preloader

Dünyanın En Büyük 3. Elması Bulundu

17.06.2021
Dünyanın En Büyük 3. Elması Bulundu

Yazı Boyutu:

1098 karatlık boyutuyla dünyanın en büyük 3. elması ile tanışın!

Afrika ülkesi Botswana’da, madencilik şirketi Debswana tarafından dünyanın en büyük 3. elması bulundu. İngiltere merkezli ünlü elmas şirketi De Beers ile ortak bir girişim olan madencilik şirketi Debswana, 1 Haziran tarihinde keşfettikleri bu elmasın 1098 karat boyutunda ve dünyanın en büyük 3. elması olduğunu açıkladı.

Madencilik şirketinin CEO’u Lynette Armstrong açıklamasında bu elmas için, şirketlerinin 50 yıllı aşkın operasyon tarihinde keşfettikleri en büyük elmas olduğunu belirtti. Elmasın, De Beers kanalıyla mı yoksa devlete ait Okavango Diamond Company aracılığıyla mı satışa çıkarılacağı ise henüz netliğe kavuşmuş değil.

Dünyanın En Büyük 3. Elması Bulundu
Botswana President Mokgweetsi Masisi (R) holds a gem diamond in Gaborone, Botswana, on June 16, 2021. – Botswanan diamond firm Debswana said on June 16, 2021 it had unearthed a 1,098-carat stone that it described as the third largest of its kind in the world. The stone, found on June 1, 2021 was shown to President Mokgweetsi Masisi in the capital Gaborone. (Photo by Monirul Bhuiyan / AFP)

Dahası, Lynette Armstrong’un açıklamalarına göre; Debswana tarafından Gabaron’da Botswana Devlet Başkanı Mokgweetsi Masisi’ye gösterilen bu elmas Botswana için çok şey ifade ediyor. Çünkü bu elmas, mücadele içinde olan bir ülke için umut anlamına geliyor.

Diğer yandan bugüne dek keşfedilmiş dünyanın ilk en büyük elması 1905 yılında Güney Afrika’da keşfedilen 3106 karat büyüklüğündeki Cullinan, ikinci en büyük elması ise 2015 yılında yine Botswana’da keşfedilem 1109 karatlık Lessedi La Rona olarak kayıtlara geçmişti.

{772775}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları