preloader

Türk Mücevher Tasarımcıları: Mov Diamond

25.05.2023
Türk Mücevher Tasarımcıları: Mov Diamond

Yazı Boyutu:

Mov Diamond’ın kurucusu ve tasarımcısı Onur Vural ile mücevher tasarımları üzerine konuştuk.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1991 İstanbul doğumluyum. Henüz çok gençken iş hayatına atıldım. 2006 yılında bu işin merkezi olan Nuruosmaniye’de bir mücevher ustasının yanında çırak olarak işe başladım. Zaman içerisinde takıların ihtişamlı dünyasına olan hayranlığımla eğitimimi de bu alanda devam ettirmeye karar verdim. Bir yandan işin mutfağında sektörü yakından tanıyıp kendimi geliştirmeye devam ederken bir yandan da Arel Üniversitesi’nde Takı Tasarımı Bölümü’nü ve ardından İşletme Fakültesi’ni tamamladım. İşin pratik kısmını akademik olarak da tamamlamak vizyonumu daha da geliştirmeme oldukça yardımcı oldu.

Mücevhere olan tutkunuzu ne zaman fark ettiniz?

Aslında çok küçük yaşlarda bu sektöre adım attığımdan o zamanlar çok fazla ilgimi çekmese de ne zamanki tezgâha oturup bir şeyler yapmaya başladım-işte o zaman yeni bir şey üretmek beni çok etkiledi. Zaman içerisinde de tutkum giderek arttı. Her geçen gün yaptıklarımın üzerine ne ekleyebilirim diye kendimi geliştirmek için çalıştım. Bugün geldiğim noktada da iyi ki bu sektöre adım atmış ve bu pırıltılı dünyayı tanımışım diyorum.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Mov Diamond
Türk Mücevher Tasarımcıları: Mov Diamond

Markanızın kuruluş sürecini anlatır mısınız?

Sektörden edindiğim deneyimleri artık kendi markama aktarma amacıyla 2021 yılında Mov Diamond’ı kurdum. Hedefim Türk mücevherini dünyaya tanıtmak ve dünyada tanınır bir marka olmak. Henüz çok genç bir firmayız. Ancak kısa bir sürede aldığımı yoldan çok memnunuz. Ürünlerin tasarım aşamasından hazırlanmasına, son kalite kontrolüne kadar her şeyi titizlikle bizzat kendim yürütüyorum. Mücevherler insanları mutlu eden, güzel anılarına eşlik eden ürünler… Biz de müşterilerimizin mutlu anlarında yanlarında olmak için geniş koleksiyonumuzla hizmet veriyoruz. Pırlanta, zümrüt, yakut ya da safir seçeneklerimizin yanı sıra modern, vintage ya da zamansız tasarımlar arasında birçok farklı alternatifimiz bulunuyor. Hem Türkiye hem de dünyada sektördeki trendleri takip ederek çalışmalarımıza da devam edeceğiz.

{108587}

Markanızı üç kelimeyle anlatın desek?

Özgün, zamansız ve yenilikçi.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Mov Diamond

Koleksiyonlarınızı hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?

Doğadaki eşsiz renkler ve uyum beni hep kendine çekmiştir. Bazen bunlar mozaikler ve tarihi figürler olabiliyor. Aslında tamamen görme ile alakalı. O an gördüğünüz bir nesneyi, hayalinizde bir başka boyutta ve bir başka şekilde konumlandırabilmenizle ilgili. Her tasarımda farklı bir ilham kaynağı bulabiliyorsunuz. Aslında takı tasarlarken sizi asıl heyecanlandıran da bu oluyor. Her ürünün kendine özgü bir hikayesi var. Bunların hepsi de benim hayal dünyamda gizli.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir mücevher takmak zorunda olsanız neyi seçerdiniz?

Tasarladığım ve yaptığım her mücevherden ayrılmak çok zor oluyor. Buna net bir cevap veremeyeceğim sanırım.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Mov Diamond
Türk Mücevher Tasarımcıları: Mov Diamond
Türk Mücevher Tasarımcıları: Mov Diamond

Gelecekte mücevheri nerede görüyorsunuz?

Mücevher benim için bir miras, hiçbir zaman eskimeyen bir sanat dalı. Zaman geçtikçe gerçek ustalarımızın sayıları azalıyor. İleride çok daha değerli hale geleceğine eminim. Biz de genç nesil olarak bu zanaatın gelişmesi ve yeni nesillere aktarılması için elimizden geleni yapacağız.

{25326}

Mücevheri en güzel taşıyan kadın sizce kim?

Tabi ki ilham aldığım eşim ve kızım.

Sevdiğiniz birine hediye edeceğiniz mücevher hangisi olurdu?

Bu zaman zaman değişse de genelde kolye ya da yüzük tercih ediyorum.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları