preloader

Geçmişten Bugüne Cartier Tank Cintrée

02.03.2021
Geçmişten Bugüne Cartier Tank Cintrée

Yazı Boyutu:

Cartier, Tank Cintrée’nin 100’üncü yılını, özgün modeline sadık kalınarak yeniden yorumlanan ve 150 sınırlı parçadan oluşan edisyonu ile kutluyor!

Modelin 21’inci yüzyıla uzanışını da temsil eden bu yeni yorumla Cartier, saatçilik alanındaki imza tasarımlarının yeni yorumlarının da başarısını kanıtlıyor. Sade ve kavisli tasarımı, dikey kasasının kapsamı ve açık sarı rengindeki kadranının zarafetiyle Tank Cintrée, daha tasarlandığı ilk günden beri estetik tutkunlarının dikkatini çekiyor…

Geçmişten Bugüne Cartier Tank Cintrée

1917’de Amerikan General John Pershing için Cartier’in ilk Tank kol saatini tasarlamasından dört yıl sonra 1921 yılında piyasaya sürülen saat, ayrıca daha sonra seri halinde üretilen 9 parça şeklinde sunuldu. Piyasaya çıkan ikinci Cartier Tank modeli olan Cintrée ise Tank Normale’nin evrimleşmiş yeni bir versiyonuydu. Adından da anlaşılacağı üzere orijinal Cintrée, Tank’ın gelecekteki yenilikçi Cartier tasarımlarına eşsiz bir zemin oluşturacağının sinyallerini veren bir modeldi.

Geçmişten Bugüne Cartier Tank Cintrée

Ayrıca Tank Cintrée, The Thomas Crown Affair filminde Steve McQueen tarafından takılan ve genellikle film yıldızlarıyla da ilişkilendirilen bir saat olarak öne çıkıyor.

Geçmişten Bugüne Cartier Tank Cintrée

Steve McQueen

Lansmanından önce satışı gerçekleştirilen bu yeni edisyon için ise, Tank modeli boydan uzatılarak kasasının kavisli yapısıyla vurgulandı. Konfor ve ergonomiyle özdeşleşen modelin adı, saatin doğallıkla bileği kavramasına imkan tanıyan kavisli yapısından geliyor.

Geçmişten Bugüne Cartier Tank Cintrée

Özgün modeline sadık kalınarak günümüzde yeniden yorumlanan ve bugünkü kasa kalınlığı 6.40 mm olan saatin tüm ikonik özellikleri korundu; demiryolu deseni, romen rakamları, elma formunda akrep ve yelkovan, safir kabaşonla bezeli kurma kolu ve Ardillon tokalı kayış. 1921’deki tasarımından bu yana değişmeksizin varlığını sürdüren bu estetik imza, bugün saatçilik dünyasının klasikleri arasında yer alıyor. Üstelik, atölyenin manuel kurmalı mekanizması olan 9780 MC kalibreye sahip.

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları