preloader

Türk Moda Tasarımcıları: Müge Ersin

07.02.2019
Türk Moda Tasarımcıları: Müge Ersin

Yazı Boyutu:

Moda tasarımcısı Müge Ersin’den hikayesini ve markası Nammu’yu dinledik.

Türk Moda Tasarımcıları: Müge Ersin

İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Müger Ersin, mezun olduktan uzun bir süre İletişim sektöründe çalıştı. Çocukluğundan beri oda tasarımcısı olma hayali olan Müge, 30 yaşında La Salle moda okulunda tasarım eğitimi alıp moda tasarımcısı kariyerine ilk adımını attı ve 15 senedir moda sektörünün içinde…

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben Müge Ersin… Nammu markasının yaratıcısı ve iki çocuk annesiyim. Moda tasarımcısı olmak çocukluğumdan itibaren kurduğum bir hayaldi ancak 30 yaşımda bu eğitimi alma fırsatına sahip oldum. İşletme fakültesini bitirdikten sonra 20’li yaşlarımda iletişim sektöründe çalıştım. Anne oldum ve sonra sıra hayalimi gerçekleştirmeye geldi. 15 senedir moda sektörünün içindeyim. Nammu ikinci kurduğum marka.

Türk Moda Tasarımcıları: Müge Ersin

Markanızın kuruluşu hikayenizin hangi noktasına/zamanına denk geliyor?

Moda sektöründe yıllarca çalıştıktan sonra kısa bir süre ara verdim. Ara verdiğim dönemde bir çeşit arayış içersindeydim. Tam olarak nasıl devam edeceğimi bilmediğim bir dönemde Ebru sanatı ile karşılaştım. Suyun üzerindeki desenler ve oluş şekli beni çok büyüledi ve şu anki markamın DNA’sını oluşturdular.

Markanızı birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

Sanatsal, renkli, feminen, çabasız ama farklı.

Türk Moda Tasarımcıları: Müge Ersin

Tasarım yapmayı başka bir ‘şey’e benzetseydiniz bu ne olurdu?

Resim yapmaya.

Koleksiyon yaratım sürecinde nelerden besleniyorsunuz?

Marka bir desen markası olduğu için doğa, çiçekler ve renkler beni çok etkiliyor.

Türk Moda Tasarımcıları: Müge Ersin

Koleksiyonunuzu oluştururken izlediğiniz kriterler ve bağlı kaldığınız prensipler var mı?

Öncelikle giyilebilir, kadın vücudunu estetik ve güzel gösteren kalıpları kullanmaya gayret ediyorum. Estetik kadar rahat kullanım da önemli.

Kullanmayı en çok sevdiğiniz malzemeler (kumaş, aksesuar vs) ve renkler neler?

En çok ipek ve ince pamuklu kumaşları kullanmayı seviyorum. Kumaşın hafif ve akışkan olması gerekiyor. Mavi ve tonları en çok kullandığım renklerden.

Türk Moda Tasarımcıları: Müge Ersin

{771705}

‘Trend’ kavramı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Değişkenlik hayatın bir vazgeçilmesi zaten. Trendler hayat devam ettikçe hep olacak.

Moda endüstrisinin aldığı bu yeni (hızla değişen vitrinler ve stiller) form hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu girdaba kapılmalı mı, yoksa çemberin dışında mı kalmalı?

Hayat çok hızlandı, artık teknoloji çağındayız. Moda dünyası da tabii ki bundan payını alıyor. Çemberin dışında kalıp kalmamak çok kişisel bir şey. Ben tasarımcı olarak biraz girdabın içinde, biraz da dışında kalıp kendi çizgimde ilerlemeyi tercih ediyorum.

Türk Moda Tasarımcıları: Müge Ersin

İdeal bir moda haftası kurgulasanız bu nasıl bir organizasyon olurdu?

İdeal bir moda haftası, yeni yeteneklere kendilerini gösterebilecekleri ortam hazırlarken var olan markalara iyi bir satış imkanı sunmalı ve markanın dünyaya açılmasını kolaylaştırmalı.

OGGUSTO okurları markanıza ve koleksiyonlarınıza nereden ulaşabilir?

Showroom’um İstinye Pınar mahallesinde. İlgilenen kişiler, oraya gelip koleksiyonu görebilirler. Ayrıca instagram adresimizde de çokça görsel paylaşıyoruz. Instagram adresimiz; @nammuofficial. Çok yakında online satış sitemiz hayata geçiyor. Türkiye haricinde Kıbrıs, İtalya, Fransa ve Yunanistan’da da satış noktalarımız var.

Türk Moda Tasarımcıları: Müge Ersin
OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları