preloader

Lüks Moda Markaları Metaverse Evreninde

06.08.2022
Lüks Moda Markaları Metaverse Evreninde

Yazı Boyutu:

Muazzam bir potansiyele sahip olan ve modanın geleceği için yeni fırsatlar sağlayan metaverse, kesinlikle lüks moda markalarının dikkatini çekmiş durumda.

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz metaverse kavramı adım adım hayatımızın bir parçası haline geliyor gibi görünüyor. Oyuncuların sanal kimliklerini oluşturmak için giysi ve aksesuar kullanmakta olduğunu biliyoruz ve metaverse kullanıcılarının da aynı şeyi yapacağı aşikar. Günümüzde lüks markaların yöneticileri, bu trendi oldukça ciddiye alıyor ve metaverse’deki insanlara ürünlerinin sanal versiyonlarını satma fırsatından yararlanmak için hızla hareket ediyor. Moda dünyasına yön veren markalar da şimdiden metaverse dünyasına adım atmış durumda.

Prada ve Metaverse

Lüks Moda Markaları Metaverse Evreninde

Prada, oyun sektörünün lideri ve dünyaların ve orijinal eğlence deneyimlerinin yaratıcısı olan Ubisoft ile iş birliği yaparak, Prada Linea Rossa koleksiyonunu Riders Republic’in sanal dünyasına sunuyor.

Oyuncular, muhteşem Amerikan ulusal parklarında açık hava sporlarının heyecanını yaşamaya davet edilecek; yüksek performanslı kentsel tasarımlarla bisiklet, kayak, snowboard ve wingsuit gibi heyecan verici bir dizi sporla birbirine bağlanacak, rekabet edecek ve yarışacaklar. Bu öncü ortaklığın bir sonucu olarak her oyuncu, Prada Linea Rossa kıyafetlerini (The Flame, Wild Stripes ve Camouflage Rock) ve oyun için özel olarak yaratılmış kayaklar, snowboard ve bisikletten oluşan spor ekipmanını seçerek karakterini özelleştirebilecek.

{774827}

Gucci ve Metaverse

Lüks Moda Markaları Metaverse Evreninde

Dijital girişimlerinin listesini genişleten İtalyan modaevi, SUPERPLASTIC ile NFT iş birliğinin açıklanmasının ardından Gucci, The Sandbox’ta sanal arazi satın aldığını ve Adidas, Warner Music, Bored Ape Yacht Club, Atari ve daha fazlasına katılarak metaverse platformunda bir dünya kurmaya başlayacağını duyurdu. Bu yeni girişim, lüks markanın şu anda NFT işbirliklerini ve eski ürünlerini barındıran Gucci Vault projesi kapsamında yer alıyor ve kendi kendini hayal gücünün gücüyle geçmişi, bugünü ve geleceği birleştiren “deneysel bir çevrimiçi alan” olarak tanımlıyor. Şu anda sanal mağaza, vintage ürünlerin tanıtım amaçlı bir seçkisine ev sahipliği yapmasının yanında Gucci Vault, NFT sanat eserleri satışı da yapmakta.

Dolce&Gabbana ve Metaverse

Lüks Moda Markaları Metaverse Evreninde
Lüks Moda Markaları Metaverse Evreninde

Dolce&Gabbana, önde gelen lüks NFT platformu olan UNXD ile ortaklaşa Decentraland’ın ev sahipliği yaptığı ilk Metaverse Moda Haftası’nda karşımıza çıktı. Domenico Dolce ve Stefano Gabbana, medyanın yaratıcılığını ve yenilikçiliğini kutlamak için tasarlanmış oldukları 20 çeşit metaverse giyilebilir ürün koleksiyonunu burada tanıttı.

Etkinlik, bir anlamda markanın metaverse’e olan ilgisini göstermiş oldu ve DGDNA’yı ve sanatını yeni ufuklara doğru genişletti. Dolce&Gabbana bize modanın, hayal gücü ve teknoloji ile görünenden daha fazlası olduğunu gösteriyor.

{774784}

Burberry ve Metaverse

Lüks Moda Markaları Metaverse Evreninde
Lüks Moda Markaları Metaverse Evreninde

İngiliz modaevi Burberry, açık dünya, çok oyunculu bir oyun olan Blankos Block Party’de NFT koleksiyonunu başlatmak için Mythical Games ile ikinci kez ortaklık kuruyor. İş birliğinin bir parçası olarak, oyun içinde oyuncular bir araya gelip kendilerine sosyal alan yaratabiliyorlar. Blanko karakterlerini stilize etmeleri için yüksek değerli dijital öğeler arasında lüks bir markanın oyun serisiyle ilk kez iş birliği yapması da Burberry’e artı katıyor.

Louis Vuitton

Lüks Moda Markaları Metaverse Evreninde

Geçtiğimiz sene Louis Vuitton’un 200’üncü yıl dönümü onuruna, marka Louis: The Game‘i piyasaya sürdü. İleri teknolojiye sahip olan bu oyun platformu, piyasaya sunulduğu andan itibaren dünya çapında iki milyondan fazla indirme oranı ile hepimizi şaşırttı. Yakın zamanda, Louis Vuitton bu oyun platformuna yeni bir boyut kazandırdı. Oyunu markanın maskotu “Vivienne” olarak oynuyorsunuz.

Oyunun amacı ise 200 mum toplamak ve bu süreçte Vuitton’un hayatı, ailesi ve yarattığı moda evi hakkında kartpostalları biriktirmek. Vivienne’nin tasarımında ise başı ve bir gözü çiçek deseninden oluşan markanın monogram baskısı kullanılmış. Oyunda yolculuk ilerledikçe, Louis’in Paris’e yaptığı ilk seyahatlerinden ürettiği özel yapım sandıklara kadar Louis’in kendisi hakkında daha fazla şey keşfedebileceğiniz bir oyun.

Calvin Klein

Lüks Moda Markaları Metaverse Evreninde

Calvin Klein Tayland, geçtiğimiz aylarda çok farklı bir şeye imza atmış. Instagram’da sanal influencer olan Katii ile bir işbirliği gerçekleştirdiler. Bu işbirliği, markanın yeni medya fırsatlarını keşfetme arzusu ile ortaya çıkmış. Ebedi gençliğin özü olarak kabul edilen Katii, popüler sanal influencer, Calvin Klein ile olan bu işbirliğinin en yenisi. Calvin Klein için Katii ideal bir marka elçisi: Yenilikçi, Hareketli ve modaya bayılıyor.

Ralph Lauren ve Metaverse

Lüks Moda Markaları Metaverse Evreninde

Aralık ayında Robolox dünyasında online mağazalarını açmasıyla birlikte Ralph Lauren, günlük 47 milyon aktif kullanıcıya ürünlerini sunmuştu. Peki bu online mağazalarda neler var bir bakalım. Kış sezonu için 5 doların altında fiyatlara sahip sanal şişme ceketler, kareli bereler ve diğer retro kayak giysiler, 7/24 açık olan ve dünyadaki herkesin yalnızca birkaç tıklamayla erişebileceği sanal mağazalarında satışa sunulmakta. Bu gelişme, moda endüstrisinin Ralph Lauren ile birlikte sözde Metaverse’e nasıl girmeye başladığının en son örneği.

Chanel ve Metaverse

Lüks Moda Markaları Metaverse Evreninde

Fransız moda evi Chanel’i, Metaverse evreninde diğer markalara oranla pek de göremiyorduk. Ama geçtiğimiz Mayıs ayında Chanel, Londra’nın Barbican merkezinde gösterilen sanal bir deneyim olan Le Bal de Paris için sanal kostümlere sponsor oldu ve tasarımlarıyla Metaverse evrenine geçiş yapmış oldu. Blanca Li tarafından koreografisi hazırlanan Le Bal de Paris, halktan katılımcılar ile birlikte Chanel giyimli iki ana dansçıyla birlikte performansta aktif bir rol oynadığı, müzik ve dansı kapsayan eşsiz bir sanal deneyim. Dans, deneyimin merkezinde yer alıyor, çünkü VR gözlükleri ve vücut takip sensörleri takan katılımcılar, Blanca Li Dance Company tarafından oynanan bir aşk hikayesini takip ederken bir dizi fantastik sanal dünyayı aktif olarak keşfederken kendilerini oyundaki karakterlere dönüşmüş olarak buluyorlar.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları