preloader

Hermes'in Koleksiyonluk Eşarpları

22.11.2017
Hermes'in Koleksiyonluk Eşarpları

Yazı Boyutu:

Hermès her yıl çıkarttığı desenleri ve üretimi durdurulan eşarp serileri ile koleksiyonlar için arzu nesneleri yaratması ile öne çıkıyor. Kraliçe Elizabeth, Audrey Hepburn, Kate Middleton ve Beyoncé gibi her kesimden hayranı olan eşarplar, Grace Kelly’nin kolu kırıldığında Hermès eşarbını alçı askısı olarak kullanması ile de hatırlanıyor.

Eşarp üretimine 1937 yılında, yüzüncü yaşını kutlamak için başlayan Hermès’in günümüzde iki binden fazla deseni olduğu biliniyor. Her yeni desen 18 aylık bir hazırlık sürecinden geçerek dünyadaki mağazalara dağıtılıyor. Üretimden kaldırılan desenler ise sadece müzayedelerden temin edilebildiği için, meraklıları tarafından özellikle takip ediliyor.

Hermes'in Koleksiyonluk Eşarpları

İlk eşarp deseni, Paris’te 1837’de başlayan otobüs seferleri ve aynı dönemde oynanan bir oyuna atıfta bulunarak Jeu des Omnibus et Dames blanches adı ile tasarlanarak satışa sunulmuş. Emile-Maurice Hermès’in oynadığı oyuncak, Hermès müzesi koleksiyonunda da görülebilir. Markanın 100. yaşı ile aile tarihine gönderme yapan desen, her on yılda bir, hafif değişiklikler ile tekrar basılıyor.

Hermes'in Koleksiyonluk Eşarpları

1963 yılında tasarlanan Napoléon eşarbı, Hermès’in şehir efsanesi olarak tanımlanıyor. Diğer eşarplardan farklı olarak imparatorun sembolü arı, jakar dokuma ile zemine boyut kazandırması ile öne çıkıyor. Napolyon’un hayatındaki önemli anların bulunduğu eşarpta; Mısır seferi, kurduğu Légion d’honneur ve sembolü olan üçgen şapkası görülebilir. Çıkışından sonra sadece 1985 tarihinde basılan eşarp, Hermès koleksiyonerlerinin hayalini kurduğu parça olarak yıllardır yerini koruyor.

{77237}

Hermes'in Koleksiyonluk Eşarpları

Tarihi Meissen porselen biblosundan ilham alarak resmedilen Cheval Turc ise ilk 1969 yılında basıldı. En sevilen eşarplar arasında sayılan desen, yeni renkleri ile tekrarlanmasına rağmen, ilk edisyonu olan bej ve toprak renkli varyasyon en aranan renk olarak yerini koruyor.

Meissen koleksiyonerleri kadar at meraklılarının da tercih ettiği desen tarih, dekorasyon, spor ve moda gibi farklı konuların bir aksesuarda buluşmasının özeti olarak öne çıkıyor.

Hermes'in Koleksiyonluk Eşarpları

Ünlü müzisyenin 200. ölüm yıldönümü için 1991 tarihinde hazırlanan “Hommage a Mozart” deseni en nadir eşarplar arasında sayılıyor. Mozart’ın çaldığı tüm enstrümanlar, müzik notaları, minyatür portresi ve çocukluğunda verdiği ilk konserin resmedildiği tablo eşarbın üzerinde yer almakta.

Eşarbın tekrar üretilmemesi için kalıpları kırılarak imha edildiği bilinen desendeki portrenin 2014 yılında Sotheby’s müzayedesinde 340 bin dolara satıldığını da not etmek gerek.

Hermes'in Koleksiyonluk Eşarpları

Mevlâna dervişlerinden ilham alarak Meksika dansçıları ve Mariachi çalgıcılarının kuşbakışı görüntüsü üzerinde yorumu ile çıkan Belles du Mexique 2004 yılında basılmış.Neşeli renk alternatifleri kullanılarak üretilen desen, yaklaşık 10 yıldır basılmadığı için aranan desenler sıralaması içinde yükseldiği söylenebilir.

{88150}

Hermes'in Koleksiyonluk Eşarpları

Hermès eşarpları meraklıları tarafından çerçeveletilerek, dekorasyon unsuru olarak ta kullanılıyor. Tüm desenler farklı renklerde üretildiği için her oda ve salona uyumlu alternatifler bulunuyor. Daha küçük ölçüleri tercih edenler ise ipek pochette’lere yönelebilirler.

Hermes'in Koleksiyonluk Eşarpları

Bergin Azer
Bergin Azer
editörün tüm yazıları