preloader

Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri

08.09.2022
Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri

Yazı Boyutu:

2022-2023 Sonbahar/Kış renk trendlerinin çok konuşulacak renkleri belli oldu. Moda haftalarında boy gösteren ve Pantone Renk Enstitüsü’nün belirlediği bu sezonun özgür ruhlu renklerini bizimle keşfedin.

Ulusal renk danışmanı Pantone Renk Enstitüsü, moda endüstrisi için bu sezonun raporunu yayınladı. Dünyaca öne çıkan tasarımcılar, New York ve Londra Moda haftalarında yeni Sonbahar/ Kış modasını tanıtırken, koleksiyonlarında bu sezonun öne çıkan ilk 10 rengini ve beş temel klasik rengini de sergiledi.

Dünyayla ortak pek çok derdi paylaştığımız şu son birkaç yılın kesişiminde bu sezonun renkleri, en çok “her açıdan özgürlüğü” çağrıştırıyor. Pantone Renk Enstitüsü uzmanlarına göre 2022-2023 Sonbahar/Kış renkleri, melezleşmiş yaşam tarzlarımızı ve çelişkili özlemlerimizi yansıtıyor. Bu sezonda renkler, besleyici olması ve dokunsallık ihtiyacımızı karşılamasının yanı sıra, sakin ve onarıcı bir alanı da destekleyerek konfor özlemimizi gideriyor.

Aynı zamanda alışılagelmiş zıtlıklarla dolu bir palette bir araya gelen sezon renkleri, enerjimizi artıran canlılığı ve hayatın her an kutlanması gerektiğini ifade eden parlak tonları aracılığıyla uyum ve dinginliğe olan ihtiyacımızı yansıtırken, bir yandan da bireyselliğimizi kısıtlamadan ifade etme fırsatı sunuyor. Bu sonbaharda seçeceğiniz parçalar ve iç dekorasyon fikirleriniz, hayat her gün bir başka çelişkinin pençesindeyken bir dizi zıt renk arasında akıcı bir şekilde hareket etmenizi ve ruhunuzu daha net ifade etmenizi sağlayacak. Bununla birlikte kim olduğunuzu ve nasıl hissettiğinizi renklerinizle keşfetmenin huzurunu yaşatacak. Zamansız tonlar ve sanatsal parlaklıkların yaratıcı ve ilgi çekici karışımındaki uyum, enerji ve heyecan ile dinginlik ve istikrar arasında zıt arzularımızı kucaklayacak.

Tanıdık tonların kışkırtıcı renklere ulaşması, dolabımızda ve hayatımızda yeni bir yer açmak gerektiğini söylüyor. Modaya yön veren dev markaların, dünyanın önde gelen moda haftalarında görücüye çıkardığı sezonun iddialı renklerini yakından tanıyalım…

Lav Şelaleleri (Pantone 18-1552)

Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri
Valentino

Sezonun en çarpıcı renklerinden biriyle başlayalım. Lav Şelaleleri, büyüleyici bir varlığı olan tutkulu bir turuncu kırmızı olarak tanımlanıyor. İç gıcıklayan ve insan ruhunun tutkulu yanını ortaya çıkarmayı hedefleyen bu renk, cinsiyet gözetmeyen tavrıyla ön plana çıkıyor. Valentino, tutkunun çiçeği kırmızı gülün couture’a uyarlanışını oldukça egzotik ve kışkırtıcı bir tasarımla kullanmayı tercih ederek göz dolduruyor.

Samoa Güneşi (Pantone 14-0851)

Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri
Jason Wu

Neşeli bir renk olarak tanımlanan Samoa Güneşi, tasarımla buluştuğunda insanın bir güneş gibi parlayan yönünü gün yüzüne çıkarıyor. Jason Wu, bu sonbahar tek parça halinde kullandığı Samoa Güneşi rengiyle, detayların göz doldurmasını sağlarken sade görünümünü koruyarak rengin enerjisini ön plana çıkaran bir podyum deneyimi sunuyor.

Turuncu Kaplan (Pantone 16-1358)

Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri
Staud

Sezonun çarpıcı renklerinden Turuncu Kaplan, tuhaflığı olan yüksek viskoz bir turuncu olarak tanımlanıyor. Staud, sonbaharın bu güçlü rengini deri görünümü ve feminen bir tarzla yakalıyor.

Gül Menekşe (Pantone 17-2624)

Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri
Christian Cowan

Göz alıcı ve canlı bir renk olarak sunulan Gül Menekşe, güçle dolu olarak tanımlanıyor. Christian Cowan, bu gücü tek parça göz alıcı elbisesinde ve bir alt tonunu da kabarık kürkünde kullanarak podyuma bir başka renk katıyor.

Amazon (Pantone 18-6024)

Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri
Tanya Taylor

Bereketli ve geniş yapraklı yeşillerle yemyeşil bir Amazon, bu sonbaharın Pantone tarafından tanımlanan bir diğer canlı rengi. Tanya Taylor, Amazon rengini gerçek bir amazon çizgisinden yola çıkarak yeşil ve neredeyse tek parça elbisesinin tamamında yer alan çiçeklerle tamamlıyor.

Çiçek Demeti (Pantone-2806)

Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri
Carolina Herrera

Pantone’nun duyuları saran kokulu bir çiçek pembesi olarak tanımladığı Çiçek Demeti rengi, bu sezonun sakin ve onarıcı alanın konforunu en çok hissettirenlerden biri. Carolina Herrera, bu sezon için hazırladığı tek parça mini tasarımına eklediği uzun tütü detayıyla gerçek bir çiçek demetini andırıyor.

Deniz Hortumu (Pantone 14-4618)

Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri
Batsheva

Serinleten ve ferahlatan bir etkiye sahip olan Deniz Hortumu rengi, tasarımlarda “temiz” bir görüntü olarak ortaya çıkıyor. Batsheva, dize kadar uzanan desenli siyah bir çorapla tamamladığı 2000’ler esintili parlak tasarımıyla bu rengi en iyi kullananlardan biri oluyor.

Karamel Kahve (Pantone 18-1148)

Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri
Zimmermann

Zevkli bir şekilde baştan çıkaran lezzetli bir kahverengi renk tonu olarak tanımlanan Karamel Kahve, kahverenginin en kışkırtıcı, göz alıcı ve şık tasarımlarıyla buluşmak için sezonda ön plana çıkıyor. Zimmermann’ın uçuş uçuş lezzetli tasarımı, Coachella festivalinin tarihinin sonbahara alındığı hissini uyandırıyor.

Gece Yarısı (Pantone 19-4127)

Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri
Christian Siriano

Akşam gökyüzünü çağrıştıran hipnotik bir derin mavi olarak tanımlanan Gece Yarısı rengi, sakinliğin konforunu tasarımlara taşımayı amaçlarken, dokunsallığın hazzını da rahat bir kesimden sunuyor. Christian Siriano, bu hipnotik derin maviyi, uzun bir kapitone montta sade ve şık bir tasarımla buluşturuyor.

Martini Zeytini (Pantone 18-0625)

Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri
Derek Lam 10 Crosby

Martini Zeytini, bir miktar salamura dokunuşlu, meyveden ilham alan bir yeşil ton. Derek Lam 10 Crosby, düğme detaylarıyla hareketlendirdiği hırka ve etek olmak üzere iki parça olan, meyveden ilham alan bu tasarımını podyumlardan sokaklara günlük kullanıma taşıyor.

Klasik Renkler

Ulusal renk danışmanı Pantone Renk Enstitüsü, bu sezonun klasik renklerini çok yönlülüğü ve uzun ömürlülüğü ifade eden klasik ve mevsimsiz tonlar olarak ifade etti. İşte o renkler…

Kutup Kurdu (Pantone 12-0602)

Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri
Zero + Maria Cornejo

Yumuşak gölgeli ve dokunsal bir beyaz olarak tanımlanan Kutup Kurdu, saflığın ve şıklığın yanı sıra güçlü bir sadeliğin etiketi oluyor. Zero + Maria Cornejo, kırçıllı montundan botinine Kutup Kurdu rengini ton sür ton şeklinde kullanarak sade ama etkili bir tasarım sunuyor.

Sonbahar Sarışını (Pantone 12-0813)

Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri
Oscar de la Renta Billie Eilish

Nazikçe besleyen bir renk olarak tanımlanan kremalı Sonbahar Sarışını, renk skalasında lezzetli ve iç açıcı bir ton olarak yerini alıyor. Geçtiğimiz yıl da kullanılan bu renk, bu yılın renkleri arasında özel bir yer buluyor. Billie Eilish, Oscar de la Renta’nın tasarladığı uzun kuyruklu, göz alıcı elbisesini MET Gala 2021’de giyerek dikkatleri üzerine çekmişti.

Kutup Gecesi (Pantone 19-4105)

Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri

Kutup Gecesi, kozmik olarak ilham alan mavi bir renk olarak yeni ufukların gizemlerini keşfediyor. Christian Siriano, parlak görünümde kullandığı straplez, kabarık gece elbisesini, 2000’lerin bolerosunu günümüze taşıyarak tamamlıyor.

Kurşuni Buz (Pantone 17-0210)

Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri
Puppets and Puppets

Sakinleştiren ve yenileyen, toprakla aşılanmış yeşil bir ton olarak tanımlanan Kurşuni Don, dinginliğe olan ihtiyacı tasarımlara taşıyor. Puppest and Puppets, transparan dolgulu tek parça tasarımıyla yeşilin bu tonunu iddialı ama sade bir halde kullanıyor.

Yontulmuş Taş (Pantone 16-3917)

Pantone 2022 Sonbahar/Kış Renk Trendleri
Christian Dior

Yontulmuş Taş rengi, tahmin edilemeyen sessiz bir güç göstergesi olarak tanımlanıyor. Bir yandan gücü simgelerken bir yandan da sakin bir görünüm sunan tasarımların rengi olarak Yontulmuş Taş, sezonun klasik ama çarpıcı renklerinden biri oluyor.

Damla Karakuş
Damla Karakuş Tüm Yazıları