preloader

New York Moda Haftası'nda Raisa & Vanessa Fırtınası

New York Moda Haftası'nda Raisa & Vanessa Fırtınası

Yazı Boyutu:

New York Moda Haftası’nda öne çıkan koleksiyonlardan The Lambada’nın yaratıcısı Raisa & Vanessa markasının kurucuları ile sohbet ettik.

Başarısını uluslararası platforma taşıyan Raisa & Vanessa’nın New York Moda Haftası resmi takviminde yer alan SS 2020 defilesi Spring Studios‘da gerçekleşti. 75 look 135 parçadan oluşan The Lambada koleksiyonunun sergilendiği defile, çok sayıda modaseverin yoğun ilgisiyle takip edildi. Türkiye’nin kültürel zenginliğini, uluslararası moda standartları ile birleştirerek sıra dışı bir marka yaratan Raisa & Vanessa, 2020 İlkbahar Yaz koleksiyonu The Lambada’yı, ilk kez New York Moda Haftası resmi takvimi içerisinde Spring Studios’da gerçekleştirdiği defileyle sundu. Raisa & Vanessa koleksiyonları, 30 Eylül’e kadar New York’da açılan Pop Up mağazada tüketicilerle buluşacak.

New York Moda Haftası'nda Raisa & Vanessa Fırtınası

Markanızın kuruluşu hikayenizin hangi noktasına/zamanına denk geliyor?

Markamızı 2011’de kurduk. Öncesinde de moda ile hep bağımız vardı ancak Raisa & Vanessa tasarımları 8 yılı aşkın süredir gerçek anlamda var diyebiliriz.

Markanızı birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

Güçlü, zamansız, maksimalist.

New York Moda Haftası'nda Raisa & Vanessa Fırtınası

Koleksiyon yaratım sürecinde nelerden besleniyorsunuz?

Koleksiyon sürecinde birçok ilham noktamız oluyor. Bu ilham noktalarımız her koleksiyonda çeşitlilik gösteriyor. Bazen bir mimari eserden, bazense bir şarkıdan ilham alıyoruz. Seyahat etmek bizi çok besliyor, her seyahat sonrasında nerdeyse diğer sezona dair bütünüyle bir fikir edinmiş oluyoruz.

{772430}

Koleksiyonunuzu oluştururken izlediğiniz kriterler ve bağlı kaldığınız prensipler var mı?

Koleksiyon sürecimize başlarken önceliğimiz, doğru bir plan ile ilerlemek; biz buna Range Plan diyoruz. Her çeşit üründen kaç adet tasarlayacağımızı, kaç adet model çıkaracağımızı bilirsek tasarım sürecinde daha eleyerek ve en sevdiğimiz tasarımlarımızı sizlere sunarak hareket etmiş oluyoruz.

New York Moda Haftası'nda Raisa & Vanessa Fırtınası

New York Moda Haftası’nda yer alma süreciniz nasıl gelişti?

Markamızı kurduğumuz günden bu yana New York Moda Haftası’nda defile yapmak hayalimizdi. Şimdi doğru zamanın geldiğine inandık ve NY Moda haftası takvimine girmek için başvurumuzu yaptık. Onay gelmesinin ardından da heyecanla hazırlıklarımıza başladık. Defilemizi 8 Eylül Pazar günü saat 14:00’de, ilk kez New York Moda Haftası resmi takvimi içerisinde Spring Studios‘ da gerçekleştirdik.

New York Moda Haftası için tasarladığınız koleksiyonunuzdan bahseder misiniz?

İlkbahar Yaz 2020 koleksiyonumuzun ismi The Lambada. 75 Look, 135 parçadan oluşuyor. 3 bölüm göreceksiniz; couture, semi couture ve pret a porte. İşçilik ve stil açısından kendi karakterimize göre yorumumuzu kattık. Bunun da bizim farkımız olduğunu düşünüyoruz.

New York Moda Haftası'nda Raisa & Vanessa Fırtınası

Koleksiyonun öne çıkan parçaları neler?

Koleksiyonumuzda tabii ki imzamız haline gelen volanları ve kendimize özel tekniklerle yaptırdığımız el işlemelerini sıkça göreceksiniz. Bunlara ek olarak büyük kol ve yaka detayları, ipek organze kumaşlardan yapılmış formlar ile couture kısmında farklılıklar sağladık. Omuzları açıkta bırakan formlar, volanlar, İspanyol paçalar, kat kat etekler, fırfırlar, drapeler ve puantiyeler dönemin izlerini yoğun bir şekilde hissettiriyor. Özel dokulu kumaşların hayat verdiği tasarımlar feminen ve seksapeli yüksek kalıplarla birleştiriyor. Kıyafetlerle kombin oluşturacak bilekten bağlamalı topuklu ayakkabılar, platform topuklu ayakkabılar, bootieler, ayrıca kemerler bulunuyor.

‘Trend’ kavramı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Trend aslında dönemlik bir oluşum. Zamansız bir moda anlayışı hedeflesek de trendlere göre de koleksiyonumuz içerisinde bazı yorumlamalar yapıyoruz .

New York Moda Haftası'nda Raisa & Vanessa Fırtınası

Moda endüstrisinin aldığı bu yeni (hızla değişen vitrinler ve stiller) form hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu girdaba kapılmalı mı, yoksa çemberin dışında mı kalmalı?

Açıkçası bu girdabın çok dışında olduğumuzu düşünmüyoruz. Senede 4 sezon koleksiyon yapan ve globalde de kendini göstermeye çalışan bir markayız. Moda endüstrisi detaylı düşünmeyi ve çok çalışmayı gerektiren bir sektör. Amacımız girdabın bir parçası olmak, tozunu yutmak değil.

Sizce moda dünyasının en ilham verici destinasyonu neresi?

Senede 4 defa Paris’e gidiyoruz. Tüm satın alım toplantılarımız orada gerçekleşiyor. Her eşyanın destinasyonu farklı, bizim için ise en doğru adres Paris.

New York Moda Haftası'nda Raisa & Vanessa Fırtınası

Raisa & Vanessa ünlü isimlerin zaten çok tercih ettiği bir marka. Markanızı başka hangi ünlü isimlerin üzerinde görmek isterdiniz?

Taylor Swift, Katy Perry, Heidi Klum gibi birçok ünlü isim ile çalıştık. Beyonce ise sahne performansı ve sahnedeki stili ile bizi çok etkiliyor. Baştan sona bir konserinde onun sahne kostümlerini yapmayı çok isteriz.

İdeal bir moda haftası kurgulasanız bu nasıl bir organizasyon olurdu?

Öncelikle zamanlama açısından satın alma sezonu içerisinde ve global ile eş zamanlı yürüyen bir moda haftası kurgulardık. İyi yapılmış bir reklam çalışması ile de sürecin duyurulmasını desteklerdik.

New York Moda Haftası'nda Raisa & Vanessa Fırtınası

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı
editörün tüm yazıları