preloader

Türk Moda Tasarımcıları: Gamze Saraçoğlu

Türk Moda Tasarımcıları: Gamze Saraçoğlu

Yazı Boyutu:

aaa

2004 senesinden beri Türk moda dünyasını başarıyla temsil eden Gamze Saraçoğlu, modayı ve markasını OGGUSTO için anlattı.

Parson’s School of Design’da moda tasarımı eğitimi aldıktan sonra DKNY’da staj yapan Gamze Saraçoğlu, 2004 senesinde kendi markasını kurdu. Mudo, Boyner gibi markalara kreatif direktörlük ve danışmanlık yapan tasarımcı aynı zamanda Turkcell ve Efes Pilsen gibi markalara da üniforma tasarladı.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1980 doğumluyum. İngilizce işletme okudum üzerine Pre-Mba yaptım. Daha sonra NY Parson’s School of Design’da moda tasarımı okudum. Okulu derece ile bitirdim.Daha sonra NY’da Donna Karan’da çalıştım. Türkiye’ye döndüğümde Beymen Club’ta çalıştım. 2005 yılındakendi markamı kurdum bu zamandan beri Türkiye’nin pek çok markasına koleksiyon hazırlıyor ve kreatif direktörlük yapıyorum. Kendi markam için her sezon koleksiyon hazırlıyorum. Öte yandan Mimar Sinan Üniversitesi’nde 11 senedir Giysi Tasarımı dersi veriyorum.

{771312}

Markanızın kuruluşu hikayenizin hangi noktasına/zamanına denk geliyor?

Markamı 2005 yılında kurdum. Hayatımın en önemli dönüm noktalarından biridir. Parson’s dan mezuniyetim ve markamın kuruluşu kendi gelişimimin adına en büyük adımlarından biri benim için.

Türk Moda Tasarımcıları: Gamze SaraçoğluMarkanızı birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

Modern, rafine ve güçlü.

Koleksiyon yaratım sürecinde nelerden besleniyorsunuz?

Kendimi asla kısıtlamıyorum. Sokaklar, insanlar, hikayeler hepsi hayalimde bir kapı açıyor. Beni heyecanlandıran şeylerin peşinden gidiyorum. Araştırdıkça heyecanım artıyor. Bu heyecan beni yönlendiriyor. Bir tasarımcı bakmak ve görmek arasındaki farkı iyi biliyor olmalı. Ancak bu şekilde hayatın sürprizlerini değerlendirebiliriz.

Türk Moda Tasarımcıları: Gamze SaraçoğluKoleksiyonunuzu oluştururken izlediğiniz kriterler ve bağlı kaldığınız prensipler var mı?

Aslında koleksiyon hazırlamak benim için planlanmış bir süreç. Çok fazla iş yaptığımız için ilhamı biz kendimiz getiriyoruz. Belli dönemlerde bu disiplinle çalışma sistemi ile koleksiyon hazırlıyoruz. Tema (fikir) bakarak renk, kumaş seçimi, çizimler, kumaş evlendirmeleri, numune, fitler ve gerçek sample üretimi. Daha sonrasından seri üretime geçiş. Uzun bir çalışma ve süreç sonucunda koleksiyonlar hazırlıyoruz.

{88422}

Kullanmayı en çok sevdiğiniz malzemeler (kumaş, aksesuar vs) ve renkler neler?

İpek şifon, yünlü dokuma kumaş ve kaşmir kullanmayı çok seviyorum. Atölyem ipekli kumaş dikimi konusunda oldukça tecrübeli.

Türk Moda Tasarımcıları: Gamze SaraçoğluTrend kavramı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Trend belli bir döneme ait popülerliği olan her şey anlamına geliyor. Beslenme, spor, kıyafet, aksesuar, saç kesimi, TV show… Hepsini kapsıyor.

{88439}

Moda endüstrisinin aldığı bu yeni (hızla değişen vitrinler ve stiller) form hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu girdaba kapılmalı mı, yoksa çemberin dışında mı kalmalı?

Sürekli bir değişim sürecindeyiz. Dünyadaki değişimlere göre tüketim davranışları şekilleniyor. Ben hayatı hızlı yaşanması taraftarı değilim. Dolu ve verimli yaşamak daha doğru geliyor. Ne yaparsam hakkını vermek benim için çok önemli. Bu hızlı çarkta yeterli emek verilmediğini düşünüyorum. Kendi markam adına bu girdaptan uzak duruyorum. Doğru, sindirilmiş, rafine işler beni daha mutlu ediyor. Kendi markamda bu çarka girmiyorum. Danışmanlık yaptığım markaların kimliklerine göre adapte olabiliyorum.

Türk Moda Tasarımcıları: Gamze Saraçoğluİdeal bir moda haftası kurgulasanız bu nasıl bir organizasyon olurdu?

İçeriği doğru kurgulanmış. Farklı mekanlarda hayat bulan, yaratıcı, heyecan verici koleksiyonların olduğu, koleksiyonların doğru ve efektif sergilendiği bir moda haftası harika olur.

OGGUSTO okurları markanıza ve koleksiyonlarınıza nereden ulaşabilir?

Koleksiyonlarıma kendi showroomumdan ulaşılabilinir. Özel siparişler için randevulu çalışıyoruz. Marka işbirliklerimiz için markaların mağazaları doğru adresler.

Melis Topaloğlu Kasnaklı

Melis Topaloğlu Kasnaklı