preloader

Victoria&Albert'ın Yeni Sergisi: Doğadan Gelen Moda

05.11.2017
Victoria&Albert'ın Yeni Sergisi: Doğadan Gelen Moda

Yazı Boyutu:

Söz konusu sanat ve moda olduğunda çağa yön veren sergilere ev sahipliği yapan Londra’daki Victoria&Albert Müzesi adından bir kez daha söz ettirecek yeni sergisi ile gündemimizde: Doğadan Gelen Moda.

1600’den beri moda ve doğa arasındaki girift ilişkinin izini süren Doğadan Gelen Moda sergisi, doğanın güzelliklerinin ve gücünün modaya nasıl yön verdiğine dair sağlam kanıtları ziyaretçileri ile buluşturacak.

Victoria&Albert'ın Yeni Sergisi: Doğadan Gelen Moda

Özellikle son dönemde Fashion Revolution ve Vivienne Westwood gibi protesto grupları ve aktivistler sayesinde dikkat çekilen modanın doğa üzerindeki tahribatı sorununa karşı sergide yeni inovatif çözümleri ile üretime yeni alternatifler kazandıran Stella McCartney’in kadın ve erkek giyim parçaları bulunuyor.

2016 Met Gala’da oyuncu Emma Watson’un plastik şişelerin geri dönüştürülmesi ile tasarlanmış iki parça Calvin Klein elbisesi, Erdem’in Green Carpet Challenge koleksiyonu gibi yakın dönem tasarımların yanı sıra kuş kafası şeklinde formlanmış 1875 tarihli bir çift küpe ile 1780’lerden kalma erkek ceketi de sergilenecek parçalar arasında yer alıyor.


Doğadan ilham alarak birçok zengin tasarıma kucak açan modanın, tam da bu noktada doğanın tahribatını minimuma indirebileceği konusunda alternatif projelerin hayata geçirilebileceğini ispatlayan iş birlikleri de serginin radarında. Bitki köklerinden doğal lif üreten sanatçı Diana Scherer, kontrollü ortamda üretilmiş ipek elbisesi ile Sputniko, sentetik örümcek ağından tasarladığı tunik ve pantolonları ile Bolt Threads x Stella McCartney de bu kategori dahilinde sergide tanıklık edilecek isimler arasında.

Modanın geleceğine modanın geçmişinin izinden giderek ışık tutan Doğadan Gelen Moda sergisi, 21 Nisan 2018 – 27 Ocak 2019 tarihleri arasında Victoria & Albert Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları