preloader

Kadınlar İçin Komplike Saat Modelleri

15.12.2021
Kadınlar İçin Komplike Saat Modelleri

Yazı Boyutu:

Son 10 yılda seçkin saatçilik dünyasında kadınlar için özel olarak geliştirilmiş komplike mekanizmalı saatlerin sayıları artmaya başladı. Bu artışın nedenlerini ve en güzel komplike saat modellerini mercek altına aldık.

Kadınlar için kol saatleri, yakın geçmişe kadar birer aksesuar olarak görülüyordu. Kadınların aksesuar olarak kullandığı kol saatleri, erkekler tarafından özellikle Birinci Dünya Savaşı’ndan itibaren taktiksel zamanlama ve dünyanın ekstremitelerini keşif gibi çeşitli amaçlar için kullanılıyordu. Komplike saatler, nabız ölçmesi gereken sağlık görevlisi kadınlara özel kronograf özellikli olarak ilk kez 1936 yılında Gallet isimli bir firma tarafından üretilmiş olsa da, yakın zamana kadar neredeyse yok denilecek sayıda az tasarım bulunuyordu. Ancak son zamanlarda kadınlar arasında da popülerlik kazanan komplike saat tasarımlarının sayısı artmaya başladı.

Peki neredeyse yok denilecek kadar az olan kadın komplike saatleri, son 10 yılda neden bir anda popüler hale geldi?

Saat firmalarının üretim pratikleri gelişti

Kadınlar İçin Komplike Saat Modelleri

Kadınlar için komplike saat üretimine engel olan nedenlerden biri saat firmalarının yaşadığı üretim güçlüğü sıkıntısıydı. Komplike saatlerin her bir fonksiyonu için mekanizmaya ayrı bir parça ekleniyor. Eklenen her bir fonksiyon ile yeni parça mekanizmaya dahil ediliyor. Örneğin; bir takvim fonksiyonu eklenmesi için saatin arka planında fazladan çarklar, köprüler, vidalar ve daha fazla güç gerekiyor. Bazı komplike mekanizmalar, neredeyse 500 kadar ayrı parçanın senfonisinden oluşuyor. Saat sektörü ise erkekler için bu mekanizmaları yıllardır yaptığından dolayı var olan üretim pratiklerine sahip ve bu parçaların senfonisinden meydana gelen harmani sorunsuz işliyordu. Ancak kadınlar için farklı ve zarif bir tasarım yapılması gerektiği için tüm mekanizmayı daha kompakt olacak şekilde minyatürleştirmek gerekiyordu. İşte bu noktada, birçok saat firmasının üretim gücü ve bilgisi yetersiz kalabiliyordu. Üstelik bu uğraş sonucu satılacak saat adetinin de verilen emeği karşılamayacağı düşünüldüğünden dolayı kadınlar için geliştirilen komplike saat modelleri yakın geçmişe dek bir elin parmaklarını geçmiyordu. Ancak erkekler kadar kadınların da komplike saatlere olan talebinin artması, saat firmalarının bu alanda kendilerini geliştirmesini ve üretim pratiklerine sahip olmasını sağladı.

Teknoloji ile sorunlara yönelik çözümler arttı

Kadınlar İçin Komplike Saat Modelleri

Diğer önemli nokta ise saatin güç kaynağını oluşturan zemberek ve onun ölçüsü oluyor. Zemberek ve içinde bulunduğu tambur, kadın saatlerinin küçük ölçülerine uyum sağlamak için daha da küçüldüğünde, saatin fazla fonksiyonlarını çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu enerjiyi de kısıtlamış oluyor. Ancak saat yapımında geliştirilen yeni malzemeler ve teknolojiler sayesinde bu sorunlara çözüm bulununca, son yıllarda kadın saatlerinde, özellikle de komplike kadın saatlerinde bir artış gözlemlemeye başlandı. Özellikle de eşapmanlar ve zembereklerde kullanılan şoklara dayanıklı ve anti manyetik silikon malzeme bu yolu açtı.

{88152}

Kadınların sofistike mekanizmalı saatlere ilgisi arttı

Kadınlar İçin Komplike Saat Modelleri

Şüphesiz kadınların sosyal hayatta erkekler işe eşit seviyede gücünü göstermesi ve finansal olarak güçlenmesi ile kadınların da son yıllarda daha sofistike mekanizmaları sunan saatlerle ön plana çıkma istediği komplike saat tasarımlarına olan ilgiliyi arttırdı. Tüm bu sebepler karşısında ise arz edilen komplike saat tasarımlarının karşısında büyülenmemek imkansız oluyor. Gelin hep birlikte kadınlar için tasarlanan bu büyülü komplike saat modellerinin bazılarına yakından bakalım.

Patek Philippe, Ref. 7130 LadiesWorld Time

Kadınlar İçin Komplike Saat Modelleri

Patek Philippe, komplike fonksiyonlara sahip kadın saatlerinin en önemli üreticisi olarak yer alıyor. 2011 yılında tüm komplike mekanizmalarının kadın versiyonlarını üreterek kendini kanıtlayan markanın sıra dışı güzellikteki 7130 LadiesWorld Time modeli, 24 farklı saat diliminin tamamını gri-mavi ibreli kadranında şehir isimleriyle çok zarif bir şekilde gösteriyor. Beyaz altından tasarlanan saat, pırlantaların ışıltısıyla aydınlatılan bezeli ve parlak tavus kuşu mavisi timsah derisi kayışıyla ön plana çıkıyor.

Piaget, Altiplano Tourbillon

Kadınlar İçin Komplike Saat Modelleri

Piaget Altiplano markasının Tourbillon modeli, şüphesiz bir saatte olması gereken en komplike fonksiyonlara sahip. Lacivert bir gökyüzünü anımsatan cam kadrana sahip model, ultra ince tasarımı ile rafine ve zarif bir görünüm oluşturuyor. Beyaz altından tasarlanan saat, baget pırlantalarla işlenmiş bezeli ile ışıltılı yıldızlardan ilham alıyor.

MB&F X Bulgari, Legacy Machine Flying T Allegra

Kadınlar İçin Komplike Saat Modelleri

MB&F ve Bulgari markalarının iş birliği ile tasarlanan Legacy Machine Flying T Allegra modeli, 280 parçadan komplike mekanizmadan oluşuyor. Saatin sıra dışı üç boyutlu mimarisi MB&F markasının imzasını taşırken, kadınların ışıltısına yaraşır güzellikteki taşlarla donatılması ise Bulgari’ye ait. 100 saatlik güç rezervi bulunan saat, merkezinde daha dakik çalışmasını sağlayan flying tourbillon özelliği ile öne çıkıyor.

{772601}

Bovet 1822, Récital 23

Kadınlar İçin Komplike Saat Modelleri

Récital 23, 43 mm yüksekliği ve 28,7 mm genişliği ile ilk kez bu modelde görülen “writing slope” isimli ovale yakın bir kasa şekline sahip. Mavi renkli kadranı ile gökyüzünde parlayan binlerce yıldızı tasvir eden tasarımda yer alan hilal üzerindeki peri, saat ve dakika kadranına zarif bir şekilde boyut katıyor. 62 saatlik güç rezervine sahip tasarım, birçok açıdan benzersiz bir model olma özelliği taşıyor.

Admin
Admin Tüm Yazıları