preloader

Türk Moda Tasarımcıları: Lumoths

15.11.2022
Türk Moda Tasarımcıları: Lumoths

Yazı Boyutu:

Yavaş moda anlayışını ve özgün çizimlerini ipek eşarplara taşıyan Funda Cengiz ile markası Lumoths‘u konuştuk.

Türk Moda Tasarımcıları: Lumoths
Funda Cengiz

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Lise öğrenimimi Güzel Sanatlar Resim bölümünde birincilikle bitirip, Anadolu Üniversitesi’nde Cam Tasarımı bölümündeki ön lisansımın ardından, Işık Üniversitesi Tekstil & Moda Tasarımı bölümünden birincilikle mezun oldum. Sonrasında 2011 yılında moda tasarımcısı olarak profesyonel kurumsal kariyerime başladım. Beymen Bussiness, Fabrika ve Network gibi markaların kadın tasarım departmanlarında çalışmamın ardından, kadın girişimci kimliğim ile hep aklımda olan, öğrenim yıllarımdan bu yana hayalini kurduğum kendi kişisel markamı yarattım.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ndeki akademik kariyerime de şu anki yoğunluğumdan dolayı belli bir süreliğine es verdim. Ama akademik olarak da ilerlemek, her zaman eğitimden ve öğrenimden destek almak uzun zamanlı planlarım dahilinde olacak.

Yaklaşık sekiz-dokuz yaşlarımda çizime başladım ve o günden bugüne hala ilk günkü heyecanımla ve sanata karşı olan tutkumla, kendi fikirlerimi ve özgün bakış açımı yaratıcı ürünler oluşturarak; her geçen gün daha da derinleştirip ortaya koyuyorum.

Markanızın kuruluşu, hikâyenizin hangi noktasına/zamanına denk geliyor?

Bu işe üniversite dönemimde, desen dersleri alırken karar vermiştim ama bazı planları ortaya çıkartmak zaman alabiliyor. Profesyonel olarak sektörde tecrübe edinip, aktif olarak çalıştıktan sonra kendi tercihim ile yoğun ve yorucu olan iş hayatı temposunun etkisini üzerimden atmak için, kendime ufak bir ara vermiştim diyebilirim. İşte bu dönemde sakin bir tempo içerisindeyken Lumoths’un tüm yapı taşlarını bir bir oluşturmaya başladım. Bazen iç sesinizi dinleyip emin adımlar atmak için sessizlik gerekebiliyor. Lumoths tam da bu dönemimde doğdu.

Markanızı birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

Yaratıcı, sanatsal ve özgün.

Tasarım yapmayı başka bir ‘şey’e benzetseydiniz bu ne olurdu?

Eğer ki gerçek, değeri yüksek, iyi, özel ve özgün bir tasarım yapmaktan bahsediyor isek; bir Antoni Gaudí binası inşa etmeye ve yaratmaya benzetebilirim.

Estetik açıdan yaratıcı bir ruh ile tasarlanmış, işlevsel, uyumlu, kendine özgü çizgisi ile bütün, yenilikçi, zamansız ve aynı zamanda sanatsal algımıza dokunan bir prensiple yapılmış olmalı.

Tasarım ve çizim süreciniz nasıl ilerliyor?

Her bir çizimin hikâyesini yazdıktan sonra, bir mood board oluşturuyorum. Mood boardlarımda renkler, detaylar, ilham noktalarım ve hikayemi tamamlayıcı tüm unsurları bir araya getiriyorum. Ardından kara kalem sketch’lerimi oluşturup ana çizime başlangıca geçiyorum. Her bir deseni; kendim, imgesel çizim mantığında oluşturup, klasik & geleneksel kara kalem el çizimi tekniği ile hayata geçiriyorum. Sadece kara kalemi tamamlama ve çizim aşamalarım 4-8 hafta arası sürüyor. Büyük bir özveri ve ciddi bir emek var tüm tasarımlarımın arkasında. Ardından baskı işlemine geçiş başlıyor.

Yavaş moda markası olmanın gerektirdiği tüm prensiplerin tam olarak ortasındayım diyebilirim. Gerçek anlamda el çizimi ve gerçek bir yavaş moda markasıyım. Her bir tasarım bir sanat eseri değerinde olup, kara kalem tekniği ile benim ellerimde özgün, sanatsal illüstrasyonlara dönüşüyor. Ve ortaya tasarımın sanatla harmanlandığı, emek yoğun, profesyonel ve estetik bakış açısı ile, derin hikâyeleri olan multidisipliner yaklaşımlı ürünler doğuyor.

Türk Moda Tasarımcıları: Lumoths

Koleksiyon yaratım sürecinde nelerden besleniyorsunuz?

Kendi yaratımım olan özgün hikâyelerimden. İnsan olmanın en temel parçalarından birisidir hikâye oluşturmak. Uykumuzda iken bile bir hikâyeyi yaşıyoruz, rüya görüyoruz. Tabii bu hikâyelerimin beslendiği ana elementlerde; doğa, hayvanlar, medeniyetler, farklı kültürler, tarih ve de sanat var.

İlk koleksiyonum olan Filozofların Seremonisi’nde ormanda kaybolmuş bir yabancının gizli bir şaman törenine tanık olması ile başlayan ve erk hayvanlarının büyülü dünyasına yolculuk etme serüveninin hikâyesini anlatıyorum.

Tek bir cümle ile toparlamam gerekirse; kendi hayal gücümün ve dünyamın hikâyelerinden besleniyorum diyebilirim.

Koleksiyonunuzu oluştururken izlediğiniz kriterler ve bağlı kaldığınız prensipler var mı?

Multidisipliner yaklaşımı benimseyerek kişisel ifademi oluşturmaya ve kendi özgün çizgimi ürünlerime yenilikçi ve de sanatsal bir dokunuşla yansıtmaya son derece özen gösterdiğimi net bir şekilde söyleyebilirim.

Türk Moda Tasarımcıları: Lumoths

Kullanmayı en çok sevdiğiniz malzemeler ve renkler neler?

Kumaşlar için doğal elyaflar her zaman en öncelikli tercihim. Hikâyelerim hep ipek yolunda kesişiyor. İpek kumaşlara oldum olası özel bir ilgim var ve markamın DNA’sında ipek başrolde.

Renkler çok kişisel, dönem dönem favorilediğim renklerim oluyor. Ama ortak bir nokta; daha natüralist, doğanın içinden gelen tonlar ürünlerimin renk skalasında yerini buluyor.

‘Trend’ kavramı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Kısa ve öz olarak cevaplamak istiyorum: Gelip geçici.

Moda endüstrisinin aldığı bu yeni form hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu girdaba kapılmalı mı, yoksa çemberin dışında mı kalmalı?

Lumoths bir yavaş moda markası. Açıkcası o sezondan diğerine, bir koleksiyonu sindirmeden ötekine atlamak, ana sezon ve ara sezonlar arası koşmak, her gün çıkan yeni bir trend peşine düşmek ne benim marka kimliğime ne de kendi dünyama uygun değil. Böyle bir süreç ve yarış içerisinde olmak beni mutlu etmiyor. Yavaş moda kavramının hiç konuşulmadığı dönemlerde, yavaş moda kavramını benimsiyor ve savunuyordum. Evet, artık her şey çok hızlı fakat tüketme açısından da biraz yavaş ilerleme taraftarıyım. Dolayısı ile yaptığım ürünlerde temel ilke olarak zamansızlığı ve bir ömürlük diye tabir edeceğimiz kavramları markamın merkezine oturtmuş durumdayım. Büyük bir özveri ile geleneksel el çizimi yaparak, desenlerini bir sanat eseri değerinde işlediğim ürünlerimi, sürdürülebilir tasarım anlayışı çerçevesinde oluşturuyorum.

OGGUSTO okurları markanıza ve koleksiyonlarınıza nereden ulaşabilir?

Lumoths’un sanatsal eşarpları Beymen online’da, Brandroom online ve Brandroom Emaar, Kanyon, Nişantaşı ve Panora mağazalarında, Hipicon olmak üzere çeşitli satış noktalarında mevcut. Ek olarak, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere Lumoths‘un web sitesinden de kolayca alışveriş yapılabilir. Sosyal medya üzerinden de, Lumoths hakkındaki tüm güncel gelişmelere rahatlıkla ulaşabilirler.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları