preloader

Renk ve Geometrik Formların Ahenkli Buluşması: Geomi

05.10.2021
Renk ve Geometrik Formların Ahenkli Buluşması: Geomi

Yazı Boyutu:

Doğa dostu bir yaklaşıma sahip, çevreye ve insana zarar vermeyen, sürdürülebilir malzemelerden üretilen tasarımlarıyla öne çıkan Geomi markasının hikâyesini, markanın kurucusu Mina İnce anlattı.

Renk ve Geometrik Formların Ahenkli Buluşması: Geomi

Geomi, 2021 yılında markanın aynı zamanda kreatif direktörü de olan Mina İnce tarafından kuruldu. Markanın birinci önceliği ürünlerinin şık ve eğlenceli parçalar olması, fonksiyonel ve kullanım kolaylığı sunması. Kişiselleştirilebilen aksesuarları ve çanta şekillerinin isteğe göre değiştirilebilir olması Geomi markasının öne çıkan özelliklerinden. Markanın hikâyesini ve tasarımlarını Geomi’nin kurucusu Mina İnce ile konuştuk.

Tasarım serüveniniz nasıl başladı?

Tasarımcı bir anne ve iş adamı bir babanın kızı olarak sanırım ruhum her iki tarafa da dokunmak istedi. Bu kombinasyona sahip bir ailede büyümek aslında farkında olmadan beni bugün geldiğim noktaya getiren en büyük etkenlerden biri oldu. Annem Zeynep Erol, sonsuz yetenekli ve zevkli bir mücevher tasarımcısı & heykeltraştır. Her daim zevk ve görselliğin ön planda tutulduğu bir evde büyüdüm. Bunun yanı sıra babam Sami Erol da bir iş adamı olarak her zaman idolüm olmuştur. Bir tarafım oturup desenler çizmek isterken, diğer tarafım bunu başarılı bir markaya dönüştürmek istedi ve bunun üzerine özel bir ilgimin olduğu ‘çanta’ ve aksesuar markamı kurmaya karar verdim. Tamamen çizdiğim desenler ile ne yapabilirim, bu desenleri nerelerde kullanabilirim sorusu ile bugün Geomi çanta, fular ve aksesuarları hayat buldu.

Renk ve Geometrik Formların Ahenkli Buluşması: Geomi

Markanızın isim hikâyesi nedir?

Geomi ismi markamı kurmaya karar verdiğimde ilk aklıma gelen isimdi. Tam olarak beni ve bu markayı anlatıyor. Geometri ve Mina isminin karışımı olan Geomi, çanta modellerimde ve desenlerimde sıklıkla kullandığım geometrik şekiller ile bende yarattığı marka algısı biraz oyuncu, muzur ve renkli kişiliği olan bir karaktere çok uygun geldi.

Geomi tasarımlarında öne çıkan özellikler nelerdir?

Geomi tasarımlarının başlıca özelliği koleksiyondaki tüm tasarımların dijital ortamda çiziliyor olması ve bu çizimlerin sonrasında farklı baskı metodları kullanılarak kumaş ve deri üzerine işleniyor olmasıdır. Geomi’nin tüm tasarımlarında canlı renkler ve geometrik formlar öne çıkmaktadır.

Renk ve Geometrik Formların Ahenkli Buluşması: Geomi

Çanta tasarımlarınızda işlevsellik mi şıklık mı ön planda?

Tasarımlarımda şıklık ve görsellik kesinlikle ön planda. Oldukça iddialı parçalar yapmak istedim. Biraz farklı olsun, alışılmışın dışında düz bir çanta yapmak değil baktıkça gene bakmak isteyeceğiniz, taktıkça gene takmak isteyeceğiniz, gözünüze ve ruhunuza iyi gelecek, renk ve desenleri ile modunuzu yükseltecek çantalar üretmek istedim. Ancak böyle bir parçanın her zaman kullanılabilmesi için de işlevsel olması gerekiyordu. Dolayısıyla kullanımı rahat, kişinin kendi istediği gibi mix&match yapabileceği, takıp çıkarılabilir saplara sahip, modüler ve kendi içinde farklı renk alternatifleri barındıran modeller tasarladım.

{774059}

Özellikle tercih ettiğiniz bir malzeme var mı? Varsa neden?

