek çok eser bir arada sergileniyor. Müze alanı içerisinde sergi salonları, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevini bulunuyor. Müzede, gönüllü sanatçılar ve sanat eserlerinin katkısıyla muhteşem bir koleksiyon bulunuyor.

{772939}

Samsun Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi

Geleneksel Müzeciliğe Alternatif mi Doğuyor?

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde bulunan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi 1977’de Sit alanı ilan edilmiş. Bölge’deki Hitit yolu ve Frig Kalesi’nin yan sıra bulunan Rum evlerinden biri restore edilerek müze haline getirilmiş. Müzede mağaralarda ve çevresinde bulunan Paleolitik ve Kalkolitik dönemden günümüze dek gelen, kazılardan elde edilen materyaller ile heykeller, çömlekler sergileniyor. Aynı zamanda müze evi, Türkiye’nin ilk imitasyon müzesi. Sergilenen malzemeler ve buluntuların birebir kopyası müze için özel üretiliyor ve müzede sergileniyor.

İzmir Key Museum

Geleneksel Müzeciliğe Alternatif mi Doğuyor?

Koleksiyoner iki kardeş Murat ve Selim Özgörkey’in bu tutkuları sonunda bu müzeyi açtırmış İzmir’in Torbalı ilçesine… Alanında dünyanın sayılı müzeleri arasında. 1880’lerin sonundan yakın tarihimize dek pek çok motorlu aracın sergilendiği müze Türkiye’nin en büyük otomobil müzesi unvanına sahip. İçinde sayısız klasik otomobil, motosiklet, maskot ve model otomobil ve otomobillere ait çeşitli obje ve eşyalar bulunuyor. Müzede 1886 yılında üretilen ilk otomobilden bugüne otomobil dünyasının 100 yılı aşkın hikayesini anlatan 75 otomobil ile otomobil dünyasına yön vermiş Mercedes-Benz, Cadillac, Ford, BMW, Porsche gibi markaların ilk modelleri de sergileniyor.

İstanbul Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi

Geleneksel Müzeciliğe Alternatif mi Doğuyor?

2001 yılında açılan Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Türkiye’nin ilk özel çağdaş sanat müzesi. Koleksiyoner Sevda ve Can Elgiz tarafından kurulmuş. Yaklaşık 2 bin metrekarelik bir alanda dönemsel sergilerin yanı sıra Türk ve yabancı pek çok usta ile genç sanatçıların eserleri de sergileniyor. Çağdaş veya güncel sanat üzerine devlet ve vakıf müzelerinin olmadığı dönemde, ülkenin eksiğini gidermek ve çağdaş sanatın gelişmesini sağlamak amacıyla kurmuş koleksiyoner çift bu müzeyi.

{771435}

İzmir Çamlık Tren Müzesi

Geleneksel Müzeciliğe Alternatif mi Doğuyor?

Türkiye’nin en eski demiryolu hattının İzmir-Aydın Demiryolu olduğunu biliyor musunuz? İşte bu yol üzerinde Selçuk yakınlarındaki Çamlık İstasyonu’nda bulunan Çamlık Tren Müzesi, açık havada sergilenen buharlı lokomotifleriyle, Avrupa’nın en büyük buharlı lokomotif koleksiyonlarından biri. Amerikan, Fransız, Alman, İngiliz, İsveç ve Çekoslovak yapımı buharlı lokomotifler sergileniyor müzede. Sergilenenler arasında Atatürk’ün Çamlık’a gelirken seyahat ettiği vagon da yer alıyor. Odunla çalışan ve dünyada yalnızca iki tane bulunan İngiliz yapımı bir lokomotif müzenin en dikkat çeken parçalarından biri…

İstanbul Canlı Tarih ve Diorama Müzesi

Geleneksel Müzeciliğe Alternatif mi Doğuyor?

Bir başka tutkun Nejat Çuhadaroğlu’nun küçük yaşlarda başlayan koleksiyonerlik tutkusu sonucunda hayata geçmiş bu müze. Osmanlı ve Anadolu Selçuklu Devleti, Roma, Kurtuluş Savaşı, Birinci ve İkinci İnönü Muharebeleri dönemine ait askeri ve etnografik tarihi eserler sergileniyor içinde. Tarihten kesitlerin canladırıldığı dioramalar yani üç boyutlu modellemeler müzenin en çarpıcı ve heyecan verici yanı. 1500 metrekarelik alanda 6 kat üzerine kurulu müzede her katta birbirinden farklı tarihi dönemler diorama tekniği ile canlandırılıyor.

Kastamonu Şapka Müzesi

Geleneksel Müzeciliğe Alternatif mi Doğuyor?

Mustafa Kemal Atatürk’ün şapka devrimini yaptığı Kastamonu’nun en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olmuş bu müze. Şapka İnkılabı’nın Kastamonu’da ilan edilmesi nedeniyle 2008 yılında dönemin valisi Mustafa Kara tarafından, Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan Türkiye’nin tek şapka müzesinde 800’den fazla şapka sergileniyor. Müzenin bir bölümünde Hunlardan Cumhuriyet dönemine kadar şapkalar yer alırken diğer bölümünde Cumhuriyet döneminden günümüze kullanılan şapkalar bulunuyor. 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in ‘kimseye vermem’ dediği şapkasının yanı sıra eski başbakanlarımızdan Bülent Ecevit’in, MFÖ’nün, Safiye Soyman’ın, Filiz Akın’ın şapkaları başta olmak üzere çok çeşitli şapkalar bulunuyor.

Muğla Bodrum Sualtı Müzesi

Geleneksel Müzeciliğe Alternatif mi Doğuyor?

Aziz John şövalyelerinin 1406-1523 yıllarında inşa ettiği Bodrum Kalesi içerisinde yer alan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzeleri arasında gösteriliyor. Müzenin yer aldığı kalenin bulunduğu kayalık, Antik çağda bir adaymış. Sonraları kente bağlanarak yarımada haline getirilmiş. Dünyanın en eski batık gemi kalıntısını sergilendiği müzede Yassıada, Şeytan Deresi ve Serçe Limanı batıkları da sergileniyor. Eğer dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonunu görmek isterseniz Bodrum’un canlı hayatının tam orta yerindeki kaleyi ziyaret etmeyi unutmayın.

Serda Büyükkoyuncu Kimdir?

Sanat, seyahat ve müzik yazarı Serda Büyükkoyuncu’nun seyahat tutkusu daha 5 yaşındayken babasının önüne koyduğu atlas kitabı sayesinde başlamış. 15 yaşında, 3 ay boyunca Avrupa’yı gezmek ve keşfetmek için yola çıkan Büyükkoyuncu, o zamandan beri gezebildiği kadar ülke gezmiş ve dünyanın birçok tarafını gezerek gezgin ruhunu ortaya çıkarmış…

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları