preloader

Türk Moda Tasarımcıları: Soul Spiritz

17.03.2020
Türk Moda Tasarımcıları: Soul Spiritz

Yazı Boyutu:

Türk moda tasarımcısı Alara Büyükkoyuncu, markası Soul Spiritz’i OGGUSTO okuyucularına anlattı.

Türk Moda Tasarımcıları: Soul Spiritz

Sanatın içinde büyümüş bir tasarımcıyım. Güzel sanatlar lisesinde resim eğitimimi tamamladıktan sonra Floransa da moda tasarım bölümünde okudum. Yüksek lisans eğitimimi Fashion Business and Management bölümünde Polimoda’ da tamamladım. Bir süre İtalya’da United Colors Of Bennetton’ da çalıştım. Her zaman kendi markamı yaratmayı istiyordum. Sanatın beni beslediğine inanıyorum, benim için nefes almak gibi. Ruhumu artık modayla ifade etmek, tasarımlarıma ruh katmak istiyorum diyerek yola başladım ve Soul Spiritz’i yarattım. Alt teması spiritüel içerikli olan bir marka. Soul Spiritz, monokrom renkler ile zamansız parçalara gönderme yapan, spiritüel düşüncenin adeta bir figüratif yansımasıdır.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Her zaman resim yaparak kendini ifade eden konuşmak yerine boyalarla iletişim kurmayı tercih eden küçük bir kız çocuğu olarak büyüdüm. Kıyafetler, kumaşlar, renkler, boyalar her zaman ailem olmuştu. Lise yıllarında Güzel Sanatlar’a yönelmeye karar verdim ve bu konuda öğrenim gördüm. Floransa’ da moda tasarım okudum. Sonra da Uluslararası Moda Tasarımı Yönetimi ve Ticareti konularında Polimoda’da yüksek lisansı eğitimimi tamamladım. Bir süre United Colors Of Benetton’ da çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndüm. Ve kendi markam olan Soul Spiritz’ i kurmak için kolları sıvadım.

Markanızın kuruluşu hikayenizin hangi noktasına/zamanına denk geliyor?

Çocukluğumdan beri her zaman ressam olmak isterdim. Fakat ne zaman ki İtalya’ya karşı aşkım başladı, bir anda sevdam kıyafetlere ve kumaşlara döndü. İtalyanca kursuna gitmeye başladım ardından Akdeniz kültürü dünyam olmaya başladı. İtalya’da moda tasarım okurken bir marka kurmanın ne kadar meşakkatli olduğunu ve doğru bir araştırma sonucu gerçekleşmesi gerektiğini gördüm. Sadece moda eğitimi almanın yeterli olmayacağını ve bir marka kurmak istiyorsan işin güzel kısmının yanında matematiğinin de olduğunu gördüm ve moda tasarım işletme ve pazarlama master eğitimine girdim. Türkiye’ye döndüğümde öyle bir markam olsun ki 20 yıl sonra da herkes bu ürünleri giyebilsin dedim. Alara’yı yansıtan bir marka ve arkasında felsefesi, kumaşların ahengiyle dans eden bir kareografisi olsun istedim. Soul Spiritz markasını hayata geçirirken, kıyafetleri tasarlarken, giyenin yaşam biçimini, fikirlerini, amaçlarını, doğrularını da yansıtsın istedim.

Türk Moda Tasarımcıları: Soul Spiritz

Markanızı birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

Monokrom tonlara, mimari detaylara ve grafiksel dokunuşlara sahip olan maskülen ve feminenliğin arasında bir şema yarattı Soul Spiritz. Uzak doğu akımlarından ilham alan, zamansız bir auraya sahip ruhani bir marka.

{772835}

Tasarım yapmayı başka bir ‘şey’e benzetseydiniz bu ne olurdu?

Serbest dalışa benzetebilirdim mesela. Denizin derinliklerine indikçe sürekli bir şeyler keşfediyorsunuz. Merak duygunuzun yanı sıra korku da ele alır içinizi ve heyecanınız daha çok artar. Tüm koşullara rağmen daha da derinlere inmek istersiniz, sizi neler beklediğini merak edersiniz. Tasarım da denizlere dalmak gibi. Sizi neler beklediğini bilmiyorsunuz ama merak içine çekiyor sizi. Bitmek bilmeyen bilgiye açlık duyuyorsunuz. Araştırmaya ve altından ne çıkacağını bilme aşkıyla yeni bir şeyler yaratmaya çalışıyorsunuz. Bu duygularla olunca da tasarlamak maceraya dönüşüyor.

Türk Moda Tasarımcıları: Soul Spiritz

Koleksiyon yaratım sürecinde nelerden besleniyorsunuz?

Ben bir ikizler burcuyum. Kıyafetlerim monokrom olsa da içim rengârenk diyebilirim. Somut bir şekilde beslendiklerimi sanırım söyleyemem. Bilinçaltımın hediyeleriyle yaşıyorum ben. Kadın ve erkek çatışmasından, gözlerimi kapatıp müzik dinlerken gözümün önüne gelen şekillerden, mimari yapılardan ve özellikle belgesellerden besleniyorum. Son zamanlarda Ferzan Özpetek’in yeni filmi olan La Dea Fortuna’nın müzikleri ruhuma çok iyi geliyor.

Koleksiyonunuzu oluştururken izlediğiniz kriterler ve bağlı kaldığınız prensipler var mı?

Konfor, fonksiyonellik, kolaylık. Koleksiyonların yaratım sürecinde ilk sorulan soru ‘Bu modeli nerde ve nasıl giymek isterim’ oluyor. Tüketim üzerine kurulmuş bir dünyanın içerisinde az ama özlüğü savunan bir markayız. Kadınların vazgeçemeyeceği ve hayatını kolaylaştıran, sezonlara bağlı kalmayan modeller yaratmaya çalışıyoruz.

Türk Moda Tasarımcıları: Soul Spiritz

Kullanmayı en çok sevdiğiniz malzemeler (kumaş, aksesuar vs) ve renkler neler?

Siyah, beyaz, gri tonları değişmez renklerim. Metal plakalar ve aksesuarları deri ile birleştirerek geometrik görüntüler yakalamak işin en zevkli kısmı. Kumaşlarda daha çok yalınlığı tercih ediyorum. Soyut desenlerle ve baskılarla kumaşı yalınlıktan çok çarpıcılığa dönüştürüyoruz. Bu da en sevdiğim bölümü.

{772659}

‘Trend’ kavramı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Trend kavramına çok inanan birisi değilim. Trend vurdumduymaz bir tüketimin öncülerindendir. Ben bireylerin giymekten keyif aldıklarını keşfetmelerinin daha zevkli olduğuna inanıyorum. Trendler bizleri bir kalıba sokar ve aynılaştırır. Aynı olmak yerine farklılaşmanın veya belli bir balansta olunmanın daha eğlenceli olduğunu düşünüyorum.

Türk Moda Tasarımcıları: Soul Spiritz

Moda endüstrisinin aldığı bu yeni (hızla değişen vitrinler ve stiller) form hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu girdaba kapılmalı mı, yoksa çemberin dışında mı kalmalı?

Yeni dünyanın hızına adapte olmak keyifli. Dinamik bir markayız ve genciz. Yenilikler ve moda endüstrisinin bu hızlı değişen enerjisinin içinde çok güzel keşifler oluyor. Uçsuz bucaksız bir girdap. Kesinlikle inovatifi getiriyor ve çok heyecanlı.

İdeal bir moda haftası kurgulasanız bu nasıl bir organizasyon olurdu?

Standartın dışında olması gerektiğini düşünüyorum. Yıllarca süregelen belli bir kalıpta ve stabillikte olan moda haftaları görüyoruz. Yönünün değişmesi ve daha gizemli olması gerektiğine inanıyorum. Beklenmedik tarihi mekanlarda veya süprizli vakitlerde beklenmedik heyecanlı ve çılgın moda haftaları hayal ediyorum. Sanırım daha heyecanlı şeyler hayal ediyorum.

Türk Moda Tasarımcıları: Soul Spiritz

OGGUSTO okurları markanıza ve koleksiyonlarınıza nereden ulaşabilir?

Tüm ürünlerimize kendi websitemizden www.soulspiritz.com dan ulaşabilirsiniz. Tüm satış noktalarımız websitemizde bulunuyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları