preloader

Old Money Stili Hakkında Bilmeniz Gerekenler

16.06.2023
Old Money Stili Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Hayatımıza giren her yenilikle birlikte, bambaşka bir moda akımı da dikkatlerimizi üstüne çekmeyi başarıyor. Geçen sezonlarda kısa bir süreliğine de olsa hayatımıza girmiş olan ‘Old Money’ stili, bu sefer ise daha güçlü ve kalıcı bir şekilde geri dönüşünü kutluyor. Sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan ve geçen senenin 2000’lerden esinlenen renkli, hareketli ve abartılı tüm trendlerini unutturan Old Money stilini sizler için yakından inceledik.

Old Money Nedir?

Sofistike görüntüsü, zarafeti ve sadeliğiyle dikkat çeken Old Money estetiği; ilhamını aslında servetlerini ailelerinden miras alan, zenginliklerini birden fazla nesil boyunca koruyabilmiş, doğuştan zengin bir kesimden alıyor. Bu hayat tarzından ortaya çıkan stil anlayışı ise lüks bir yaşamın getirdiği polo maçları, golf, tekne ve kayak tatilleri gibi aktivitelere dayanıyor. Gösterişe asla ihtiyaç duyulmayan, abartıdan kaçınan ve sadeliği benimsemiş bu estetikte klasik ve minimal bir imaj çizilerek zamansız bir gardırop oluşturuluyor.

{148441}

Burada önemli olan sezonluk trendleri takip ederek hızlı modaya dayanan bir alışveriş anlayışının aksine zamansız ve kaliteli parçalara yatırım yaparak çabasız bir şekilde şık görünmek. Aynı zamanda sürdürülebilirliği de besleyen bu akımda önemli olan kaliteli işçilik, kaliteli kumaşlar ve değerli parçalar.

Zamansız stiliyle hala birçok kişinin stil ikonu olarak gördüğü Prenses Diana, ABD’nin en ünlü First Lady’si Jacqueline Kennedy Onassis, zarafetleriyle bir dönemi kendine hayran bırakmış Audrey Hepburn ve Grace Kelly, kısa sürede 90’ların moda ikonları arasına adını yazdırmayı başaran Carolyn Bessette Kennedy ve Gossip Girl dizisinin ikonik karakteri Blair Waldorf, ‘Old Money stili’ dediğimizde akıllara gelen ilk isimler olsa da, son zamanlarda akımın öncülüğünü dönemin yeni it-girl’ü olarak adlandırılan ünlü şarkıcı Lionel Richie’nin kızı Sofia Richie üstleniyor.

Old Money Stili Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sofia Richie Grainge

Dillerden düşmeyen düğünüyle sosyal medyada oldukça dikkat çeken Sophia Richie, hem düğün için seçtiği parçalar hem de balayı stiliyle old money kavramını yeniden moda dergilerine sokmayı başardı. Sade, zarif ve zamansız tercihleriyle her dönemin stil ilhamı olarak sayılabilecek bu isimler ise old money estetiğinin gelip geçici bir trend olmaktan ziyade, bir yaşam tarzıyla birlikte ortaya çıkan kalıcı bir moda anlayışı olduğunu gösteriyor.

Old Money ve Sessiz Lüks

Old Money trendiyle birlikte hayatımıza giren bir diğer kavram ise ‘sessiz lüks.’ Gösterişli ve büyük logoların, monogramların, daha renkli ve maksimalist bir moda anlayışının aksine gösterişsiz ve minimal parçalar, kaliteli kumaşlar ve işçiliğin öne çıktığı daha temiz tasarımlar ön plana çıkıyor.

Gucci, Louis Vuitton gibi markaların alışkın olduğumuz abartılı logolardan oluşan tasarımları ‘New Money’ olarak adlandırılan ve sonradan zengin olup bu zenginliği göstermekten çekinmeyen, fazlasıyla abartılı ve gösterişli bir moda anlayışına hizmet ederken; Ralph Lauren, Hermès, Brunello Cucinelli, The Row, Bottega Veneta, Chanel ve Dior gibi markalar daha zamansız, zarif ve sofistike ‘sessiz lüks’ tasarımlarıyla Old Money markalarının başında geliyorlar. Kimileri için sessiz lüks modası sıkıcı ve demodeyken, kimileriyse New Money yaşam stiliyle bağdaşan maksimalist tasarımları ‘sonradan görme’ ve aşırı buluyor.

Sessiz lüks modası yalnızca kıyafetlerde değil, güzellik anlayışında da kendini gösteriyor. ‘Clean girl‘ akımıyla ortaya çıkan cam görünümlü bir cilt, doğal uygulanmış hafif bir allık, rimel ve highlighterdan oluşan doğal ve temiz makyaj görüntüsü Old Money estetiğine de oldukça uyum sağlıyor. Bu makyaj görüntüsünü ise parlak, ipeksi görünen saçlar tamamlıyor.

Old Money ve Kapsül Dolap

Zamansız olmanın cazibesiyle öne çıkan Old Money stili, asla eskimeyecek parçalardan oluşan, ‘kapsül dolap’ olarak da adlandırabileceğimiz bir gardıroptan geçiyor. Öyle ki bu moda anlayışındaki amaç her yeni çıkan trendi takip ederek kısa süre içerisinde demode olacak parçalara değil, kalitesini her zaman koruyacak kült parçalara yatırım yapmak. Keten gömlekler, blazerlar, kaşmir hırka ve kazaklar, kumaş pantolonlar, tenis kıyafetleri, polo yaka tişörtler ve gömlekler, saten elbise ve etekler, aynı renk takımlar, binici çizmeleri, loaferlar Old Money gardırobunu oluşturan temel parçaları oluştururken, renk paleti ise genelde daha soft ve naturel renkler, beyaz ve siyahtan oluşuyor.

{149236}

Minimal bir stil anlayışına dayanan Old Money görünümünde ise genelde aksesuar olmak üzere tek bir parça dikkat çekiyor. Özel tasarım bir saat, nadide bulunan bir takı, inci küpe veya kolye, saten bir fular ya da kült bir çanta eklenerek daha sofistike bir görünüm elde edilmiş oluyor.

Her ne kadar ismini ve ilhamını Kennedy, Rockefeller, Vanderbilts gibi köklü ailelerden almış olsa da, bu giyim tarzını stilinize yansıtmak için illa köklü bir aileden gelmiş olmanıza tabii ki gerek yok. Daha özenle seçilmiş ve modası asla geçmeyecek, sade ama kaliteli parçalar ve kıyafetlerinizin önemli bir kısmını oluşturucak aksesuarlarla kendi Old Money dolabınızı oluşturabilirsiniz.

Kapak Görseli: Brunello Cucinelli

Gizem Çıldız
Gizem Çıldız Tüm Yazıları