preloader

Tiffany & Co Blue Book 2023: Out of the Blue

07.07.2023
Tiffany & Co Blue Book 2023: Out of the Blue

Yazı Boyutu:

Tiffany & Co., sualtı yaşamının güzelliğini keşfettiği ve iki aşamada yayınlanacak yüksek mücevher koleksiyonu Blue Book 2023’ün ilk bölümünü yayınladı.

İlhamını 1956 yılında Tiffany & Co.’ya Başkan Yardımcısı olarak katılan efsanevi tasarımcı Jean Schlumberger’in deniz yaşamına olan ilgisinden alan ‘Blue Book 2023: Out of the Blue’ koleksiyonu yayınlandı. Markanın baş sanat direktörü Nathalie VerdeilleJean Schlumberger’ın hayal gücü ve tasarım felsefesinde, deniz bilinmeyen, sonsuz bir dünyayı temsil ediyordu. O, onun görkemini ve gizemini eşsiz bir şekilde sahneleyen örneksiz tasarımlar yarattı” diyor ve “Tiffany için ilk Blue Book koleksiyonum, Schlumberger’ın vizyonuna saygı duyan ve onu yeniden hayal eden sualtı hayatına derin bir dalış yapmak” diyerek koleksiyonun temelini anlatıyor.

Tiffany & Co Blue Book 2023: Out of the Blue

İki aşamalı olarak yayınlanacak koleksiyonun ilk bölümü, farklı temalardan oluşuyor: Deniz kabuğu, mercan, denizanası, balık, denizyıldızı ve deniz kestanesi. Her bir konseptin, okyanusun farklı bir yönünü ve fantastik doğasını keşfettiği koleksiyondaki tasarımlar deniz canlılarının kelime anlamına sadık kalırken, su temalarıyla betimlenen soyut kompozisyonlara kadar uzanıyor.

Tiffany & Co Blue Book 2023: Out of the Blue

Deniz kabuğu teması, okyanus nesnelerinin üç boyutlu yapısını yansıtırken, çıkarılabilir bir elmas broşa sahip dönüştürülebilir kolyede 21 karatın üzerinde bir siyah opal ortaya çıkıyor. Sıcak renklere sahip tanzanitler, safirler ve sarı elmaslar mercanı taklit ederken, denizanası, kollarının akışkan hareketini elmas detayları ve ışıltılı taşlarla bezenmiş zarif bir broşta canlandırılıyor. Balık teması denizin gizemlerine dalarken, sıcak tonlar okyanusun serin mavisini tamamlıyor. İşlenmemiş padparadscha safirleri, Umba safirleri ve elmaslar bir araya gelerek seçkin takı setlerini oluşturuyor.

Tiffany & Co Blue Book 2023: Out of the Blue

Işıltılı opaller, akuamarinler, turmalinler ve elmas ayrıntılarla süslü denizyıldızının ikonik silüeti, sanki kayalar arasında dolaşırmış gibi yeniden yorumlanırken, Sea Star temasında, mercan ilhamlı motiflerle örülü özel kesim anne incisi denizyıldızları, denizin büyüleyici ekosisteminden bir kesiti etkileyici bir şekilde yansıtıyor. Seçkin padparadscha safirleri, Umba safirleri, anne incisi ve karnelianlar, bu temaya hayat veriyor. Son olarak, deniz kestanelerinin dikenli dış yüzeyini taklit eden tanzanitler ve el yapımı kalsedon ile karakterize edilen tasarımlar, okyanusun dramatik doğasını yansıtarak koleksiyonu tamamlıyor.

Tiffany & Co Blue Book 2023: Out of the Blue

Fransız mücevher tasarımcısına saygı duruşu niteliğindeki, fakat her tasarımın, Schlumberger’ın gizemli deniz hayranlığının yeniden yorumlaması olan koleksiyon için ise Tiffany & Co.’nun CEO’su Anthony Ledru, “Blue Book 2023 ile, Jean Schlumberger’ın mirasına yeni hayat verme fırsatı gördük” diyor. “Bu yaratılar, kendilerine özgü bir Schlumberger kalitesi ve kişiliğine sahiptir, ancak tasarımlar tamamen yenidir. Her bir başyapıtla bizim kadar memnun olacağından eminiz.

Koleksiyonun ikinci kısmı ise sonbahar aylarında tanıtılacak.

Gizem Çıldız
Gizem Çıldız Tüm Yazıları