preloader

Türk Mücevher Tasarımcıları: Janset Kılıçtaş

09.05.2022
Türk Mücevher Tasarımcıları: Janset Kılıçtaş

Yazı Boyutu:

Bebek’teki atölyesinde mücevherlerini tasarlayan Janset Kılıçtaş’la sanatını ve sektördeki yolculuğunu konuştuk.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Janset Kılıçtaş

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Lisede yaz döneminde Akademi İstanbul’da Mehmet Kabaş önderliğinde mücevher sanatı eğitimi aldım. Hocalarımın bu işe olan tutkumu ve yetimi fark etmesi üzerine Kapalıçarşı’da ustam Sevan Bıçakçı’nın atölyesi için tasarlamaya başladım. Onunla çalışırken Osmanlı Koleksiyonu hazırlamam istendi ve tasarladıklarımın üretime girip beğenilmesi beni cesaretlendirdi. İnancım, özverim ve düşlerimden yola çıkarak tasarladıklarım; ustamdan aldığım cesaret, yaptığım işe inanma ve öğrendiğim mücevher tüyoları sayesinde ilerledim.

İki buçuk sene ustam için tasarladıktan sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Heykel ve ikinci bölüm olarak da Tekstil Sanatları Moda Tasarımı eğitimi aldım. Henüz 20 yaşındayken Ayasofya Müzesi’nde kendi adıma mücevher sergisi hazırladım. Üniversitedeyken de okul dışında Kapalıçarşı’daki atölyede siparişleri hazırlamaya devam ettim. Üniversite son sınıfta Pera Müzesi’nde ‘Dünyayı Gezen Çantalar’ adında bir sergide çanta tasarımım sergilendikten sonra ‘gelecek vaad eden tasarımcı’ unvanını; 2020 ve 2021 yıllarında art arda yılın tasarımcısı ve en iyi mücevher tasarımcısı ödüllerini aldım. 2012 yılından beri heykel, resim ve mücevher tasarımı eğitimi de veriyorum.

İlk atölyemi mezun olduğum sene, Kapalıçarşı’ya yakın, büyüleyici ve ilham verici tarihi bir medrese içinde açtım ve altı sene boyunca orada devam ettim. Son üç senedir de Bebek’teki atölyemde sanat ve mücevher galerisi olarak sanatseverlerle buluşuyorum.

{772159}

Mücevherlere olan tutkunuzu ne zaman fark ettiniz?

Mücevhere lise dönemimde, 15-16 yaşlarımda karar verdim. Ve her gün şükür sebebimdir bu alan. Hele ki Kapalıçarşı’da yetişmek bence büyük şans. Her zaman her adabı yaşıtlarınızdan daha erken görebiliyorsunuz. Daha eskiye gitmem gerekirse okul öncesi yaşlarımda da oyun hamurlarıyla hep figürler yapardım. Bu üniversite eğitimime yansıdı.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Janset Kılıçtaş

Markanızın kuruluş sürecini anlatır mısınız?

İlk ustam Sevan Bıçakçı’nın yanından ayrıldıktan sonra ilk mücevher sergimle markamın temelleri atıldı. Üniversite bitince de resmi olarak marka oluşturuldu. Her ürünüm, her heykelim, her resmim evlat gibi benim için. Çünkü tüm duygularımı, sıkılmalarımı sabırla kendine hapseden bunları güzelliklerle izleyiciye sunan çok kıymetli işler onların her biri benim için.

Markanızı 3 kelimeyle anlatın desek?

Düş, şans, öz.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Janset Kılıçtaş

Koleksiyonlarınızı hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?

Esasında tek bir şeyden ilham alan biri değilim. Her şeyden ilham alan biriyim. Bazen rüyamda görürüm bazen anlık gözümde tuhaf bir şey belirir, bazen bir hikâyeden bazen de insanların duyguları ve ihtiyaçlarından… İlham kaynaklarımın sonu yok.

{773581}

Hayatınızın sonuna kadar tek bir mücevher takmak zorunda olsanız neyi seçerdiniz?

Kendi hayallerimi içine sığdırdığım, ailemin ve tüm sevdiklerimin de izi olan bir yüzük olurdu.

Gelecekte mücevheri nerede görüyorsunuz?

Mücevher, aslında tarih boyunca hep bir lüks sembolü. Bu yolculuk, ilk takının değerli madene dönüşümüyle başladı. Gelecekte de yine lüks olmayı koruyacaktır. Ama kullanım alanları ve biçimleri değişecektir. Teknolojinin çok fazla devrede olmasıyla, insan gustosunun azalmasıyla hayatını sürdürecektir. Ancak mücevherde de -zamanla her şeyde olacağına emin olduğum gibi- insanlığın üretmeyi unuttuğu anda elde üretim yapabileni değerli kılacak.

Türk Mücevher Tasarımcıları: Janset Kılıçtaş

Mücevheri en güzel taşıyan kadınlar sizce kim?

Riskli bir soru… Taşıdığı mücevheri kendine ait hisseden her kadın mücevheri iyi taşır, öncelikle bunu söylemek isterim. Ancak elbette ki bazıları onunla bütünleşir. Siren Ertan’a Fransız anturaj modelleri çok yakıştırıyorum. Nebahat Çehre de lüksü lüks taşıyan bir kadındır.

Benim markamı tercih edenlerde de o kadar çok iyi taşıyan isim var ki tek tek isim saysam birilerini atlamaktan korkarım. Dünyada da kesinlikle Jennifer Lopez, Sophia Loren ile başlar ve liste uzar.

Çok sevdiğiniz birine hediye edeceğiniz mücevher hangisi olurdu?

Kendisi için özel tasarlayıp üreteceğim bir yüzük olurdu.

{774073}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları