preloader

Parti Kızı Geri Dönüyor

16.03.2022
Parti Kızı Geri Dönüyor

Yazı Boyutu:

Pandeminin etkileri azalmaya, ülkeler kısıtlamaları kaldırmaya başladıkça podyumlarda da parti rüzgarları esmeye başladı. Uzun bir zamandır ara verdiğimiz gece hayatı, tatiller, büyük arkadaş buluşmaları yazın yapılacak listelerimizi dolduracak gibi duruyor. İlkbahar / Yaz 2022 defileleri de modanın buna hazır olduğunu müjdeliyor.

2019’dan beri alışveriş sepetlerimizi dolduran konforlu ev kıyafetlerini bırakma vakti geldi. Evden çalışma, sosyal hayatın yavaşlaması, tatil kısıtlamaları derken modayla aramıza hemen alıştığımız pijamalar girmişti. Ancak kısıtlamalar kalktıkça moda dünyası pandemi öncesinden de cesur ve maksimalist bir yaklaşımla geri dönüyor.

Parti Kızı Geri Dönüyor

Evangelie Smyrniotaki

Y2K Özlemi Bitiyor

Parti Kızı Geri Dönüyor

Coyote Ugly

Daha yaz bile gelmemiş, tatil sezonu açılmamışken Net-à-Porter, Farfetch gibi platformların en çok satanlarına baktığımızda bolca parıltı, boncuklar, transparan kumaşlar, tüyler, kürkler görüyoruz. Görünüşe bakılırsa kimse geri döndüğünü belli etmek için dikkat çeken parçalardan kaçınmıyor! Net-à-Porter’nin moda direktörü Kay Barron bu durumu ev kıyafetlerinden kurtuluş; bir çeşit özgürlük olarak tanımlıyor. Bu özgür bırakılma hali de Y2K’nin tekrar canlanmasına sebep oluyor.

Bilgisayarlarımızın ekranı aracılığıyla çalıştığımız, spor ve alışveriş yaptığımız, sosyalleştiğimiz bu dönem bizde daha sanal dünyadan uzak bir döneme özlem uyandırdı. Y2K, yani Wi-Fi öncesi milenyumun başına nostaljik bir yaklaşımla sarılan bizlerin peşinden moda evleri de geldi.

2000’lerin başını yaşamamış Z Jenerasyonu’nun da bu akıma katkısı büyük. Tiktok’ta Y2K tarzını, kültürünü tanıyan bu jenerasyon şu andaki global pandemi, ekonomik kriz, küresel ısınma, politik sıkıntılar gibi sorunlardan uzaklaşmak için 2000’lerin başına koşuyor. O dönemin gençliğine ve moda anlayışına sarılıyor. Düşük bel True Religion jeanler, göbeğe takılan zincirler, Juicy Couture eşofman takımların yeniden görülmesi, herkes için büyük bir sürpriz.

Parti Kızı Geri Dönüyor

Bella Hadid

Süslenmek Tekrar Moda

Parti Kızı Geri Dönüyor

Euphoria

Televizyonun yeni hiti Euphoria da hepimizi giyinmeye, süslenme, nötr görünümlü makyajımızı renklerle, simlerle değiştirmeye davet ediyor. Her bölümüyle bir sansasyona yol açan, karakter gelişimleriyle bizi büyüleyen bu dizi moda konusunda da hayal kırıklığı yaşatmıyor. Dizinin styling tercihlerinde 2000’lerin etkileri yadsınamaz. Öyle ki Y jenerasyonu görünümünde Z jenerasyonu problemleri izliyor gibiyiz.

Parti Kızı Geri Dönüyor

Blumarine

Parti Kızı Geri Dönüyor

Denisa Potecaru

Denim çılgınlığını, kelebek üstler, ince ve yumuşak kumaş seçimleri, teni bir aksesuar gibi sergilemesiyle Bluemarine, İlkbahar/Yaz koleksiyonuyla hepimizi odasına Justin Timberlake posteri asıp Britney Spears dinlediği yıllara götürmeyi başardı.

Onsuz Parti Olmaz; Kate Moss

Parti Kızı Geri Dönüyor

Kate Moss

Partiden bahsediceksek Kate Moss’u atlamak olmaz. Hepimizin kafasındaki parti kızı imajı, 90’larda kulüplerin aranan yüzü Moss, magazin fotoğraflarıyla podyumda olduğu kadar dikkat çekiyordu. Bu fotoğraflar aynı zamanda gelecek nesillere partilerde nasıl giyilir onu da öğretti. Kısa slip elbiseleri, vücudu saran transparan görünümleri bugün de trend olmayı başarıyor. Kulüplere ve partilere geri dönülen bugünlerde onun stilinden esinlenmemek mümkün değil.

Parti Kızı Geri Dönüyor

Kate Moss

Gecenin Gözdesi Olmak İçin Parıldayın

Parti Kızı Geri Dönüyor

Alexandre Vaultier

Off-White 2022 Sonbahar / Kış Virgil Abloh’nun anısına gerçekleşti. Koleksiyondaki kabarık, fırfırlı parçaların yanında bile 90’larda Moss’un gardrobundan gelmiş gibi duran taşlı slip elbise, partilerin en dikkat çeken modeli olmaya aday. Alexandre Vaultier de yeni sezonunda feminen siluetlerini bolca payetle süsleyen moda evlerinden oldu. Khaite ve Ami de yeni sezonlarında transparan kumaşlar ve slip siluetlerle Moss şıklığını koleksiyonlarına taşıdılar. Yine Instagram’ın vazgeçilmezlerinden Mirror Palais, bu şıklığı günlük hayata taşıyor.

Parti Kızı Geri Dönüyor

Khaite

Eğlenmeyi Unutmayın

Parti Kızı Geri Dönüyor

Nadia Lee Cohen

Yeni sezonun en önemli trendi ise eğlenmeyi unutmamak; kıyafetlerle eğlenmek ve makyajla eğlenmek. Bu yaz kurallardan çok iç güdülerimizi dinleme, abartma, karıştırma, kendimizi, enerjimizi giydiklerimiz aracılığıyla açığa çıkarma zamanı. Schiapparelli surrealist gerçekliğiyle günümüz gerçekleriyle dalga geçerken, Area bizi markete giderken bile Rio Karnavalı’nda gibi hissettirmeyi vadediyor.

Parti Kızı Geri Dönüyor

Area

Parti Kızı Geri Dönüyor

Versace

Parti Kızı Geri Dönüyor

Saint Laurent

Parti Kızı Geri Dönüyor

MÔNOT

Şima Kurt
Şima Kurt Tüm Yazıları