preloader

Dünyanın Online Olarak Satılan En Pahalı Pırlantası İle Tanışın

06.10.2020
Dünyanın Online Olarak Satılan En Pahalı Pırlantası İle Tanışın

Yazı Boyutu:

SON DAKİKA SON DAKİKA SON DAKİKA… Sizi dünyanın online olarak satılan en pahalı pırlantası ile tanıştırayım! Fiyatı mı? Tam 15.7 milyon dolar!

Pırlantalar ne ekonomik kriz ne de pandemi dinlemiyor ve değerleri roket hızıyla katlanıyor. Dün gece Sotheby’s tarafından Hong Kong’da gerçekleştirilen online müzayedede 102.3 karatlık D rengi kusursuz pırlanta, 15.7 milyon dolara satılarak dijital dünyada satılan en pahalı pırlanta olma ünvanını kazandı.

Dünyanın Online Olarak Satılan En Pahalı Pırlantası İle Tanışın

Yazının bundan sonrası şöyle gelişecek bilmiş olun; önce dedikodu sonra bilgi kısmını vereceğim ve ennnn son bir sorum olacak. Hazırsanız başlıyorum.

Pırlantayı alan kişinin kimliği meçhul ama hakkında bildiğimiz iki minik şey var; ilki bu pırlantayı küçük kızı için alıp onun adıyla vaftiz etmişti; yani bu tatlı bebeğin adı artık “Maiko Yıldızı”. Bu meçhul milyarderin, kızlarını ilk sevindirişi değil. Geçen yıl, 88.2 karatlık D rengi mükemmel pırlantayı da büyük kızı için 13.8 milyon dolara almış ve “Manami Yıldızı” adını vermişti.

Dünyanın Online Olarak Satılan En Pahalı Pırlantası İle Tanışın

2 yıl önce Kanada, Ontorio’da The Victor Mine isimli madende bulunan taşın kesilmeden önceki orijinal ağırlığı 271 karattı ve mükemmel bir kesime kavuşması için işin uzmanları tam bir yıl harcadı. 2008 yılında açılan The Victor Mine, geçtiğimiz yıl kapandı fakat arkasında böyle büyük hikaye bıraktı.

Maniko Yıldızı, 1990’dan beri müzayedelerde 100 karatın üzerinde olan ve D rengi olarak sınıflandırılan sadece sekizinci pırlanta. Bu kadar zor bulunan bir güzellikten bahsediyoruz. Yine de bir şeyi daha belirtmekte fayda var. Bu özelliklere sahip en pahalı pırlanta, hala Christie’s tarafından 2017’de düzenlenen “fiziksel” (offline) müzayedede satılan 33.7 milyon değerindeki pırlanta.

Peki, şimdi kim bu meçhul milyarderin en küçük kızı olarak evlatlık olarak alınmak ve bir sonraki pırlantaya ismini vermek istiyor?

{773065}

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları