preloader

Sıra Dışı Çanta Modellerinin Yaratıcısı: Renaud Pellegrino

08.11.2021
Sıra Dışı Çanta Modellerinin Yaratıcısı: Renaud Pellegrino

Yazı Boyutu:

Işıltılı ve sınırsız bir hayal gücüyle şekiller ve renklerle oynayan ve benzersiz çanta modeller yaratan tasarımcı Renaud Pellegrino ile sohbet ettik.

Geçmişte prestijli haute couture markalar ile iş birliği yapan tasarımcı, artık kendi etiketi altında ürettiği tasarımları ile göz kamaştırıyor. Renaud Pellegrino, tasarladığı çantalarında ışıltılı ve sınırsız bir hayal gücüyle şekiller ve renkler ile oynuyor, malzemeleri bir araya getiriyor ve benzersiz modeller yaratmak için kültürler arasında köprüler kuruyor. Modanın dayatmalarına asla boyun eğmeyen, kendine özgü, benzersiz, özgün olanı icat eden ve bunu paylaşarak gömülü arzularımızı açığa çıkarmayı hedefleyen Renaud Pellegrino ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Sıra Dışı Çanta Modellerinin Yaratıcısı: Renaud Pellegrino

Renaud Pellegrino

Her çantanızın anlatmak istediği bir hikaye var gibi. Favori çantanız var mı? Arkasındaki hikaye ne?

Hepsini sevdiğim için bu çok zor bir soru! Seçmem gerekirse, Angela, June, Judy ve Stella gibi heykelsi formlara sahip, değerli taşlarla süslenmiş çantaları seviyorum. Kardinallerin ayin başlıklarından ilham alarak tasarladığım ve dünyanın her yerinden çanta severler tarafından ilgiyle karşılanan “Cardinal” ilk ikonik tasarımım olduğu için gözbebeğim. Bu tasarım, ilk ortaya çıktığında özgün bir aksesuarla ön plana çıkmak isteyen Amerikalı müşterilerimiz arasında büyük yankı uyandırdı. Günlük kullanıma uygun büyük boyundan mini-Cardinal boya, her sezona özel renk ve malzemelerde farklı tasarımları mevcut ve bugün hala en çok satan çantalarımızdan biri.

Sıra Dışı Çanta Modellerinin Yaratıcısı: Renaud Pellegrino

Tasarımlarınızda kullandığınız favori malzemeler, formlar ve renkler hangileri?

Her zaman sanatçıların ve zanaatkarların etrafında olmayı sevmişimdir; bana yeni formlar, materyaller ve teknikler konusunda ilham veriyorlar ve bu etkileşim çeşitli çanta tasarımlarıma yansıyor. Farklı modellerimiz saten, kadife, kuzu derisi, piton derisi ve kertenkele derisinden el yapımı olarak üretiliyor. Celeste veya Ava gibi çantalarımızın tasarımında Moulin Rouge’un tüy üreticisi olan Maison Fevrier ile işbirliğimizle kuş tüyü bulunuyor. Bunun yanı sıra, Swarovski kristal düğmeler, deniz kabukları, antik mozaiklerden ilham alan taş parçaları veya Gripoix kullarak üretilmiş cam taşlar kullanılıyor.

Çantalarınızı kullanan kadınları nasıl tanımlarsınız?

Bütün kadınları seviyorum ve tasarımlarımı hepsi için yapıyorum; ama benim koleksiyonlarımı kullananlar genellikle özgünlüklerini ön plana çıkarmaktan korkmayan özgüvenli kadınlar oluyor. Renaud Pellegrino kadınları, modayı seviyor ancak endüstri tarafından dayatılan kurallara uymayı tercih etmeyebiliyorlar. Zanaatkar elinde işlenmiş, yüksek kaliteli, zamansız ve cesur ürünler arıyorlar. Genellikle büyük markalar ve logolardan ziyade tasarımcılardan daha çok etkileniyorlar.

İlhamınızı nereden alıyorsunuz?

Hayattan! Fransız Riviera’sında büyümüş biri olarak yaşam benim gerçek ilhamım; renkleri, ışığı, manzaraları seviyorum. Bütün koleksiyonların bu kadar renkli olmalarının sebebi de bu. Aynı zamanda kadınlara ve çanta taşırken takındıkları jestlere hayranım ve onları daha da güzelleştirmek için yollar aramayı seviyorum. Birçok fikir de Paris’teki evimin kütüphanesinde yer alan sanat kitaplarından ve gezdiğim müze ve sanat galerilerinden geliyor.

Bu arada Türkiye de benim için kesinlikle çok büyük bir ilham kaynağı, yakında geleceğim, sabırsızlanıyorum. Doğu ve Batı’nın kesişimini temsil etmesi, heyecan verici kültür, tarih, felsefe ve estetik birikimine hayranım. Türkiye’yi düşündüğümde aklıma çeşitli sanat formları, teknikleri, tarzları ve alışık olduğum Akdeniz ilhamıma ne kadar yakın olduğu geliyor. Türkiye tam anlamıyla kültürler arası bir köprü.

{771395}

Çantaları kombinleme konusunda tavsiye verebilir misiniz?

Çanta görünümün anahtar parçası olmalı! Yalnızca cesur olmayı tavsiye edebilirim! Çılgın bir kıyafet ile renkli bir çanta kullanma cesareti gösterin. Hatta renk uyumu bile yapmadan! Ne kadar fazla o kadar iyi!

Sıra Dışı Çanta Modellerinin Yaratıcısı: Renaud Pellegrino

Kadınların çanta kullanırken en sık yaptıkları hatalar neler?

Kadınlar kendi tarzları yerine trendleri takip edebiliyorlar. Çanta sizin kişiliğinizin bir yansımasıdır, kullanım şekli size özgüdür. Bir çantanın bir kadına uymaması, ayakkabılarının uymamasıyla aynı durumdur. Bütün görüntü ve cazibe yanlış temsil edilmiş olur.

Pandemi kadınların alışveriş alışkanlıklarını nasıl değiştirdi? Sizi nasıl etkiledi?

Yeni normale adapte olmanın zor olduğunu söylemeliyim; fakat bu durum tasarımlarımı hayal ederken sahip olduğum heves açısından hiçbir şey değiştirmedi. Marka adına da bu durum bizim için bir fırsata dönüştü, müşterilerle fiziksel olarak görüşemediğimiz için online ortamda kendimizi geliştirmeye teşvik etti. Bu zorlukla başa çıkabilmek için sosyal ağlarda ve e-ticarette yaratıcı olmamız gerekti. Özellikle Fransa dışından yeni müşteriler edinmemizi ve markamızın 2021’de hala yarattığı etkiyi fark etmemizi sağladı. Artık bu krizin biteceğini ve insanların tekrar dışarı çıkacağını, kadınların tekrar süslenmeye başlayacağına inanıyorum. SS22 koleksiyonu da bu yüzden Jaipur’dan esinlendi; taşlar ve kristallerle süslenmiş göz alıcı gece çantalarına dönüş yapmak için tasarlandı. Alışveriş alışkanlığının değişimine gelirsek; markamın varlığını sürdürdüğü son 30 yılda çantaların fonksiyonları gelişti. Güncel kalabilmek adına dünyanın nasıl geliştiğinin bilincinde olmak gerekiyor. Sokakta beni en çok kadınların çantalarını taşıyış şekilleri etkiliyor. Her ne kadar kullanımı pratik çantalar konusunda uzman olmasam da, benim için her jenerasyondan her kadının, her hareketiyle uyum içinde olmak çok önemli. Çanta kayışlarını ve çapraz askılı çantaları çok sevmediğim halde, yeni jenerasyonun zevklerine ve isteklerine uyum sağlamak için her çantama kayış eklemem gerekiyor mesela!

Sırada ne var? Gelecek planlarınız neler?

Bizi çok çok heyecanlandıran bir sürece çok yeni başladık, Türkiye’deki ajansımız L’Appart PR sayesinde gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sonucu çok yakında Beymen’de satılmaya başlıyoruz. FW21 ve SS22 için seçilen şahane parçalar, Kasım ayı itibariyle içinde en çok olmak istediğimiz markayla Türk müşterilerimizle buluşacak. Güzel bir dönüş alacağımıza inanıyorum çünkü ajansımızın çalışmalarıyla çok kısa sürede ciddi bir bilinirlik kazandık ve yansımalarını e-ticaret hareketliliğimizde fark etmemek mümkün değil! İstanbul, kelimenin tam anlamıyla bir kültür başkenti ve bizim için muazzam bir fırsat. Renaud Pellegrino uyarlanabilir bir marka olduğu için buraya da doğal olarak uyum sağlayacağımızı düşünmek hoşuma gidiyor. Türk müşterilerini memnun etmek için özel modeller tasarlamayı, sanat ve moda sektörlerinden güçlü isimlerle işbirlikleri yapmayı planlıyoruz.

{771705}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları