preloader

Türk Çanta Tasarımcıları: D'ylla Atelier

21.12.2022
Türk Çanta Tasarımcıları: D'ylla Atelier

Yazı Boyutu:

Farklı stillere ve karakterlere göre çantalar tasarlayan D’ylla Atelier markasının kurucusu Dilay Keskin ile tasarım yolculuğunu konuştuk.

Çanta tasarlamaya nasıl başladınız?

Küçük yaşlardan başlayan çizim ve moda merakım üzerine Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı bölümünü kazandım. Aldığım aksesuar tasarımı dersiyle çantaya olan ilgimi fark ettim. Aslında çanta ve ayakkabıya olan ilgim de küçük yaşlardan beri kendini gösteriyordu ancak bölüme girerken aklımda hep kıyafet tasarımı vardı. Çanta tasarlamayı pek düşünmemiştim. Ancak aldığım dersle olan ilgim açığa çıkmış oldu. Daha sonrasında örme branşında eğitimime devam ederken kendi ürettiğimiz desenli, dokulu kumaşlardan çanta yapmayı düşündüm. Ve ilk olarak örme kumaşlarımdan clutch çantalar dikerek başladım işe. Daha sonrasında geliştirerek, farklı materyaller kullanarak, deneye yanıla modeller üretmeye başladım. Ve böylece markamı kurmaya, yeni üretim ortaklarıyla tanışmaya başladım.

Türk Çanta Tasarımcıları: D'ylla Atelier

Markanızı farklı kılan özellikler neler?

En belirgin özellikler renkleri bir arada kullanıyor olmam ve kendim tasarlayıp ürettirdiğim desenli örme kumaşlarım. Desenler ve renkler benim için her zaman ön planda. Her tasarımımda yer verdiğim örme kumaşlarımı ya saplarda ya da çantaların gövdelerinde kullanıyorum. Markamın imzası olması için kumaşlarımın ön planda olmasına önem veriyorum.

Markanızı kullanan kadınları bize nasıl tarif edersiniz? Bu kadınlar kimler, nasıl giyinirler, nereye giderler, ne severler?

Aktif, renkli, farklı olmayı seven, iş hayatında aktif olan tarz kadınlar olarak tanımlarım. Desenleri ve dokuları seven, el emeğine önem veren, kaliteli ve özgün olmayı bilen kadınlardır. Yurt dışı ve yurt içi farklı yerleri ve kültürleri gezmeyi severler, renkli giyinirler ve hafif çılgın ve cesurdurlar. Kendi işini yapan ya da yaratıcı işleri seven kadınlardır. Müzikle ve güzel sanatla ilgilidirler.

Türk Çanta Tasarımcıları: D'ylla Atelier

Hangi markanın hangi modeli size keşke bu çantayı ben tasarlasaydım dedirtiyor?

Loewe markasının Puzzle modelleri ya da Mlouye markasının Sera modelleri olabilir.

Çanta tasarımcısı olmasaydınız ne yapmak isterdiniz?

Bu soruya çok farklı cevaplar verebilirim çünkü çok fazla ilgi alanım var. Ama sanırım en çok müziğe yönelirdim diyebilirim, kendimi o alanda geliştirirdim. Ya da gezerek yapabileceğim bir iş seçerdim kendime.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir çanta kullanmak zorunda kalsanız bu hangi model olurdu?

Pearl modeli olurdu. Çünkü renkli örme sapıyla ve çapraz uzun askısıyla sporlaşan ve günlük de kullandığım bir çanta. Aynı zamanda zincir sapıyla akşamları da çok rahat uyum sağlayabiliyor kombinlerime. Bu yüzden her yerde takabileceğim bir çanta olan Pearl olurdu tercihim.

Türk Çanta Tasarımcıları: D'ylla Atelier

Çantalarınıza nerelerden ulaşabiliriz?

Kendi internet sitemiz üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ve yurt içinde ve yurt dışında Online-Offline olmak üzere tasarım ürünler satan farklı birçok satış noktalarında bulunmaktayız. İstanbul, Bursa, İzmit, İzmir ve Belçika’da Gent şehrinde ürünlerimize ulaşabileceğiniz mağazalarla çalışmaktayız.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları