preloader

Türk Mücevher Tasarımcıları: Bee Goddess

10.12.2020
Türk Mücevher Tasarımcıları: Bee Goddess

Yazı Boyutu:

“Bee Goddess mücevherleri, yaşama mucizeler katmak üzere, ruhunuzun güç kapısını açan tılsım anahtarlar!” diyen tasarımcı Ece Şirin ile markası ve mücevher dünyası üzerine konuştuk.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Bee Goddess

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Uzun yıllar Coca-Cola, Microsoft gibi dünyanın önde gelen şirketlerinde yöneticilik yaptım, ardından Anadolu’dan tüm dünyaya ışık saçacak bir dünya markası yaratmak üzere yola çıktım. Bu yeni yol bana hem yaratıcılığım, hem de ilgi alanımda olan manevi gelişimim için alan açtı. Maddiyatla maneviyatı, kalp ile kafayı birleştirebildiğim ve yaşama güzel şeyler armağan ettiğim bir hayat kurdum.

Bir girişimci olarak inanç ve tutku ile başladığım bu yolculuk kendi hayat mitimi yazdığım bir yolculuğa dönüştü. “Neyi arıyorsan, O’sun.” Benim hayat mucizem, her geçen gün daha mutlu, daha güçlü, daha ışıklı, daha çok seven, daha olumlu bir insan olmak. Mucizelere inanmak, onları arzulamak ve her geçen gün yeni mucizelere imza atmak…

Mücevherlere olan tutkunuzu ne zaman fark ettiniz?

Benim için mücevherin manevi değeri önemli. Mücevherin sembolik anlamı ‘ışıldayan ebedi bilgelik’… Ben de insanlığın en başından beri semboller yolu ile nesilden nesile aktarılan bu ebedi bilgeliği, en güzel nasıl aktarabilirim diye düşündüğümde, her an üzerimizde taşıyacağımız, hiçbir zaman eskimeyecek, hatta her geçen gün değer kazanacak, nesilden nesile hediye olarak aktarılacak mücevherler olarak işlemek istedim. Ruhumun ışığı olan bu tasarımların her biri ebedi olsun ve değerini hep korusun, her geçen gün daha da değerlensin istedim. Yeniden doğuşumu sağlayan Artemis, içimde bulunan başarı ateşini yakan ışığıma güç katan Tanit ve hayatımın aşkını bulmamı sağlayan El Vedud mücevherlere olan tutkumun farkındalığını en güzel özetleyen semboller olabilir. ‘Mücevher değil öz cevher’’, ‘’statü değil ruhun sembolü’’ diyerek herkesin içinde bulunan ilahi yaratıcı ışığın farkına varması ve hayallerine ulaşma yolunda ışıldaması için yüz yıllarca insanlara ilham vermiş, yön göstermiş mitlerin kahramanlarını ve sembollerini değerli taşlarla yorumladım.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Bee Goddess

Markanızın kuruluş sürecini anlatır mısınız?

16 yıl önce Ana Tanrıça felsefesiyle başladığım ve kadının gücünü yansıtmayı hedeflediğim bir yolculuk serüvenidir Bee Goddess. 2004 yılında Türkiye’den dünyaya bir dünya markası yaratma hayali ile yola çıktım. Anadolu’nun ulu anası, Çatalhöyük’ün Arı Tanrıçası’ nın hikayesi ve enerjilerinden ilham aldım. İlk tasarımım olan Artemis maddiyattan maneviyata, ruhumun zenginliklerine doğru açılan bir kapının anahtarı oldu. Bu kapı beni mucizevi bir hayata taşıdı. İlk gün Artemis’i takarken kurduğum hayallerin hepsi gerçeğe dönüştü. Ezoterik semboller ile ilgili 15 yılı aşan araştırmalarım ve bu sembolleri üzerimde taşımaya başladığımda hayatımda gerçekleşen pozitif değişimlerde bu projeyi güçlendirdi. Yolculuğumda keşfettiğim ve bana faydası olan tüm güzellikleri paylaşmayı arzuladım. Şu anda bir tanesi Londra Walton str olmak üzere 7 mağaza ve 44 satış noktasında dünyanın en lüks markalarıyla beraber olmanın gururunu yaşıyoruz. Los Angeles, New York, Londra, Paris, Capri, Ibiza, Dubai gibi dünyanın en gözde şehirlerinin en prestijli mağazalarında ışıldayan Bee Goddess, lüksün zirvesi Harrods’ta ilk ve tek mücevher markası olarak 9. yılını tamamlıyor. Ayrıca Barneys, Isetan, Sixieme Gizaz, Amerika’ da Neimann Marcus ve Qatar La Fayette mağazalarında da her geçen gün yeni başarılara imza atıyor.

{771634}

Markanızı 3 kelimeyle anlatın desek?

Işık, Tılsım ve Öz cevher. Bee Goddess mücevherleri, yaşama mucizeler katmak üzere, ruhunuzun güç kapısını açan tılsım anahtarlar!

Işık hayat demek, ışığın sembolik anlamı bilgelik. Tılsım, insanları koruduğuna veya uğur getirdiğine inanılan nesnelerin tamamını içine alır. Nazar boncuğundan tutun, Fatma Ana’nın Eli gibi bir sürü sembol tılsım olarak kullanılır. Mücevherin asıl çıkış noktasıdır. Öz cevher, ‘Statü Sembolü yerine Ruhun Sembolü’ demektir. Diğer bütün markalar ‘beni alınca daha iyi olacaksın’ derken, Bee Goddess ‘Senden bir adet var, bu da seni ‘Limited Edition’ yapar. Sen eşsiz ve mükemmelsin, ışıldaki bütün dünya ışıldasın’ diye seslenir.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Bee Goddess

Koleksiyonlarınızı hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?

Semboller, mitoloji, simya ve spiritüel konularla ilgili yüzlerce başucu kitabım var. Yaratım sürecinde kendi dünyama çekiliyorum, araştırıyorum. Bu araştırma süreci yaratım sürecini çok besliyor. Bee Goddess’ın tüm tasarımları kendi iç ışığımıza ulaşma ve ışığımızı arttırma yolculuğunda bizlere ilham vermek üzere tasarlanıyor.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir mücevher takmak zorunda olsanız neyi seçerdiniz?

Benim burcum başak ve Merkür kadınıyım. 5 rakamı beni temsil eden ve sevdiğim rakamdır bu yüzden ilk tercihim “Cennetin Kapısı” olarak adlandırılan Sirius Yıldızı olur. Kişinin kalbine doğan ilahi bilgeliğin ve inancın ışığıdır. Güçlü bir korunma ve şans tılsımı olmakla beraber mucizeler anahtarıdır. Takan kişiyi ihtişama taşır. Şira (sirius) yıldızının beş kolu yaradılışın beş unsuru olan toprak, hava, ateş, su ve ruh arasındaki mükemmel uyum, tamlık ve bütünlüğü ifade etmektedir. Kur’an-ı Kerim’de Şira adıyla geçen Sirius yıldızı gökyüzünün en parlak yıldızıdır. Kozmik kalp olarak bilinir. Güneşten 8.6 ışık yılı uzaklıkta olmasına rağmen parlaklığı güneşin 23 katıdır. Sirius, güneşin arkasındaki güneştir. Türk kültüründe demir gibi sert anlamına gelen “Demirkazık” yıldızı denir. Demirkazık, mitolojik Türk tasavvurunda evrenin direği ve cennetin kapısı olarak adlandırılır. Eski Türk kavimlerine göre bu yıldız tanrının ışıklı ülkeleri olan gök ile yeryüzünü birleştiren kutsal bir kapıydı. Tanrı insanlara bu kapıdan iyilikler gönderirdi.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Bee Goddess

Gelecekte mücevheri nerede görüyorsunuz?

Mücevhere olan ilgi artmakta ve sektör gelişmekte. İçinde bulunduğumuz belirsizlik dönemi de ebedi değer taşıyan mücevhere olan ilgiyi daha da artırdı. Son yıllarda dünyada da sembolizm ve manevi konulara büyük bir rağbet var. Modada bunun izdüşümlerini görüyoruz. Birçok tasarımcı adeta bu gizemli dünyanın zenginliklerini kitlelere aktarmaya başladı. Nazar boncuğu olarak bilinen ve çok sevilen göz sembolü dünyada zirveye tırmandı. Mücevher geçmişte var olduğu gibi gelecekte de varlığını sürdürecektir. Ebediyetin sembolü mücevher zamansızdır, gün geçtikçe değerine değer katar.

{773229}

Mücevheri en güzel taşıyan kadınlar sizce kim?

Kendini seven kadınlar. Dişi enerjinin farklı yönlerini sembolize eden, arketipsel sembollerden oluşan tasarımlarda gerçek değerin elmasların karatlarında değil kalbimizde olduğunu dile getiren kadınlar, ruhun gücünü dışarı yansıtmak, kendi mitini yazmak ve içsel potansiyelinin kapılarını açmak isteyen kadınlar markamızı en güzel taşıyanlardır.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Bee Goddess

Çok sevdiğiniz birine hediye edeceğiniz mücevher hangisi olurdu?

Seçeceğim hediye karşımdaki kişinin yapısına, burcuna ve hayallerine göre farklılık gösterir. Sevdiklerime hediye etmekten keyif aldığım birkaç sembolü söylemem gerekirse; sevginin zirvesinin anahtarı El Vedud, sonsuz aşkın sembolü Ay ve Kutup Yıldızı, aşk iksirinin sırrını peteklerinde saklayan Arılar, ebedi aşkı dile getiren Afrodit’in aşk tılsımı Rosa Mundi ve dokunduğu kalpleri aşkın ateşi ile canlandıran Eros’un Aşk Oku bizi sevginin zirvesine taşıyan tılsımlardır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları