preloader

Türk Mücevher Tasarımcıları: Mon Reve

05.10.2021
Türk Mücevher Tasarımcıları: Mon Reve

Yazı Boyutu:

Mon Reve’yi; güçlü, zamansız ve kaliteli olarak tanımlayan Betina Demişulam ile markası ve mücevher dünyası üzerine sohbet ettik.

Markanızın kuruluşu hikayenizin hangi noktasına denk geliyor?

Her zaman farklı bir ruha sahiptim. Bu farklılıklar zamanla yaratarak, üreterek bugün var ettiğim Bettina’yı oluşturdu diyebilirim. London College of Fashion’da okudum, ilk başta çanta tasarlayarak başladım. Çantalarımın taslak modellerini kendim dikip sonrasında da üstlerini yarı değerli taşlar ve püsküllerle süslüyordum. Elimde kalan malzemelerden de kendime kolye tasarlıyordum. Bunlar annemin çevresinden ilgi görmeye başladı. Bir yandan da fark ettim ki çantalardan kalanlarla tasarladığım aksesuarlar ve aklımdakileri gerçeğe dönüştürmek beni çantalardan daha çok heyecanlandırıyor. Etraftan aldığım tepkiler ve yüreğimde hissettiklerim bu yönde yoluma devam etmemi söyleyince MON REVE doğdu.

Hayata kendi tarzımla bakmak, kendime göre görmek ve hissettiklerim benim için çok önemli, 23 yaşındaki Bettina’nın rüyası olan o hayal, MON REVE tasarımları ile gerçekleşti. Fransızca da “Benim Rüyam” anlamına gelen MON REVE ismini de bu yüzden seçtim. MON REVE tasarımlarını 2004 yılında üretmeye başladıktan çok kısa zaman sonra ilk koleksiyonum ile Beymen’in kapısını çaldım ve serüvenim başladı. Üretmeye başlamamla birlikte tasarımlarımı en doğru noktada sevenleriyle nasıl buluşturabilirim diye düşündüm daima, ilk günden itibaren her bir parçaya duyduğum inanç, heyecan ve hiç durmadan araştıran, öğrenen ruhum MON REVE’i bugünlere taşıdı.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Mon Reve

Markanızı farklı kılan özellikler neler?

MON REVE’i farklı kılan, seslendiğimiz kadınlar aslında çünkü; güçlü, üretken, yetenekli, doğal ve kendi tarzını yaratmaktan korkmayan ve fark yaratan MON REVE kadınları için tasarlıyorum. Bu sebeple tasarımlarım göze çarpan, cesur, büyük ve ihtişamlı modellerden oluşuyor. İlk günden beri yarı değerli taşlar beni büyülüyor. Tasarımlarımın vazgeçilmezi diyebilirim, taşlardan çok etkileniyorum. Bunun yanı sıra altın kaplama zincirin verdiği o nostaljik ve asalet hissinden vazgeçemiyorum. Dikkat çeken, kendini belli eden iddialı tasarımlarımız ile kadınların zaman zaman söyleyemediklerini tarzlarıyla ifade etmelerini sağladığımızı düşünüyorum.

Tasarımlarınızı üç kelimeyle tanımlayın desek?

Güçlü, zamansız ve kaliteli derdim. Güçlü, kendine ve dünyaya inanan kadınların markası MON REVE, içinde birçok duyguyu barındırıyor. MON REVE kadınları kutlayan bir designer fashion jewelry markası olarak önce tek başına bir kadının sonrasında pek çok kadının dahil olmasıyla günden güne büyüyerek hep birlikte yarattığımız bir marka, gücünü kadınlardan alıyor. Kendi atölyemizde el yapımı üretim yapan bir tasarım markasıyız; hayat boyu taşıyacakları, eklektik tarzdaki, zamansız tasarımlarımızı müşterilerimizle buluşturuyoruz. Olmazsa olmazımız kalite. Hiçbir suretle tasarımlarımızda sağlığa zararlı madde kullanmıyor ve tüm ürünlerimizi teste tabii tutuyoruz.

Koleksiyonlarınızı hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?

