preloader

Hayran Bırakan Yükseliş: Simon Porte Jacquemus

03.05.2024
Hayran Bırakan Yükseliş: Simon Porte Jacquemus

Yazı Boyutu:

Yenilikçi tasarımları, ince düşünülmüş pazarlama stratejileri ve mükemmel hikaye anlatıcılığı ile Simon Porte Jacquemus’ün kendisini ve markasını yakından tanıyoruz.

Moda dünyasında kısa sürede adından sıkça söz ettiren ve unutulmaz başarılara imza atan Jacquemus; tasarımlarının, moda şovlarının ve sosyal medya stratejilerinin üzerine her geçen gün bir yenisini ekleyerek erişilebilir lüks marka kimliğini hem besleyip hem de çok yönlü bir tanıma ulaştırıyor. Pembe podyumu ile interneti sarsmaktan mikro çanta trendini belirlemeye giden yolda, Jacquemus’nün zirvedeki yeri giderek güçleniyor. Sadece moda dünyası değil, herkes onun bir sonraki adımı için nefeslerini tutuyor.

Simon Porte Jacquemus Kimdir?

Daha 19 yaşında bir gençken kendi markasını kuran Simon Porte Jacquemus, şu an 34 yaşında ve moda dünyasının ‘‘dahisi’’ olarak anılıyor. Fransız çiftçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen tasarımcı, Güney Fransa’nın küçük bir kasabası olan Mallemort’da büyüdü. Marka hikayesinde, tasarımlarında ve moda şovlarında güneye olan tutkusundan ilham alması ve bunu bize yansıtıyor olması da şaşırtıcı değil. En büyük ilham kaynağı annesi olan Simon, tasarımcı kimliğine 8 yaşındayken soyundu. Röportajlarında bahsettiği üzere her zaman modaya ilgisi vardı ve annesinin kasabadaki herkesten farklı bir stile sahip olması onu çok etkiliyordu. O da annesini giydirmek üzere ilk tasarımını yapmaya karar verdi ve o günden beri annesi için kıyafet tasarlamayı hiç bırakmadı.

Moda Sahnesine İlk Adım

Hayran Bırakan Yükseliş: Simon Porte Jacquemus

Paris’e üniversite okumaya gitmesinden kısa bir süre sonra annesi araba kazasında vefat etti. Her zaman en büyük ilham kaynağının annesi olduğunu belirten tasarımcı, markasına annesinin kızlık soyadı olan Jacquemus ismini verdi ve 2009 yılında markasını kurmuş oldu. Kuruluş sürecinde kendi işini finanse edebilmek üzere Comme des Garçons’da satış asistanı olarak çalıştı. Güney Fransa kökenlerinden ilham alan tasarımcı, genç yaklaşımı ve tasarladığı minimal, asimetrik ve sürrealist parçalar ile moda dünyasında dikkatleri üzerine toplamayı başararak 2012 yılında Paris Moda Haftası’nda yer alan en genç tasarımcılardan biri oldu. Modanın sınırlarını zorlayan yeteneği, ona 2015 yıllarında LVMH’nin düzenlediği “Prize for Young Designers” yarışmasında jüri özel ödülünü kazandırdı.

Mikro Çanta Trendi: Le Chiquito

2017’de devrim niteliğinde kabul ettiğimiz uzun kavisli sapı ve altın rengiyle yazılmış logosuyla Le Chiquito hayatımıza girdi. Benzersiz tasarımı nedeniyle olmazsa olmaz haline gelen bu çantalar; Rihanna, Dua Lipa, Bella Hadid ve Kim Kardashian gibi birçok ünlünün de favorisi oldu.

Unutulmaz Jacquemus Defileleri

Mikro çantaların öncüsü olan Jacquemus, 2019 yılında gerçekleştirdiği İlkbahar/Yaz 2020 defilesi ile yine herkesin aklını başından almayı başardı. Fransa’nın Provence bölgesinde lavanta tarlalarının ortasına serilen 500 metre uzunluğundaki pembe halı ve çarpıcı tasarımlara mükemmel bir atmosfer eşlik etti. Yeni koleksiyonunu tanıtırken aynı zamanda markanın 10. Yılını kutlayan Simon Porte Jacquemus, şovu izleyen herkeste farklı duygular uyandırmayı müthiş hikaye anlatıcılığı ile yeniden başardı.

Defilelerini Paris Moda Haftası takviminin dışında düzenleyen tasarımcı, bizleri asla hayal kırıklığına uğratmıyor. Karşımıza Hawaii’de bir kumsalda ya da Versailles Sarayı’nın bahçesinde çıkabiliyor. Dünyaca ünlü modellerin yer aldığı bu defileler kaçırmamanız gerekenler arasında.

Jacquemus ve Güçlü Hikaye Anlatıcılığı

Tasarımlarında ve moda şovlarında kendini gösteren hikaye anlatıcılığını sosyal medya platformlarında da devam ettiriyor. Etkileşimli ve yaratıcı pazarlama stratejileriyle dillerden düşmeyen markanın her kampanyası bir öncekinden daha farklı olmayı başarıyor. Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan trendi CGI’ı en iyi kullanan markaların başında yine Jacquemus geliyor.

Hayran Bırakan Yükseliş: Simon Porte Jacquemus

Sadece sosyal medyasının yaratıcı olduğunu söylersek büyük haksızlık etmiş oluruz. Yeni koleksiyonlarını veya tek bir ürünü tanıtmak için bile büyük çabalar harcayan tasarımcı ve ekibi, sevenlerini hayal kırıklığına uğratmıyor. Alışılmışın dışında sunulan alışveriş deneyimleri farklı konseptlerde karşımıza çıkıyor.

Mağaza ve vitrin tasarımlarıyla da birçok ilke imza atan Jacquemus, hikaye anlatıcılığından hiç bir alanda ödün vermiyor. Ayrıca kendisi çok cesur ve sempatik biri. Marka hesabını kendisi yönettiği için bolca selfie’lere ve samimi anlarına şahit oluyoruz.

Jacquemus x Nike İş Birliği

Hayran Bırakan Yükseliş: Simon Porte Jacquemus

2022 yılında 15 parçadan oluşan sürpriz bir koleksiyona imza atan Jacquemus ve Nike, sporun sadece performansla ilgili olmadığını aynı zamanda kişinin stilini ve benliğini de kapsadığı inancını sürdürerek geçtiğimiz haftalarda olimpiyat sporcusu Sha’Carri Richardson’ın başrolde yer aldığı yepyeni iş birliklerini tanıttı! Geniş ürün yelpazesine sahip olan koleksiyonda Nike’ın imzası Swoosh’un yenilikçi Jacquemus estetiği ile buluştuğu çantanın stokları çıktığı andan itibaren tükendi.

İkonik Tasarımcı Olma Yolunda Adım Adım Jacquemus

Hayran Bırakan Yükseliş: Simon Porte Jacquemus

Sektöre getirdiği eğlenceli ve renkli bakış açısı, cesur tavrı ve kapsayıcı kampanyalarıyla daha önce hiç görülmemiş koleksiyonları piyasaya sürmesini ve ikonik bir tasarımcı olarak markasıyla birlikte büyümesini heyecanla izlemeye devam edeceğiz.

Benim adım Simon Porte Jacquemus, maviyi ve beyazı, çizgileri, güneşi, meyveleri, hayatı, şiiri, /Marsilya’yı ve 80’li yılları seviyorum.

Tüm görseller: Instagram / Jacquemus

İrem Atayık
İrem Atayık Tüm Yazıları