preloader

ATHİB Dokuma Yarışması Sonuçlandı

23.12.2022
ATHİB Dokuma Yarışması Sonuçlandı

Yazı Boyutu:

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) tarafından düzenlenen 11. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.

Dokuma kumaş alanında düzenlenen yaratıcı ve yenilikçi tasarımlarıyla genç tasarımcıların desteklendiği yarışmada birinciliği Esra Bekiroğlu kazandı. Birbirinden başarılı dokumaların podyuma çıktığı yarışma sonrasında merak edilenleri sorduk.

Ülkemizdeki gençleri desteklemek için yaptığınız yarışma ve projeler çok değerli. 11. yıldır düzenlenen Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması sektörün gelişmesine nasıl katkı sağlıyor?

ATHİB Dokuma Yarışması Sonuçlandı

ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı & ATHİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Kıvanç

Bu yıl ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nın 11. kez final sunumu ve ödül töreni pamuğun şehri Adana’da gerçekleşti. Dokuma kumaşın değerini ortaya koyan, geleceğin kumaşlarına dokunuş sağlayan, yaratıcı tasarımcılarımızın fikirlerine, öğrencilerimizin hayal gücüne eşlik eden Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması yürütme kurulu başkanlığını üstlenmekten mutluluk ve gurur duydum. Yarışmamız süresince emek veren tüm finalistlerimizi gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Bu yıl da ülkemizin her bölgesinden yarışmamıza destek veren, öğrencilerini bizlere yönlendiren değerli akademisyenlerimize teşekkür ediyorum.

İlk 10 finalist arasında birinci seçildiniz. Bu yolculukla neler yaşadınız, neler hissettiniz? Temanızı belirlerken vurgulamak istediğiniz en önemli konu neydi?

ATHİB Dokuma Yarışması Sonuçlandı
Birinciliği kazanan Esra Bekiroğlu’nun tasarımları

ATHİB 11. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Birincisi Esra Bekiroğlu

Tamamen doğadan esinlendiğim tema olarak doğada kaya, toprak, ağaç gövde ve dallarının üzerinde yaşayan yosunlara benzeyen, köksüz, gövdesiz, yapraksız ve bir kısım mantarlarla bazı su yosunlarının beraber yaşadığı bitkiler olan likenleri ele aldım. Kumaşlarımda da çıkış noktası olarak doğayı ele alışımın vurgusunu yapabilmek için pamuk iplik kullanarak gerek dokusal gerek görsel olarak koleksiyon bütünlüğünü doğayı ve doğallığı öne çıkararak sağlamaya çalıştım. Yosun etkisini verebilmek için farklı işlemler uygulayıp çok yönlülük sağlayabilmek için de çift taraflı ve hacimli kumaşlar tasarlamaya çok önem verdim. Kumaşlarımı endüstriyel anlamda sponsor firmamın tüm olanaklarını kullanarak yine temamın etkilerini verecek dokuma tekniklerini kullandım. Sürecim yaklaşık 1.5 ay kadar sürerken bu süreyi en verimli şekilde değerlendirmeye çalıştım. İstediğim tüm denemeleri yaparak kumaşlarımın en baştan son bitim işlemine kadar her süreciyle ilgilenerek endüstriyi tanımak adına kendime büyük katkı sağladığını ayrıca bu tarz yarışmaların öğrencilere büyük deneyim sağladığını öğrencilerin vizyonlarını genişlettiğini ve sektörün tasarım ihtiyacına ışık tuttuğunu düşünüyorum. Yurtdışı eğitimi ödülünü olabildiğince verimli bir şekilde tamamlayarak bilgi biriktirmek istiyorum. Hedefim tüm bunları tamamlayarak kendi ismimi duyurabilmek, bunu başarmak için de çalışmaya devam edeceğim.

ATHİB Dokuma Yarışması Sonuçlandı
Üçüncülüğü hak eden Eylem Barin’in tasarımları

Sektörün önemli yarışmalarından Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması bu yıl 11. kz gerçekleşti. Bu yarışmada kreatif direktör olarak yer almak nasıl bir duygu?

Kreatif Direktör: Moda Tasarımcısı Özlem Kaya

Neredeyse başından beri jüri üyesi olarak bulunduğum bu değerli organizasyonda birbirinden yaratıcı tasarım kumaşları hayata geçirmek benim için oldukça değerliydi; ayrı bir manevi değeri de vardı. Bu yıl düzenlenen 11. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nda da mutluluğumun ekstrası bu… Tüm bunların yanı sıra, sektöre doğru isimler kazandıran ve gerçek bir kumaş tasarım yarışması olan Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nın bir parçası olduğum için çok mutluyum.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları