preloader

Türk Moda Tasarımcıları: House of Silk

02.12.2020
Türk Moda Tasarımcıları: House of Silk

Yazı Boyutu:

Lüks ev giyimini modernize eden ve zamansız parçalarıyla dikkat çeken House Of Silk’in kurucusu Nilay Kum ile sohbet ettik.

Türk Moda Tasarımcıları: House of Silk

Nilay Kum

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1979 yılından beri tekstil sektöründe başarılı, üretici bir ailenin üçüncü jenerasyon kadın üyesi olarak, ailemin oluşturup geliştirdiği bu başarıyı kendi edindiğim vizyonla harmanlamak tüm eğitim hayatım boyunca hayalimdi.

Ekonomi eğitimimi 2015’te Avusturya, Viyana’da tamamladıktan sonra İngiltere ve Amerika’da reklamcılık, digital çağda moda kavramı ve iletişim teknolojileri üzerine olan eğitimlerimi tamamladım. Özellikle Avrupa’nın bir çok şehrinde gezip insanların hayatı yaşayış ve kavrayış tarzınından ilham aldım. İstanbul’a döndükten sonra tekstil sektörüne girdim ve ihracatçı kimliğimle uzun yıllar üretim ve pazarlama alanlarında global markalar ile çalışma şansım oldu.

Türk Moda Tasarımcıları: House of Silk

Markanızın kuruluşu hikayenizin hangi noktasına/zamanına denk geliyor?

House of Silk’in kuruluşunun fikren temelleri benim Viyana’da yaşadığım yıllara denk geliyor. Viyanalı kadınların günlük ve ev stilleriyle beni büyülediği bir gençlik geçirdim aslında. Hem günlük hem de ev stillerinde rahatlığın ve şıklığın ön planda olduğu tarzlarından çok etkilendim. İstanbul’a döndükten sonra eğitim ve sektörel birikimimi yansıtabildiğim yepyeni bir şey kurma arayışında, tüm üniversite yıllarım boyunca beni etkileyen bu stilin modernize edilmiş halini anlatan bir lüks ev giyimi ve ev tekstili markası kurmaya karar verdim.

Markanızı birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

House of Silk zamansız renkleri ve çizgisiyle modanın tüketen çizgisinden sıyrılıp daha uzun süre kullanılabilecek sürdürülebilir stil sahibi ürünleri içinde barındıran bir markadır.

Türk Moda Tasarımcıları: House of Silk

Koleksiyon yaratım sürecinde nelerden besleniyorsunuz?

“Stilini ev giyimine yansıt” mottosuyla yola çıkan House of Silk’in ilham kaynağı her zaman özgüvenli, güçlü ve çalışan kadınlar olmuştur. Kendim de ailemdeki güçlü kadın hikayeleri ile büyüdüğüm için bu serüvendeki en büyük ilham kaynağı kendine yetebilen ve özgüvenlerini sokak ve ev stiline çekinmeden adapte eden kadınlardır.

{771430}

Koleksiyonunuzu oluştururken izlediğiniz kriterler ve bağlı kaldığınız prensipler var mı?

Koleksiyon oluşumunda ben ve ekibimin en çok dikkat ettiği özellik rahatlık ve şıklığın bir arada olması. Onun dışında kriter ve prensiplere bağlı kalmaktansa kendi konfor alanımızdan çıkıp her koleksiyonda dünyanın birçok yerlerinden yeni hikayeleri deneyimlemeyi seviyoruz. Sadece Türkiye’de değil dünyada da farklı satış kanallarından müşterilerimizle iletişim içinde olduğumuz için, koleksiyonumuzda bizim için en önemli olan şey kullanıcı deneyiminin mekan farketmeden aynı memnuniyette kalmasını sağlayacak ürünler ortaya koymak.

Türk Moda Tasarımcıları: House of Silk

Kullanmayı en çok sevdiğiniz malzemeler (kumaş, aksesuar vs) ve renkler neler?

Markanın isminden de anlayabileceğimiz gibi kullandığımız ana malzememiz ipek. Ama sadece ipek kumaş değil, ipek rahatlığını ve hafifliğini veren vücuda hava aldıran bir çok malzeme ve kumaşı kullanıyoruz. Zamansız renklerin ve kumaşların kullanıldığı koleksiyonlar oluşturmak ana hedefimiz.

‘Trend’ kavramı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Trend kavramı aslında sadece belli bir zaman diliminde kalırken biz House of Silk olarak bu zaman kavramının dışına çıkmaya, sadece belirli değerler doğrultusunda kalmayarak zamansız bir çizgide ilerlemeye dikkat ediyoruz.

Türk Moda Tasarımcıları: House of Silk

Moda endüstrisinin aldığı bu yeni (hızla değişen vitrinler ve stiller) form hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu girdaba kapılmalı mı, yoksa çemberin dışında mı kalmalı?

Moda endüstrisinin devamlı tüketen ve bu tüketim girdabında da insanlara sürekli satın almaları fikrini aşılayan düzeninin karşısında durup, zamansız ve uzun süre kullanılabilir ürünler çıkarmak bizim en büyük hedefimiz. Sonsuz kaynaklarımızın olmadığı ve bunun bilinciyle yaşamamız gereken bu zamanlarda, daha az atık oluşturarak üretim yapmak ve oluşturduğumuz bu ürünlerin de senelerce kullanılabilir olması biz marka sahipleri ve üreticilerin sorumluluğudur.

{771410}

İdeal bir moda haftası kurgulasanız bu nasıl bir organizasyon olurdu?

Tamamen dijital bir çağda yaşadığımız için tüm kalıpların ve beklentilerin dışına çıkabilmek aslında günümüzde bizler için çok daha basit. Bize düşünmemiz gerektiği söylenen çemberin dışında durup, tamamen kendimizi dışarıdan gözlemleyebileceğimiz bir düzende yaşayabiliriz. Bir moda haftası kurgulasam öncelikle bunu bir kurgu içinde değil de daha çok çarpıcı beklenmedik bi anda alışılmadık bir alanda yapardım. Organizasyon kurgusunu, akışını ve koleksiyon içeriğini önceden duyurmadan belirlenen davetlilere sadece bulunmaları gereken yer bilgilerini ulaştırır, beklenmedik bir seyir sunardım.

Türk Moda Tasarımcıları: House of Silk

OGGUSTO okurları markanıza ve koleksiyonlarınıza nereden ulaşabilir?

House of Silk ürünlerine Beymen ve hofsilk.com online mağazalarından ulaşabilirsiniz. Nişantaşı’nda bulununa showroomumuzda da misafirlerimizi randevu ile ağırlıyoruz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları