preloader

Bulgari 2022 Model Saatleriyle Yeni Yıla Güçlü Başlıyor

02.02.2022
Bulgari 2022 Model Saatleriyle Yeni Yıla Güçlü Başlıyor

Yazı Boyutu:

LVMH Watch Week 2022 sırasında tanıtılan yeni mücevher saatler ve sofistike mekanizmalarla Bulgari yılın geri kalanında sunacağı modeller için şimdiden çıtayı yükseltmiş bulunuyor.

Bulgari 2022 Model Saatleriyle Yeni Yıla Güçlü Başlıyor
Fabrizio Buonamassa

Firmanın kreatif direktörü Fabrizio Buonamassa ile Bulgari’nin bu yıl tanıttığı modellerin neden kadınlar için daha büyük önem arz ettiğini ve değişen mücevher saat anlayışını OGGUSTO’ya özel röportajımızda konuştuk.

Bu yıl tanıtılan modellere baktığımızda görüyoruz ki Bulgari bu yıl dişi cazibesinin güzelliğini öne çıkartacak mücevher saatlerle ve aynı zamanda o cazibenin zekâsına övgü niteliğindeki sofistike mekanizmalarla öne çıkıyor. Bu yılki tasarımlarınızın genel havasını siz nasıl tanımlarsınız?

Buna bir kadın etkinliği diyebiliriz. Ancak şu var ki bu yılın ilk etkinliği. Önümüzdeki bir yıllık süre içerisinde daha başka ve enteresan ürünlerin tanıtıldığını göreceksiniz. Bunu için yılın ilk etkinliğinde daha çok kadın ürünleriyle başladığımızı söyleyebilirm. Yeni Serpenti Misteriosi, sarı altın ve sarı altın-çelikten oluşan Serpenti Tubogas, seçkin saatçilik örneği Octo Roma Carillon Tourbillon mavi kadranlı ve pırlantalı ve zümrütlü Octo Roma Grande Sonnerie de bu yıl ilk etapta tanıttıklarımızdan. Ama en önemli parçamız, Piccolissimo mekanizmayla yeni Serpenti Misteriosi saatimiz.

Bulgari 2022 Model Saatleriyle Yeni Yıla Güçlü Başlıyor
Serpenti Misteriosi Romani modeli
Bulgari 2022 Model Saatleriyle Yeni Yıla Güçlü Başlıyor
Serpenti Tubogas sarı altın modeli
Bulgari 2022 Model Saatleriyle Yeni Yıla Güçlü Başlıyor
Octo Roma Emerald Grande Sonnerie modeli

Piccolissimo artık tüm yeni ve değerli mücevher saatlerinizde kullanılacak bir mekanizma diye anlıyorum. Doğru mu?

Piccolisimo arkasındaki fikir, mücevher saatlerimizle birlikte kullanılacak bir mekanizma yaratmaktı. En son 1980’lerde Serpenti saatlerle mekanik mekanizma kullanmıştık. Yani 50 yıllık bir süre boyunca quartz mekanizmalar ile yapmıştık. İnce ve sofistike Finissimo mekanizmamızdan sonra kadınlar için bir tane geliştirmeye karar verdik ve Piccolissimo böyle ortaya çıktı. Mekanizma yuvarlak ve çok küçük, sadece 2,5 mm çapı var. Ayrıca çok da ince. Buna rağmen güç rezervi yeterli. Aslında bütün mücevher saatlerimizle kullanılabilecek kadar küçük bir mekanizma yaptık. Bu yıl ilk koleksiyonumuz Serpenti Misteriosi oldu ve yaklaşık 30 parçanın hepsinde bu mekanizmayı kullandık.

{774594}

Kadın saatlerinin bugüne dek sofistike mekanizmalardan nispeten yoksun olmaları gibi bir durum vardı. Ancak son yıllarda saatçilik alanında gelişen teknolojiler artık daha küçük mekanizmalara yol verince birden bu alanda bir patlama yaşandı. Sizce kadınlar komplike saat mekanizmalarını gerçekten erkeklerinkine benzer bir tutkuyla mı karşılıyor? Sizce bu bir trend mi?

Başlangıçta bir trenddi evet. Bu konuda sizinle aynı düşünüyorum. 10 yıl önce bir trenddi ama şu an pazarın olmazsa olmaları arasında. Öncelikle kadınlar sofistike mekanizmaları daha çok takdir etmeye başladı. Eğer siz sunarsanız kadınlar bir Grand Complication saat veya sofistike mekanizmalı bir mücevher saati istiyor. Biz de bu yüzden Piccolissimo’yu yarattık. Vizyonumuz onu mücevher saatlerimizde kullanmak veya sofistike mekanizmalı seçkin saatler yaratmaktı. Çünkü bu alan özellikle pazarda insanların para harcadığı bir alanı oluşturmaya başladı. Geçmişte bu durum daha farklıydı. Kadınlar saatin ya estetik görünüşüne ya da kaç karatlık taşlara sahip olduğuna bakıyordu. Sofistike mekanizmalarla ilgilenen pek yoktu.

Bulgari 2022 Model Saatleriyle Yeni Yıla Güçlü Başlıyor

Bulgari’nin yeni mücevher saatleri için özel geliştirdiği Piccolissimo isimli mekanizması, Serpenti Misteriosi mücevher saatlerinde ilk kez kullanılıyor.

Peki bu yeni mekanizmanızı bundan sonra yapacağınız tüm mücevher saatlerde kullanacak mısınız?

Şimdilik Serpenti ile başladık. Hepsinde kullanmamız mekanizma üretim kapasitemizle alakalı bir durum. Bütün mekanizmaları kendi atölyemizde üretmeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz ki tüm Finissimo mekanizmalarını da dört yeni dakika tekrarlayıcı özellikli saatler için olanları da üretiyor olacağız. Lucea ve diğer modellerimiz için kullandığımız bazı mekanizmalarımız da var. Gördüğünüz gibi altından kalkmamız gereken çok iş olduğu için şimdilik hepsinde kullanmamız zor. Soru şu ki kaç tane Piccolissimo üretebileceğiz? Üretim kapasitemizle şimdilik bu mekanizmayı daha çok seçkin mücevher saatlerimizle kullanabileceğiz.

Bulgari 2022 Model Saatleriyle Yeni Yıla Güçlü Başlıyor
Bulgari 2022 Model Saatleriyle Yeni Yıla Güçlü Başlıyor

Piccolissimo’yu özellikle Serpenti saatleri düşünerek mi geliştirdiniz?

Le Sentier’deki yetenekli saat yapımı uzmanları ve ustalarımızla birlikte isteklerimizi karşılayacak bir mekanizma nasıl olmalı sorusu üzerine düşündük daha çok. Dekorundan şekline dek bu süreçte ne elde edebileceğimizi az çok biliyorduk. Piccolissimo’yu yaratırken aynı zamanda estetik kaygılar içeren bir mekanizma hayal ettik. Yani yola çıkarken tasarımı da kafamızda oluşturduk diyebilirim.

{774535}

Bulgari’nin yakın gelecekte tüm mücevher saatlerinde bu minik mekanizmayı kullanarak quartz mekanizmalara veda edeceğini düşünebilir miyiz?

Malesef şimdilik pilli mekanizmaları kullanmayı bırakamayız. Bu mekanizmalar hâlâ güçlü bir talep olan çoğu modelimizde bizim için hayat kurtarıcı. Ama yeni Piccolissimo’yu değer olarak belli seviyenin üzerindeki saatlerde kullanmayı düşünüyoruz. Çünkü iki mekanizmayı fiyat açısından karşılaştırırsak Piccolissimo bir servete mal oluyor. Quartz hâlâ fiyat açısından çok rekabetçi bir mekanizma ama pilleri sürdürülebilir değil ve geri dönüşümü de mümkün olmuyor. Elbette bu başka bir sohbetimizin konusu. Şimdilik quartz mekanizmaları bırakacağımızı söyleyemem.

Bulgari 2022 Model Saatleriyle Yeni Yıla Güçlü Başlıyor

Peki elinde quartz mekanizmalı Serpenti saati olanlar bunu yeni mekanizmayla değiştirmek isterse, böyle bir hizmeti sunabilecek misiniz?

Bunu yapabilmemiz için saatin yılan başı şeklindeki kısmını olduğu gibi değiştirmemiz gerekiyor çünkü yeni Piccolissimo eski Serpenti modelleriyle uyumlu olacak şekilde tasarlanmadı. Sadece bir makenizma değişikliği için tüm mücevherinizin taşlarıyla birlikte yeniden yapılması gerekir ve bu da çok mantıklı olmaz.

Bulgari 2022 Model Saatleriyle Yeni Yıla Güçlü Başlıyor

Yeni saat modelleriniz içerisinde bu yıl seçkin saatçiliğin en önemli mekanizmalarından dakika tekrarlayıcılı olanları görüyoruz. Bunları mümkün kılmak için ise güçlü bir atölyenin varlığı şart. Yanılıyor muyum?

Bu yıl yaptığımız bu ilk sunumdaki saatler bizim için çok önemli bir ana da işaret ediyor. Bu yıl dört farklı dakika tekrarlayıcı saatimiz var. Bunlardan bazıları da başka fonksiyonlarla beraber sunuluyor. Örneğin; Ay’ın evreleri göstergesi gibi. Bunu başarabilmek için üç farklı saat ustamız kendilerini bu mekanizmaları yapmaya adadı. Her bir saat sadece bir ustanın elinden çıkıyor. Yani başından sonuna kadar saate başka bir el değmiyor. Her bir saatin kendine has özellikleri var ve ustanın çalışması da buna göre şekilleniyor. Bu yüzden bir yılda sadece 10 parça üretebiliyoruz. Aslında 10 adet saat çıkartabilirsek oldukça şanslı addediyoruz kendimizi.

{774607}

Bu yıl dakika tekrarlayıcı modellerle birlikte Piccolissimo’nun varlığı bana ister istemez sofistike mekanizmaların ve seçkin mücevher işçiliği ürünü saatlerin (erkek modellerinde de) daha ağır bastığını gösteriyor. Bu bilinçli bir tercih sanıyorum ki. Pazarda daha çok mücevher saate ve sofistike mekanizmalı modele artan bir ilgi var mı?

Bu yıla mahsus değil sadece Bulgari her zaman sofistike mekanizmalı ve mücevher saatlere önem vermiştir. Böyle parçalarımıza pazarda da yoğun bir ilgi her zaman oldu. Bu daha çok uzun yıllar Finissimo’ya ilgi gösterdikten sonra ibreyi biraz da başka alanlara kaydırmak istememizden kaynaklanıyor. Bu yüzden kadın saatlerine daha çok alaka gösterdik. Sofistike modeller için ise diğer yıllardan farklı davranmadık aslında.

Diğer modellerimize bakacak olursanız, sadece mücevher veya sofistike mekanizmalı modellere eğilmediğimizi göreceksiniz. Mesela Serpenti Tubogas için sarı altından bir versiyon yaptık. Şu anda sarı altına yoğun bir ilgi var ve başlangıçta bunu karşılamak için yapıldı ancak şimdi güçlü bir talep var sarı altın Serpenti Tubogas modellere karşı. Diğer taraftan bir de çelik ve sarı altın beraber yapılan kasa ve bilezikli modelini yaptık.

Bulgari 2022 Model Saatleriyle Yeni Yıla Güçlü Başlıyor

Sarı altın ve çelik kullanarak yapılmış kasa ve bilezikli modelleri görünce insanın aklına ister istemez 1970’ler geliyor. Bu yıl da geçtiğimiz bir iki yıldır olduğu gibi 1970’lerin estetiğine olan ilginin devam edeceğini söyleyebilir misiniz?

Sarı altını biz daha önce seçkin mücevherli modellerimizde çok kullanıyorduk ve şimdi daha genele yaydık. Sarı altın bizim başarımızın unsurlarından birisi. 1960’lar, 1970’ler ve 1980’lerde sarı altın modellerimizle büyük bir başarı elde etmiştik. Şimdi sarı altının geri dönmüş olmasından mutluluk duyuyoruz. Çelik ve sarı altınıun beraber kullanıldığı modelimizde güçlü bir 1970’ler etkisi var, size katılıyorum. Başka markalar için 1970’lere dönüş bir trend olabilir belki ama bizim için zaten oldukça usta olduğumuz modellerin izinden gitmekten ibaret.

Admin
Admin Tüm Yazıları