Malzeme seçiminde desen ve çanta modeli kombinasyonunda en etkili duracak, o tasarımı en iyi yansıtacak ne ise ona yöneldim. Dijital baskıyı en canlı şekilde yansıtacak malzemeler önceliğim. Mesela süet / kadife kumaş gerek yumuşaklığı gerekse verdiği o sıcak his sebebi ile tercihlerim arasında. Yaz için daha hafif ve yazlık hissi vurgulayan canvas ve pamuklu kumaş. Kış için ise mat deri tok ve rafine duruşu ile tercih ettiğim malzemelerden. Aynı zamanda sürdürülebilir hakiki deri de kullanıyorum.

Renk ve Geometrik Formların Ahenkli Buluşması: Geomi

Gelecek beş yıl içinde markanızı nerede görüyorsunuz?

Markam için ilk hedefim; desenlerimin ve çanta şekillerimin Geomi markası ile özdeşleşmesi, yani en modadan anlamayan, konu ile alakasız kişinin bile baktığı zaman “Bu çanta, fular veya aksesuar Geomi değil mi?” diyebileceği bir noktaya getirmek. Bu markayı global bir seviyeye taşıyarak Avrupa ve Amerika marketlerine açılmak ise 5 senelik hedef planımda var. Geomi Objects adı altında sanat ve tasarımın farklı dallarını kombinleyeceğim ama gene kendi desenlerimi kullanacağım farklı ürünler tasarlamak da çok yapmak istediğim bir şey.

Geçtiğimiz yaz Geomi markasında kimonolar da öne çıktı. Yeni ürünlerle ilgili neler söylersiniz?

Kimonolar da tıpkı koleksiyondaki çantalar gibi Geomi desenlerinin dijital baskı ve renklendirme ile hayat bulmuş hali. Canlı renk ve desenler oldum olası beni mutlu ettiğinden, bu hissi yaz ruhunu yaşatarak somutlaştırmak istedim. Kimono tasarımlarımızın %100 pamuklu kumaştan, hafif parlak ipeksi bir yapıda olması beachwear dışında günlük ve abiye kıyafetler ile kombinlenebilmesi de geniş bir kullanım alanı sunuyor.

Renk ve Geometrik Formların Ahenkli Buluşması: Geomi

Markanızı kullanan kadınları bize nasıl tarif edersiniz? Bu kadınlar kimler, nasıl giyinirler, nereye giderler, ne severler?

Geomi markasını kullanan kadınlar kesinlikle eğlenmeyi seven ve farklı olmaktan çekinmeyen kadınlar. Geomi’nin o hafif muzur ve oyuncu kişiliğini bu markayı kullanan kadınlarda da görmek mümkün. Tarz olarak çok sade ve pastel tonları kullanan kişiler de renkli giyinmeyi seven kadınlar da Geomi koleksiyonunda mutlaka kendilerine uygun bir model bulabilirler zira Geomi çantalar her tarza uymakla beraber gerek formu gerekse renk ve dokusu sebebi ile alışılmışın dışında olduğundan her daim gözleri size çevirecektir. Kendini cesurca ifade edebilen, hafif eklektik bir ruha sahip, hayatın her anından keyif almaktan hoşlanan, kendine bakmayı ve baktırmayı seven kadınların Geomi markasını doğru temsil ettiğini düşünüyorum.

{772545}

Hayatınızın sonuna kadar tek bir çanta kullanmak zorunda kalsanız bu hangi model olurdu?

Umarım hayatımın sonuna kadar tek bir çanta kullanmak zorunda kalmam! Çünkü bana göre çanta bir kıyafeti kombinleyen altın vuruştur. Ancak Geomi koleksiyonundaki ‘RAY BAG’ hayat boyu kullanılacak, nesilden nesile aktarılacak bir model oldu bence. Ray; klasik bir forma sahip olduğundan kolaylıkla her şey ile kombinlenebilen bir model. Deri üzerindeki motiflerin hem renkli hem de minimal bir çizgide olması çantayı o çok klasik çizgisinden daha farklı bir seviyeye de taşıyor. Mat derinin verdiği o tok ve lüks hissi de bu modelde bulmak mümkün. Bu sebeple ‘RAY BAG’ günün her anında kolunuza takıp çıkabileceğiniz bir parçaya dönüştü benim için.

Renk ve Geometrik Formların Ahenkli Buluşması: Geomi

Geomi tasarımlarına nerelerden ulaşabilir?

Geomi tasarımlarına şu an için www.geomiobjects.com adresinden ve yakın zamanda da farklı Geomi satış cornerlarından ulaşabilirsiniz.

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları