preloader

Türk Çanta Tasarımcıları: Tara Folks

05.07.2021
Türk Çanta Tasarımcıları: Tara Folks

Yazı Boyutu:

‘’Zeynep Gürsoy ile kendisi ve kurucusu olduğu çanta-aksesuar markası Tara Folks hakkında merak edilenleri konuştuk.’’

Aksesuar ve çanta tasarımcısı olan Zeynep Gürsoy, Alman Lisesi’nin ardından Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 2008 yılında mezun oldu. Her zaman üretmekle alakalı olmayı isteyen Zeynep, 5 yıl süresince süt ürünleri üreten aile şirketlerinde çalıştı. Eş zamanda başladığı yoga pratiğinin de katkısıyla zaman içinde kendisinin yaratıp üreteceği bir alana kaymaya karar verdi. Londra Central Saint Martins Design and Art School’da Applied Imagination in Creative Industries bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2016 yılında Tara Folks adında kendi tasarım deri çanta markasını İstanbul’da kurdu. Zeynep Gürsoy uzun seneler devam ettirdiği yoga hayatında ise 2014’den beri eğitmenlik yapmaktadır.

Çanta tasarlamaya nasıl başladınız?

Londra’da Central Saint Martins’de yüksek lisansımı tamamladıktan sonra kadınlar için bir şeyler tasarlamak istedim. Bunun da özgür ruhlu güçlü kadınlara eşlik edecek çantalar olmasına karar verdim.

Türk Çanta Tasarımcıları: Tara Folks

Markanızı farklı kılan özellikler neler?

Tasarımı, kadın girişimi olması ve butik olması.

Türk Çanta Tasarımcıları: Tara Folks

Markanızı kullanan kadınları bize nasıl tarif edersiniz? Bu kadınlar kimler, nasıl giyinirler, nereye giderler, ne severler?

Stil ve zevk sahibi kadınlar. Araştıran, yeni şeyler keşfetmeye ve denemeye açık, kaliteye önem veren, kendi seçiminin zevkinin arkasında duran, kendinden emin kadınlar. Bu kadınlar içinde rahat hissettiği kıyafetleri giyer. Bu high street bir markadan ya da annesinin dolabından vintage bir parça da olabilir. Sonunda kendi zevki ile kombinini yapar ve bir aksesuar veya bir çanta ile görüntüsünü parıldatır.

Türk Çanta Tasarımcıları: Tara Folks

Manzarası ya da iç dekorasyonu güzel bir kafede, kahvesini yudumlarken bilgisayarı ile çalışmaktan da, arkadaşları ve ailesi ile yeni bir chef’in açtığı restoranda tadım yapmaktan da aynı derecede keyif alır. Vakit buldukça galerileri, tasarım dükkanlarını gezip, yeni çıkan sanatçıları tasarımcıları, markaları takip eder.

{773991}

Hangi markanın hangi modeli size keşke bu çantayı ben tasarlasaydım dedirtiyor?

Kendi hayalimdeki çantaları gerçeğe dökebildiğim için çok şanslı ve çok mutlu hissediyorum. Kate modelimin ilk versiyonu 2017 de Çalık Denim tarafından kendi 30. Yıl kutlamalarında Los Angeles, Amsterdam ve İstanbul’da sergilenmişti. Tasarım konusunda keşkem yok ama bir tasarımımı Charlotte Gainsbourg’de görmek ve onun ismini o çantaya vermek çok isterim.

Türk Çanta Tasarımcıları: Tara Folks

Çanta tasarımcısı olmasaydınız ne yapmak isterdiniz?

Ben aynı zamanda İstanbul’un en köklü stüdyosunda yoga hocalığı yapıyorum ama o da olmasaydı ya da sonsuz bir vaktim olsaydı Kelly Weartsler gibi bir iç mimar olmak isterdim.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir çanta kullanmak zorunda kalsanız bu hangi model olurdu?

Tara Folks, Kate

Türk Çanta Tasarımcıları: Tara Folks

Çantalarınıza nerelerden ulaşabiliriz?

www.tarafolks.com

{774062}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları