preloader

Londra Moda Haftası 2023 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

Londra Moda Haftası 2023 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

Yazı Boyutu:

Londra Moda Haftası’nın sezona damgasını vuran 2023 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarını keşfedin.

Moda tutkunlarının heyecanla beklediği Londra Moda Haftası’nın, en dikkat çeken 2023 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarını bir araya getirdik.

JW Anderson

Jonathan Anderson, Londra’da bir oyun salonu olan Las Vegas Arcade Soho’da, modanın eğlenceli yanını gösteren neon ışıklı bir podyum sundu. PC Dünyası merkezli motiflerden ilham alan tasarımcı, koleksiyonun fütürizmle ilgili değil, kendimizin yansımasıyla ve gerçekçilikle ilgili olduğunu vurguluyor. Bilgisayar klavyesi harflerinin işlendiği elbiseler, internette bulunan klasikleşmiş palmiye, gün batımı ve yunus fotoğrafı baskılı body ve bluzlar dikkat çekti. Defilenin son görünümü ise, kraliçenin vefatını anmak amacıyla, “Kraliçe Majesteleri, 1926-2022, Teşekkürler” yazan büyük boy siyah bir tişört elbise oldu.

ERDEM

Erdem Moralıoğlu ve stüdyo ekibi, British Museum, Tate Britain, National Gallery ve V&A’da, restorasyon uzmanlarıyla bir araya gelerek, sanat restorasyonunun beceri ve özveri temasını araştırıp 2023 İlkbahar/Yaz koleksiyonu üzerinde çalıştı. British Museum’da gerçekleşen defilede, yüzleri baştan aşağı siyah tülle örtülen modeller, balo elbiseleri, çiçekli ve kabarık kollu imparatorluk bel önlükleri 19. yüzyıla gönderme yaparken, romantik silüetler öne çıkıyor. Korse, siyah kurdele, tül ve yırtık kumaş detayları dikkat çekiyor. Galler Prensesi de dahil olmak üzere İngiliz kraliyetlerinin favori tasarımcısı olan Erdem, koleksiyonunu kraliçenin anısına ithaf etti.

Simone Rocha

SS23 koleksiyonunda Simone Rocha, duyguları kullanmak ve karmaşık duyguların giysilere nasıl dönüştürüleceği fikrinden ilham alıyor. Duyarlılık ve erkeklik, güç ve kadınlık arasındaki zıtlıkları ifade etmeyi amaçlayan koleksiyonda, soluk kapitone tüylü kabanlar, saten bomber ceketler, bol katmanlı tül blazerlar ve ince çizgili pantolonlar öne çıkıyor. Simone Rocha imzası olan inciler ise, zincir ve gümüş detaylarla keskin bir kontrast oluşturuyor.

Christopher Kane

İlhamını bilim, doğa ve insan vücudundan alan koleksiyonda, çaprazlanmış iki eli içeren ipek elbise dahil olmak üzere kas ve iskelet diyagramlarının yer aldığı baskılar dikkat çekiyor. Koleksiyonları çiçek baskılarıyla dolu olan Christopher Kane’in, SS23 koleksiyonunda, dantel kenarlı, tüllü şeffaf organzeden yapılmış ceketler, kalem etekler, braletler, şeffaf vücut askılı elbiseler ve kabarık mini elbiseler öne çıkıyor.

KNWLS

Charlotte Knowles ve Alexandre Arsenault tarafından yönetilen markanın, Glimmer adını verdikleri SS23 koleksiyonu, Y2K estetiğiyle kusursuz bir şekilde örtüşüyor. Ultra düşük kotlar, çapraz çizgili danteller, deri dış giyim, ağartılmış desenler, asitle yıkanmış kumaşlar, bizi Londra’nın 2000’lerin başındaki pop-grunge sahnesine taşıyor. Mavi, yeşil ve kahve tonlarından oluşan renk paletine sahip koleksiyonda, file üstler, bağcıklı pantolonlar, uçuşan çiçek baskılı şeffaf parti elbiseleri ve swarovski süslemeler dikkat çekiyor.

Dilara Fındıkoğlu

Pandemi sırasında tasarımcının doğum yeri olan İstanbul’a dönüşünün ifade edildiği koleksiyon, Fındıkoğlu’nun fiziksel ve ruhsal özgürlüğe yolculuğuyla ilgili ve “Özgürlük İki Uçlu Kılıçtır” başlığı altında yeniden doğuşu temsil ediyor. Lancaster Gate’deki Viktorya dönemine ait Averard Hotel’de gerçekleşen defilede müzik tercih edilmedi ve modeller sessizlik içinde podyumda ilerledi. Fındıkoğlu, imzalı gotik tarzını korseli mayolara ve bikinilere taşıyor, denim, ipek, dantel ve deri detaylar öne çıkıyor. Korseli deri elbise, pembe dantel süslemeli gecelik, ince çizgiler ve şeffaf gömlekler ile gotik alt kültürüne çağdaş referanslar getiriyor.

Diren Bilgesu Işık
Diren Bilgesu Işık Tüm Yazıları