Çıkış noktam, tasarımlarımı ben taktığımda nasıl hissettirdiği oluyor. Çünkü tasarlarken ilk ve en temel amacım, onu taşıyan kişinin kendini iyi hissedeceğidir. Fark yaratmayı, tanımadığım hayatlara dokunabilmeyi işimin en güzel hediyesi olarak görüyorum. İlham; hayatımın her noktasından geliyor. İlham içi o kadar kalabalık ve ucu o kadar açık bir his ki, tek bir şeyle sınırlayamıyorum. Beni en çok rutinimin dışına çıkabilmek heyecanlandırıyor. Bu beni tetikliyor. Yeni bir öğrenim, kazamın, yeni bir kişi tanımak, yeni bir yer görmek hepsinden ilham alıyorum diyebilirim.

Yeni koleksiyonunuz Fundamentals 2021’den bahseder misiniz? Neler öne çıkıyor?

En son koleksiyonum Fundamentals 2021, beş alt temanın aynı doğadaki gibi uyumlu birlikteliğinden oluşuyor. Her bir tema bir enerji kaynağını temsil ediyor. Özümüze döndüğümüz, kendimizi dinleme ve duyma şansını yakaladığımıza inandığım 2020 yılı, benim için doğanın bize sunduğu ancak bizim değerini bilemediğimiz her şeyi temsil ediyor. Bu koleksiyonda bir dışa vurum ve haykırış var. İlhamını en temel, en dip duyguyla üretmekten ve doğmaktan alan Earth koleksiyonu, mercan, red jasper ve karnelyan taşı ile bezeli zarif ve rafine tasarımlardan oluşuyor. Wind koleksiyonu rüzgârın taşıdığı gücü tasarımlardaki yeşil ve mavi renkli taşların kuvvetli enerjisiyle yansıtıyor.

Air’in oniks ve zarif inci tasarımları, görenleri gökyüzünün sınırlarının ötesine taşıyor. Fire koleksiyonundaki zincirler, kırılması gereken ön yargıları, başarmak için risk almayı ve denemekten korkmamayı simgeliyor. Water; saflık, dinginlik ve akışı simgeleyen apetit taşlı tasarımları ile dikkat çekiyor. Okyanusların her ton büyüleyici mavisini apetit taşlı tasarımlarda görüyoruz. Mon Reve’in imzası sayılan zincir ve charmlardan oluşan Fire koleksiyonu, zirkon, kristal kullanımı ve isteğe göre kişiselleştirme ile öne çıkıyor. Tasarımlardaki zincirler, kırılması gereken ön yargıları, başarmak için risk almayı ve denemekten korkmamayı simgeliyor.

Tasarımlarınızı daha çok hangi stile sahip kadınlar kullanıyor?

Belli bir stil ile sınırlayamayabiliriz. MON REVE’in ne giyersek giyelim o kombine uyum sağlama gibi bir özelliği var. Her tarz ya da stil bir MON REVE ile parlayabilir ve iddialı hale gelebilir. Aksesuarlar stilimizi tamamlıyor ve son dokunuşta kombine ışık veriyor.

Burada MON REVE kadınının ne hissettiği çok önemli; cesur, güçlü, feminen, gösterişten korkmayan ve sürekli kendine yeni şeyler katmak isteyen bir kadın olarak, kendisini seviyor, değerinin farkında, bir yandan da kendini eleştirmekten ve geliştirmekten çekinmiyor. Bu saydığım özelliklere sahip, gücünün farkında, kendisini ve her halini kutlamaya değer bulan tüm özel ve güzel kadınlar MON REVE’i tercih ediyor.

Tasarımlarınız dünyada da satılıyor mu? OGGUSTO okurları tasarımlarınıza nerelerden ulaşabilir?

MON REVE Türkiye’den doğmuş bir tasarım markası olarak Arjantin’den Kanada’ya, Fas’tan İsviçre’ye 14 ülkede 20 satış noktası ile fashion jewelry pazarına öncülük ediyor.

MON REVE tasarımları İstinye Park, Akasya MON REVE mağazalarının yanı sıra Adana, Konya ve Ordu’daki satış noktalarımızda satılıyor. Online satışlarımız da www.shopmonreve.com ile Beymen Online ve Trendyol MON REVE mağazamızdan sürüyor. Daha önce tanışmadıklarımız varsa okuyucularınız ile buluşmak için sabırsızlanıyoruz, MON REVE’e her zaman bekleriz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları