preloader

Disco Era’ya Geri Dönüş

02.08.2023
Disco Era’ya Geri Dönüş

Yazı Boyutu:

Payetleri, parlak renkleri, derileri, desenleri, tüyleri ve metalik görünümleri ile 1970’lerin disko stili tüm göz alıcılığı ile günümüze geliyor.

Geçmiş moda akımlarına sıkça geri döndüğümüz, bu akımların başlıca elementlerini günümüze uyarladığımız modanın bu zamansız çağında, 1970’lere damga gibi vuran ve özgürlüğün, benliğin simgesi haline gelen disko kültürü renkli, parlak ve göz alıcı bir geri dönüş yapmaya hazırlanıyor. Disko stili; payetleri, parlak renkleri, derileri, desenleri, tüyleri ve metalik görünümleri ile günümüzde önde gelen Old Money estetiği, sessiz lüksün gösterişsiz şıklığı ve Y2K akımının renkli karmaşası içinden sıyrılarak kendi kimliğini yaratıyor ve alışık olduğumuz görünümlerin dışına çıkarak temsil ettiklerini bir kez daha önümüze seriyor.

{157257}

Sosyal Tepki Olarak Çıkan Stil

Sosyal problemlere bir tepki olarak ortaya çıkan disko, dönemin sosyal ve ekonomik sorunlarından, işsizlikten, artan suç oranlarından, homofobiden ve ırkçılıktan kaçışı temsil ediyor ve azınlıklara kendilerini güvende hissedebilecekleri bir alan yaratıyor. 60’larla birlikte ortaya çıkan özgür, renkli, fütürist ve bohem tarz, 70’lerde daha da cesurlaşıyor ve yerini geniş paça pantolonlar, parlak kumaşlar, crop toplar, mini elbiseler, payetler, kristaller, metalikler, tulumlar ve vücudu saran taytlar ve elbiselere bırakıyor. Bu yenilikçi ve kapsayıcı tarz, kadın ve erkeği birbirinden ayırmıyor ve saç modellerinden aksesuarlara çift cinsiyetli, renkli ve özgür siluetler yaratıyor.

Sınırları ve zincirleri kırmak üzere yükselen disko tarzı, yalnızca dans pistlerinde kalmıyor ve podyumlara, sokak tarzına hatta iş kıyafetlerine taşınıyor. Bugün iş yerlerinde giyebildiğimiz kotlarımız, geceleri giyindiğimiz minilerimiz, kışın üzerimize atıp çıktığımız kürklerimiz, kulaklarımızdan düşürmediğimiz büyük halka küpelerimiz ve vazgeçemediğimiz platform ayakkabılarımız aslında bizlere disco era’dan taşınıyor.

Podyumda ve Ünlü Stillerinde Disko

Disco Era’ya Geri Dönüş
Serenay Sarıkaya
Disco Era’ya Geri Dönüş
Hande Erçel

Gerek yüksek moda markalarının podyumlarında gerekse hızlı moda markalarının vitrinlerinde her dönemde sıkça karşımıza çıkan disko stilinin imza elementleri, 2022 yılında Paco Rabanne, Lorenzo Serafini, Dolce&Gabbana ve Versace gibi ünlü yüksek moda markalarının podyumlarında geri dönüşünü resmen ilan etti ve uzun bir süre daha kalacağının sinyallerini verdi.

Disco Era’ya Geri Dönüş
Emma Rose
Disco Era’ya Geri Dönüş
Chiara Ferragni
Disco Era’ya Geri Dönüş
Dua Lipa

Yeni sezonun yeni trendlerine dair ipuçlarını
ve alışveriş önerilerini keşfetmek için tıklayın.

Harry Styles, Dua Lipa ve Suki Waterhouse gibi dönemin stil iconu yıldızlarının günlük ve sahne stiline yansıyan disko tarzı, yenilikçi, sınırsız ve yaratıcı gen z tarafından hızla benimsendi ve yepyeni bir moda akımı olarak hayatlarımızda ve dolaplarımızda yerini aldı. Kimliğini ve kişiliğini giydikleriyle tanıtan herkese öncü olan disko, şimdilerde ise Beyoncé’nin Renaissance evreninde karşımıza çıkıyor.

Disco Era’ya Geri Dönüş
Disco Era’ya Geri Dönüş
Disco Era’ya Geri Dönüş
Disco Era’ya Geri Dönüş

Studio 54 ve ballroom kültüründen aldığı ilhamı albümüne ve sahnesine yansıtan Beyoncé, koreografilerinden kostümlerine devasa bir disko yaratarak dansçılarına ve hayranlarına özgür ve özgün olabilecekleri güvenli bir alan sunuyor. Renaissance ile başlayan disko çılgınlığı, daha şimdiden hızlı moda markalarının raflarında yerini alarak yeni bir trendin gelmekte olduğunun sinyallerini veriyor. Festivallerden konserlere, gece kulüplerinden sahillere sık sık karşımıza çıkan metalikler, alışılmış gümüş görünümünün dışında birbirinden farklı renkler, desenler ve modellerle karşımıza çıkarak geçmişten gelen kapsayıcılığını sürdürüyor. Ancak gen z’nin özgünlüğüne ve cesaretine açık kapı bırakarak renklerle ve desenlerle oynama fırsatı sunuyor.

Disco Era’ya Geri Dönüş
Disco Era’ya Geri Dönüş

Loewe İlkbahar Yaz 2024

Yüksek moda markalarına ise tüm ışıltısıyla yansımaya başlayan disko çılgınlığı, Loewe İlkbahar Yaz 2024 podyumlarında alışılmışın dışına çıkan siluetlerle boy göstererek geleneksel erkek giyimine yeni bir akış açısı sundu. Parıltılarla süslenmiş aşırı yüksek belli kot pantolonlar, renkli deri tulumlar, uzun kabanlar, ışıltılı polo gömlekler, kalın örgüler, desenli yün kazaklar ve trençkot gömleklerden oluşan koleksiyon, sınırları zorlayan çizgisi ile çığır açan disko ruhunu tüm renkleri ve göz alıcığıyla gözler önüne serdi.

Yağmur Çıldız
Yağmur Çıldız Tüm Yazıları