preloader

Türk Moda Tasarımcıları: THIRD

Türk Moda Tasarımcıları: THIRD

Yazı Boyutu:

Moda tasarımcısı Tuğçe Özocak’ın hikayesini ve markası THIRD‘ü yakından inceleyin.

Türk Moda Tasarımcıları: THIRD

THIRD markasının kurucusu ve tasarımcısı Tuğçe Özocak Royal Academy of Antwerp – Moda Departmanı, 2009 mezunu. Mezun olduktan sonra bir süre Belçika’da yaşayan ve çalışan Tuğçe, İstanbul’a geri dönünce farklı markaların tasarım departmanlarında çalışmaya devam etti. Beymen bünyesinde uzun süre tasarımcı olarak çalışan Tuğçe’nin Beymen’den sonra yolu Mehtap Elaidi’yle kesişti. Elaidi markasının tasarımcılarından biri olan Tuğçe 2014 yılında kendi markası THIRD’ü kurdu. İlk başta aksesuar tasarımlarıyla yola çıkan THIRD, tekstil ürünlerinden oluşan koleksiyonlarıyla yoluna devam ediyor. Tuğçe aynı zamanda farklı markalara tasarım danışmanlığı da veriyor.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Adım, Tuğçe Özocak. 34 yaşında tam bir ikizler kadınıyım. Yaratmaktan, paylaşmaktan, yemekten ve gezmekten çok hoşlanıyorum. İşimi ve işimin hayatıma entegre olma şeklini çok seviyorum. 2005-2009 yılları arasında Antwerp Moda Akademisi’nde Moda Tasarımı okudum sonrasında da Bruno Pieters’ da stajımı yaptım. Dries Van Noten, Armani gibi defilelerin back stagelerinde çalışma fırsatı buldum. Türkiye’ye döndüğümde de önce Mehtap Elaidi’de, sonra Beymen Academia markasında sonra da tekrar Mehtap Elaidi’de çalıştım. 2008’den beri durmak yok kısacası. Çok yönlü olmayı da hep çok sevdim. Bu süreçte Baa markasının doğuşuna eşlik edip 3 sene kada kreatif direktörlüğü yaptım. Ayrıca İMA’ da da ders verdim.

Türk Moda Tasarımcıları: THIRD

Markanızın kuruluşu hikayenizin hangi noktasına/zamanına denk geliyor?

Markamın kuruluş hikayesi Beymen’de devirdiğim 3 sene sonrası ‘ben artık kendi yolumu da çizebilmek’ istiyorum dediğim zaman başladı. Tekrar Elaidi ailesine dönmüştüm ve başka projeler yapma imkanım artık vardı. Hikayemin bu noktasında THIRD, 2014’ün başında doğdu.

Markanızı birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

Esprili, genç, hikayesine bağlı.

Türk Moda Tasarımcıları: THIRD

Tasarım yapmayı başka bir ‘şey’e benzetseydiniz bu ne olurdu?

Yemek yapmak.

{771694}

Koleksiyon yaratım sürecinde nelerden besleniyorsunuz?

Çoğunlukla seyahatlerim, o dönem hayatımda olup bitenler, izlediğim filmler ve bende tortu bırakan kadınlardan esinleniyorum. Bunu çoğunluklar bir etnik kostümle iyice belirginleştiriyorum.

Türk Moda Tasarımcıları: THIRD

Koleksiyonunuzu oluştururken izlediğiniz kriterler ve bağlı kaldığınız prensipler var mı?

Genç bir marka olunca ister istemez kumaş seçimi, fiyat politikası gibi şeyler insanı etkiliyor. Ama önemli olan benimde giymekten zevk alacağım şeyleri yapmam.

Kullanmayı en çok sevdiğiniz malzemeler (kumaş, aksesuar vs) ve renkler neler?

Renkli kumaşlara bayılıyorum! Fuşya, asit yeşili gibi karakterli renkler beni çok heyecanlandırıyor. Aksesuar olarakta büyük düğmeler her zaman için favorim!

Türk Moda Tasarımcıları: THIRD

‘Trend’ kavramı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Hızlı tüketim.

{771790}

Moda endüstrisinin aldığı bu yeni (hızla değişen vitrinler ve stiller) form hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu girdaba kapılmalı mı, yoksa çemberin dışında mı kalmalı?

Bu soru zaman zaman karşıma çıkıyor. Gün geçtikçe bu hız sanırım beni yormaya başladığı için hep daha mesafeli cevaplar verirken buluyorum kendimi. Bence kapılmamalı… Tasarımcı olarak kapıldığım zamanlar oldu ve bence ivmem düştü. Ayrıca tüketici olarakta o hızı ben baya yavaşlattım. Artık ruhuma dokunan şeyler hoşuma gidiyor.

Türk Moda Tasarımcıları: THIRD

OGGUSTO okurları markanıza ve koleksiyonlarınıza nereden ulaşabilir?

Online shopumuz ve hipicon’dan ulaşabilirler.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları