preloader

Türk Çanta Tasarımcıları: ALLBYB

04.05.2021
Türk Çanta Tasarımcıları: ALLBYB

Yazı Boyutu:

Markanın tasarımcısı ve kurucusu Ayfer Zeybekoğlu ile markası ve çanta dünyası üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Türk Çanta Tasarımcıları: ALLBYB

Ayfer Zeybekoğlu

Çanta tasarlamaya nasıl başladınız?

Daima el sanatlarına, tasarıma ve renklere ilgi duydum. Seramik ve takı tasarımıyla uğraştım, eğitimlere, workshop’lara katıldım. Ardından bu ilgimi, biz kadınların vazgeçilmez aksesuarı olan çantaya yönelttim ve öncelikle kendi kullanmak istediğim modelleri hayal edip üreterek tasarım yolculuğuma başladım.

Markanızı farklı kılan özellikler neler?

ALLBYB çantalarının her biri, özel bir tasarıma sahip. Koleksiyonlarımızın çoğunluğu tamamı el örgüsü modellerden oluşuyor. Yetenekli kadın zanaatkarların birbirinden farklı tekniklerle ördükleri çantalara, atölyemizde usta ve zanaatkarlarımız tarafından farklı kumaş, deri, ahşap ve bambu gibi malzemeler özenle ekleniyor. Sürecin sonunda da kusursuz el işçiliğiyle üretilmiş, benzersiz ve özgün ALLBYB tasarımları ortaya çıkıyor. Klasikleşen tasarımlarımızın yanı sıra trendlerden, doğadan, renklerden, yeni akımlardan ve en önemlisi ihtiyaçlardan doğan ve her sezona özel kısıtlı sayıda üretilen modellerimizde de hep aynı yolu izliyoruz.

Türk Çanta Tasarımcıları: ALLBYB

Markanızı kullanan kadınları bize nasıl tarif edersiniz? Bu kadınlar kimler, nasıl giyinirler, nereye giderler, ne severler?

ALLBYB, kadınlara gerek şehir yaşamında gerekse tatil rotalarında spordan bohem şıklığa uzanan tüm stillerine eşlik edecek tasarımlar sunuyor. Çantalarımızı; detaylara önem veren, iyi bir stile sahip olmayı iyi aksesuarların mümkün kıldığını bilen, kaliteyi, lüksü, özgün tasarımları tercih eden ve el işçiliğinin kusursuzluğunu takdir eden kadınlar kullanıyor.

Hangi markanın hangi modeli size keşke bu çantayı ben tasarlasaydım dedirtiyor?

Açıkçası seçim yapmak zor. Her çantanın ilhamı, bize geçirdiği duygu ve kullanım seçenekleri birbirinden oldukça farklı. Bu nedenle tek bir modeli örnek göstermek çok güç ancak çoğunlukla fonksiyonel, kullanımı kolay, şık ve kendine has stili olan çanta tasarımlarını tercih ederim.

Türk Çanta Tasarımcıları: ALLBYB

Çanta tasarımcısı olmasaydınız ne yapmak isterdiniz?

İçimden gelen coşkuyu farklı sanat dalları ile dışarıya yansıtmayı isterdim. Mesela ressam olabilirdim.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir çanta kullanmak zorunda kalsanız bu hangi model olurdu?

Spor şıklığı tercih eden biri olarak, ilk tercihimi sırt çantası modelimiz Grace’ten yana kullanırdım. Ancak her ortama ve stile kolaylıkla uyum sağlayabilen portföylerimiz de vazgeçilmezlerim arasında.

Çantalarınıza nerelerden ulaşabiliriz?

Çantalarımıza; ALLBYB, Wolf&Badger, Lidyana, Trendyol, Hipicon, Shopstarwomen, Vakkorama internet sitelerinden ve Vakkorama mağazalarından ulaşabilirsiniz.

Türk Çanta Tasarımcıları: ALLBYB

Ayfer Zeybekoğlu kimdir?

Tasarımcı Ayfer Zeybekoğlu 1961 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluk yıllarından itibaren görsel sanatlara ilgi duydu. Özellikle seramik, takı tasarımı konularına yoğunlaştı, çeşitli eğitimlere ve workshop’lara katıldı. Antika ve el sanatlarına olan ilgisini profesyonel hayatına taşıdı ve 2000’li yıllarda İstanbul, Galata’daki butiğinde çeşitli sanatçıların tasarımlarının yanı sıra kendi tasarladığı şal ve takıları da satışa sundu. 2018’de ise tamamı el işçiliği ile hazırlanan çantalara hayat veren ALLBYB markasını kurdu. İki çocuk annesi Ayfer Zeybekoğlu, yaşamını kedisi Miel ile birlikte çok sevdiği, daimi ilham kaynağı İstanbul’da sürdürüyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları