preloader

Tanışmanız Gereken Fular Markası: İodes

Tanışmanız Gereken Fular Markası: İodes

Yazı Boyutu:

Stil sahibi fular tasarımları bulabileceğiniz İodes markasının kurucusu İrem Özyurtçu ile sohbet ettik.

2015 Yılında İrem Özyurtçu’nun kurduğu marka, tasarımlarında ilhamını lüks ve ışıltılı hayat tarzı ile metropollerden alarak yün ve ipek kumaşlar kullanıyor. Moda eğitiminin yanı sıra sinema eğitimi de almış olan İrem Özyurtçu özellikle desen tasarımınında çok başarılı. Bu desenleri tasarlarken yaparken sinemadan da ilham alıyor. İodes daha önceki koleksiyonlarında olduğu gibi zarif ve tutkulu kadınlara zamansız parçalar sunuyor.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Tasarıma olan merakınız ne zaman ve nasıl başladı?

21 Ağustos 1989 İstanbul doğumluyum. Üsküdar Amerikan Lisesi ardından Koç Üniversitesi işletme bölümünü bitirdikten sonra Los Angeles’a gittim ve bir sene UCLA’de sinema eğitimi aldım. Hayattaki tutkularımdan biri hep sinema oldu, dolayısı ile bunun üzerine gitmek ve geliştirmek istedim. İstanbul’a döndüğümde ise yaratmak istediğim hayatın aslında renkler ve tasarım üzerine kurulması gerektiğini farkettim. Tasarıma olan merakım hep vardı aslında, kendimi bildim bileli gökyüzündeki renklerin tonları bile beni hep çok etkilemiştir. Aslında hepimiz tasarımcıyız diye düşünüyorum, kendi hayatlarımızı tasarlayıp yaratıyoruz. Ben renklere ve lükse odaklanmayı seçtim yalnızca.

Tanışmanız Gereken Fular Markası: İodes

Markanızın kuruluşu hikayenizin hangi noktasına denk geliyor?

Los Angeles’tan İstanbul’a döndüğüm döneme denk geliyor. 2014 yılında kariyerimi film endüstrisi etrafında şekillendirme amacı ile Istanbul’a döndüğümde renklere olan tutkumun daha baskın olduğunu farkettim. Bu tutkum, modaya olan ilgim ile birleşince, yaratıcılığım da ortaya çıktı ve iodes markası da bir kadına kendini en iyi hissettiren kumaş olan ipekle birlikte, müthiş bir şal koleksiyonu ile doğmuş oldu.

{771657}

Tasarımlarınızda imza olarak nitelendirdiğiniz dokunuşlar neler?

Tasarımlarımda iodes deseni bir imza haline geldi. Yaptığım tüm koleksiyonlarda bu deseni mutlaka kullanıyorum. Çocukluğumdan beri elime her kalem alışımda defterlerime, önümdeki kağıtlara bu desenleri çizerim. Markamı kurunca da, haliyle bu desenin patentini aldık. Dolayısı ile yalnızca iodes’e ait bir desen. Bütün tasarımlarımda bu deseni bir şekilde kullanıyorum. Bu desen markalaşma adına da bize ciddi bir ivme kazandırdı. Ürünlerimizi görenler hemen iodes olduğunu anlıyorlar. İleride farklı ürün gruplarına girdiğimizde de aynı desen üzerinden devam edeceğiz.

Fularlarınızda kullanmayı en çok sevdiğiniz renkler neler?

Pastel tonlara bayılıyorum. İlk tasarımlarımda daha ağırlıklı olarak görülüyor ama yenilere ufak da olsa mutlaka pastel tonlar ekliyorum. Dönem dönem farklı renklere odaklanıyorum ama logomuzun rengi olan bordo bence hep çok asil ve zamansız ipek şallara da çok yakışan bir renk. Son zamanlarda yeşile de takmış durumdayım, koyu yeşil ve kırmızının uyumu beni çok çekiyor.

2020 sokak stilinde fularların yeri neresi olacak? Daha çok boyunda mı göreceğiz yoksa eski sezonlardaki gibi saçta mı?

Son birkaç sezondur 90’ları hissetmeye başladık ve 2020’de de fazlasıyla 90’ları ve 2000’lerin ilk zamanlarını referans almaya devam edeceğiz, dolayısı ile fularların saçta kullanımı ve ince uzun fularların boyundaki yeri artacak diye düşünüyorum. Ufak modelleri de çanta aksesuarı olarak çok daha fazla göreceğiz kesinlikle. Daha büyük ebatlar ise “statement item” olarak kullanılacak, özellikle tek parçayla Helenistik bir görüntü yaratmak için Pantone’nin bu seneki rengi olan klasik mavi ağırlıklı şallar kullanılabilir.

Tanışmanız Gereken Fular Markası: İodes

Fularların en güzel kombinlenme şekli sizce ne?

Bu konuda hep klasikten yanayım, bence bir kadının en güzel kombini içinde kendisini en iyi hissettiği kot pantalonu, düz bir tshirt ve tüm kombinin havasını değiştirecek bir ipek şal. Şal, doğru kombinlendiği taktirde tüm görünüşe ışıltı katarak yukarı çeken bir aksesuar.

Siz fuları günlük stilinizde nasıl kullanmayı seviyorsunuz?

Günlük stilimde blazer ceketler ile kocaman şalları kullanmayı çok seviyorum, soğuk havalarda düz bir boğazlı kazak üzerine bir iodes ile renk katmak çok hoşuma gidiyor. Küçük fularları ise çantalarıma ya da bileğime bağlıyorum.

Tanışmanız Gereken Fular Markası: İodes

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı
editörün tüm yazıları