preloader

Jacqueline Durran: Barbiecore’u Getiren İsim

23.05.2023
Jacqueline Durran: Barbiecore’u Getiren İsim

Yazı Boyutu:

Hepimizin ilk oyun arkadaşı, üstü açık pembe arabası ve sınırsız gardırobuyla Barbie’den daha ikonik bir moda sembolü düşünülebilir mi?

Barbie, 1959’da hayatımıza girmesiyle küçük yaşlarda hepimizin stil ve moda anlayışını değiştirdi.

Uzaya çıkıp astronot oldu; gitarını eline alıp dünyaca ünlü bir rockstar oldu, üniformasını giyip pilot bile oldu. Ama ne olursa olsun onun en şık halini oldu, modayı da yanında taşıdı. 63 yıllık geçmişiyle Beyoncé’den, Spice Girls’den ve hatta Madonna’dan daha eski bir moda ikonu. Hatta yıllar içerisinde Moschino’dan Versace’ye birçok moda evinin koleksiyonlarına ilham oldu. Barbie’si elinden düşmeyen her küçük çocuğu hayali, onun kat kat açılan retro evinde yaşamak ve onun pembe, parıltılı ve abartılı dünyasına girmek değil midir? Peki büyüdükçe sıradanlaşan, parıltısını kaybeden ve koyu, sakin renklere dönen gardroplarımız gerçekten bizi mutlu ediyor mu?

Oscar ödüllü kostüm tasarımcı Jacqueline Durran, Greta Gerwig’in yönetmenliğini yaptığı Barbie filmiyle bu pembe ve ışıltılı hayatı özleyen yetişkinler için Barbiecore’u tekrar gündeme getirdi. Filmin çekimlerinden fotoğrafların magazine düşmesiyle, 2022 yazından beri trendlerin en başında Barbiecore geliyor.

Chanel, 2023/24 Cruise koleksiyonunda pembeler, parıltılar, aerobik günlerini hatırlatan mayolar ve tozluklar, bolca kullanılan aksesuarlar, retro esintiler ve Barbie tarzı volümlü, uzun ve açık saçlarla bize Barbiecore’un 2024’te de bizle olacağını ve renkli, eğlenceli bir Kaliforniya yazının bizi beklediğini gösterdi.

{142679}

Kısa Bir Özetle Barbiecore

Barbie ve Moda Oyuncakları’nın tasarım departman başkan yardımcısı Kim Culmone’a göre pembe her zaman Barbie’nin favori rengi olmuştur. Çünkü pembe onun için limitsiz potansiyelleri ve kadının gücünü temsil etmiştir. İşte Barbiecore da bu yüzden pembenin, dikkat çekmenin ve parıltının etrafında şekillenir. Aslında küçük bir çocukken, kalıpların, iş hayatının, “Nasıl yetişkin olunur?” kurallarının içine girmeden nasıl giyinmeyi hayal ediyorsak öyle olmak için açılan bir kapı. Biraz nostaljik, oldukça cesur ve biraz da dramatik. Oldukça volümlü, gür ve parlak saçlar, hafif, pembe bir makyaj, sahilde yanmış görünümlü şeftali pembe yanaklar ve eğlenceli, kendini göstermekten kaçmayan kıyafetler ile yakalanmış überfeminen bir tarz Barbiecore.

Jacqueline Durran ve Barbie Dünyası

Başrollerini Margot Robbie ve Ryan Gosling’in paylaştığı Barbie’nin ilk fragmanı 2023’ün başında yayınlandı. Fragmanda, filmde birçok ikonikleşecek görünümden birkaçına ulaşmak bile modaseverleri çılgına döndürdü. 2022’de film setinden sızan klasik 80’ler neon aerobik kıyafeti ve kısa tayt mayosuyla Barbie’yle Ken’in romantik paten date’i ve Margot Robbie’nin vahşi batı tarzındaki ama baştan aşağıya pespembe kısa yelek, batı tarzı pantolonu ve topuklu kovboy botuyla oluşturduğu görünüm zaten ilk günden beri birçok stil sayfasında ve dergide konuşuldu.

Fragmanda en çok gözümüze çarpan her görünümde bolca ve akıllıca kullanılan aksesuarlar oldu. Her Barbie kutusundan çıkan, kaybolmasın diye gözümüz gibi baktığımız taçlar, şapkalar, göz alıcı takılar, kendine hayran bırakan ayakkabılar filmde de hak ettiği önemi taşıyor. Zaten ilk sahne en klasik sayılabilecek pembe, tüylü bir Barbie topuklu bir terlikle başlıyor.

Jacqueline Durran: Barbiecore’u Getiren İsim

Mavi gökyüzü, pembenin yanı sıra pastel tonların ağırlıkta olduğu kıyafet seçimleri, Hawai desenli gömlekler, herkesin sağlıklı, parlak ve ölümlü saçları, Barbie’nin deniz kabuklu kolyesi, Ken’in bronz teni ve açılmış sarı saçları bizi Kaliforniya’nın plajlarına ışınlıyor. Filmde kullanılan kostümlerdeki renk seçimleri dekorasyon ve arka planla uyum içinde ilerliyor. Durran, yarattığı görünümlerle filmde verilmek istenen ambiyansı güçlendiriyor.

Jacqueline Durran: Barbiecore’u Getiren İsim

Barbie’nin baştan aşağı pötikare kostümü, kırmızı rujuyla ikonik siyah beyaz çizgili retro mayosu, onun ışığını saçan, payetli parti elbisesini çok konuştuk, konuşacağız. Peki ya Ken? Barbie’nin aşığı Ken de bu filmde başrolde. Ve tabii onun gardrobu da. Görünümüne oldukça önem veren, küçük yaşlarda yakışıklı algımızı oluşturan, sarışın ve oldukça etkileyici Ken, filmde de kendini göstermekten vazgeçmiyor. Gömlekli alt üst takımlardan oluşan görünümünü, plastik kadar sert duran karın kaslarını açarak tamamlıyor. Kendinden emin gülüşüyle bu kot üstü kot tarzı, boxerıyla yaptığı, özellikle 90’ların ikonik markası, Calvin Klein göndermesiyle Barbie’nin en yükselişte olduğu Y2K anını yaşatıyor.

Jacqueline Durran: Barbiecore’u Getiren İsim

Durran, fragman sonrası ünlü markalarla yapılabilecek birçok ortak işi kaçırdığı üzerine tepkiler aldı. Ancak o, film için kostüm tasarımı yaparken ilhamını başka markalardan, yüksek modadan değil Barbie’den aldı. Ve kıyafetlerin ve aksesuarların Barbie’ye özel olmasına ve onun gibi otantik olmasına önem verdi. Şimdi ise yapılan araştırmalara göre; Pinterest’te Barbie aramaları yüzde 90 artarken TikTok’ta “#barbiecore” 14.7 milyon görünüme ulaştı. Bu Barbie efekti midir yoksa Hollywood mu? Bilmiyoruz. Ama doğru yapılmış, etkileyici ve insanı beyaz perdenin ardında yaratılan dünyanın içine sokan kostüm tasarımının bu popülariteye katkısı yadsınamaz.

{46592}

Jacqueline Durran’ı Başka Hangi Filmlerden Tanıyoruz?

Jacquline Durran aslında ününü beyaz perdenin en başarılı dönem filmleriyle kazandı. Bizi 1800’ler İngiltere’sinde romantik, dramatik ve çekişmeli bir yolculuğa çıkaran Pride and Prejudice’le (Aşk ve Gurur) ilk Oscar adaylığını aldı. Ardından ise Kiera Knightley’le Lev Tolstoy’un Rusya’sında Anna Karenina ile ve Barbie’nin yönetmeni Greta Gerwig’in yönetmen koltuğunda olduğu, beyaz perdeye uyarlanan bir diğer klasik, Little Women (Küçük Kadınlar) ile iki Oscar aldı. Son yılların en çok adından söz ettiren filmlerinden Spencer’da da bize zaten bir moda ikonu olan Prenses Diana’nın dünyasını tanıttı. Durran, Spencer’da Lady D’nin yaşadıklarını, hissettiklerini gardırobuyla da anlattığını söylüyor.

Ancak şimdi, onu dönem filmlerinin ötesinde buluyoruz. Ve bu alanda yarattığı stillerle günümüz modasına yön veriyor. İlk olarak 2022 yapımı The Batman filmindeki Kedi Kadın kostümleri dikkati üzerine toplarken şimdi Barbiecore iki senedir en çok konuştuğumuz akımlardan. Güzel ve Çirkin’den Macbeth’e Durran’nın işleri saymakla bitmez. Ama biz onun gelecek işleri için, bizi kostümler sayesinde sokacağı dünyalar için çok heyecanlıyız.

Jacqueline Durran: Barbiecore’u Getiren İsim
Anna Karenina – 2012
Jacqueline Durran: Barbiecore’u Getiren İsim
The Batman – 2022
Jacqueline Durran: Barbiecore’u Getiren İsim
Beauty and the Beast – 2017
Jacqueline Durran: Barbiecore’u Getiren İsim
Atonement – 2007
Jacqueline Durran: Barbiecore’u Getiren İsim
Spencer – 2021
Jacqueline Durran: Barbiecore’u Getiren İsim
Macbeth – 2015
Jacqueline Durran: Barbiecore’u Getiren İsim
Little Women – 2019
Jacqueline Durran: Barbiecore’u Getiren İsim
Pride & Prejudice – 2005

{20787}

Görseller: IMDb

Şima Kurt
Şima Kurt Tüm Yazıları