preloader

Bulgari'den Mücevher ve Modanın Usta Ellerine Övgü

23.12.2021
Bulgari'den Mücevher ve Modanın Usta Ellerine Övgü

Yazı Boyutu:

Bulgari’nin köklü tarihinden 60 mücevher kreasyonu, İtalyan modasının ustalarından 21 elbiseyle Expo 2020 Dubai İtalyan pavyonunda sergileniyor.

The Art of Craft – The Glamour of Italian Excellence / Zanaat Sanatı – İtalyan Mükemmelliğinin Cazibesi isimli sergi bu ay içerisinde açıldı ve 8 Ocak’a dek devam edecek. Sloganı olan Güzellik İnsanları Birleştirir” cümlesi aslında sergide yaşayabileceğiniz deneyime dair bir ipucu veriyor. Ancak yine de bazı şeyleri bilmenizde fayda var…

Sekiz metreden uzun üç kat boyunca görkemli bir dikey vitrinde sunulan sergininöyküsü 1950’lerden 2000’lere kadar uzanıyor ve önde gelen moda yayınlarından sanatsal çekimleri de içeren imajlarla zenginleşiyor. İtalya Pavyonu’ndaki yürüyüş yolunda yukarıdan aşağıya hareket eden ziyaretçi geçmiş, şimdi ve gelecek arasındaki bir yolculukta sergilenen mücevher ve kıyafetleri yavaş yavaş keşfedecek şekilde kurgulanmış. Enfes işçilikten sıra dışı malzemelere, kusursuz çizgilerden yenilikçi tasarıma kadar her bir mücevherin ve giysinin seçimi, Made in Italy’yi benzersiz ve herkesçe sevilen yapan temel özelliklerini sergiliyor. Sergide ekranlarda da aynı zamanda bu özelliklere eşlik edecek görüntüler dönüyor.

Bulgari mücevherleri için sergilenen seçki

Bulgari'den Mücevher ve Modanın Usta Ellerine Övgü

Bulgari mücevherleri için sergilenen seçki, kaboşon kesimli taşlar, büyüleyici geometrik şekiller ve cesur hacimlerle ünlü renk kombinasyonlarını sergiliyor. 1950’lerin ve 1960’ların mücevherlerinin zamansız zarafeti, değerli taşlarla renkli taşları bir araya getiren mücevherlerin kromatik canlılığında yeniden hayat buluyor. Zamanın en çok yönlü moda kahramanı olan broşlar da sergileniyor. 70’lerin ve 80’lerin stilistik deneyleri, görkemli zincir kolyelerden optik motifli ve gösterişli mücevherlere sahip choker’lara kadar bir görünüm sunuyor. 90’lardan ustalıkla kalibre edilmiş değerli taşlarla tanımlanan zarif püsküllü kolyeler ve mücevherler sergileniyor. 2000’li yılların eklektizmiyse özellikle geleneksel olarak özel günler için ayrılmış bir mücevher parçası olan tacın yeni yorumuyla öne çıkıyor.

{773229}

Haute couture giysilerden oluşan seçki

Bulgari'den Mücevher ve Modanın Usta Ellerine Övgü

Mücevherlerin yanı sıra sergilenen Haute Couture giysiler de dönemin trendlerine genel bir bakış sunuyor. Pucci ve Galitzine’nin canlı renkleri 1960’ların enerjisini geri getirirken; 1970’lerin deneycilik arzusu Mila Schön’ün sanata ve Renato Balestra’nın canlı tonlarına referanslarla yaptığı tasarımlarla gösteriliyor. 1980’lerin iyimserliği ve coşkusu, Krizia’nın fütürist stili ve Moschino’nun şımarık eğlence anlayışıyla gösteriliyor.

Bulgari'den Mücevher ve Modanın Usta Ellerine Övgü

Giorgio Armani’nin lüks minimalizmi ve Fendi kürklerinin ustaca eklektizmi 1990’ları özetliyor. 2000’lerde Dolce&Gabbana’nın Akdenizli cazibesi, Valentino’nun sofistike cazibesine dokunuyor. Bunlar sergideki isimlerden bazıları. Dahası bu kreasyonların hepsi biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerden yapılmış vitrin mankenleri üzerinde sergileniyor.

İtalyan Pavyonunda yer alan en uzun süreli sergi Art of Craft, yakın geçmişe mücevherler ve elbiseler üzerinden renkli ve büyüleyici bir bakış atabilmeniz için mükemmel bir seçki sunuyor. 8 Ocak’a dek görülebilir.

Bulgari'den Mücevher ve Modanın Usta Ellerine Övgü
Admin
Admin Tüm Yazıları