preloader

Dünyanın En Büyük Mavi Elması Satıldı

28.04.2022
Dünyanın En Büyük Mavi Elması Satıldı

Yazı Boyutu:

Dünyanın en büyük mavi elması olarak bilinen The De Beers Blue yeni sahibine kavuştu.

Ünlü müzayede evi Sotheby’s yeni bir rekora daha ev sahipliği yaptı ve dünyanın en büyük mavi elması olarak bilinen The De Beers Blue’nun 57.5 milyon dolara satılmasını sağladı. Mavi elmasların oldukça nadir bulunmasının yanı sıra diğer mavi elmaslardan bir hayli büyük olan (şimdiye kadar en büyüğü 10 karat olan) taş, uzmanlar tarafından kusursuz olarak tanımlanıyor.

Dört alıcı adayının katıldığı ve sekiz dakika boyunca süren açık artırma sonunda, mavi elmasın kazananı, adını açıklamayan ama artırmaya telefonla katıldığı bilinen kişi oldu. 2021 yılında Güney Afrika’daki cullinan madeninde bulunan 15.10 karatlık mavi elmas şimdiye kadar bulunan renkli elmaslar arasında en net renge sahip taş olarak tanımlanıyor.

Dünyanın farklı yerlerinden çıkarılabilen diğer renkteki elmasların aksine sadece Günay Afrika’dan çıkarılan mavi elmaslar bu yönleriyle de değerlerini artırıyor. The De Beers Blue ise hem 15.10 karatlık büyüklüğü hem de renginden parlaklığına yüksek kalite standartlarını yakalaması sayesinde istisnayı yakalayan elmaslardan bir tanesi.

{774892}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları