preloader

İstanbul Moda Haftası’ndan Akılda Kalanlar

21.10.2020
İstanbul Moda Haftası’ndan Akılda Kalanlar

Yazı Boyutu:

15. Sezonu tamamen dijital olarak gerçekleştirilen İstanbul Moda Haftası’ndan akılda kalanları mercek altına aldık.

12-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen İstanbul Moda Haftası, 15. sezonuyla ilk dijital moda haftasına ev sahipliği yaptı. Tamamı dijital platformlar üzerinde sergilenen 30 defilenin yanı sıra canlı yayın ve panellerin de yer aldığı etkinlik takviminde tasarımcılar defilelerinin hemen arkasından canlı yayında moda severlerle buluştu. Zamansızlığın ve öze dönüşün ön planda olduğu defilelerden House of Brothers’ın moda ve gastronomiyi birleştirerek yaptığı kutlamasına kadar, bu haftadan aklımıza kazınanları mercek altına aldık.

Özlem Kaya’nın maskülen çizgisi

İlkbahar/Yaz 2021 koleksiyonunu “gücünün farkında olan kadınlar” temasıyla sunan Özlem Kaya, bu koleksiyonunda her kadının doğuştan bir güce sahip olduğuna vurgu yapıyor. Erkek egemen dünyadan esinlenilen maskülen etkili tasarımlar, maskülen ruhu yansıtsa da tasarımcı bunu erkeksi bir tavırla değil, kadını yücelten feminen siluetlerle koleksiyonuna taşıyor. Sert ve dokulu kumaşların hakimiyeti altındaki tasarımlar hacimli omuz detaylarıyla maskülen etkiyi arttırırken; yumuşak romantik ve uçuş uçuş kumaşlar tezatlık yaratarak güçlü feminen bir görünüm oluşturuyor.

House of Brothers’ın moda haftası kutlaması

Özlem Kaya’nın koleksiyonu demişken İstanbul Moda Haftası’ndan aklımıza kazınan başka bir şey ise House of Brothers’ta yapılan kutlama yemeği. Kendilerine özgü yaşam gustolarıyla ön plana çıkan Brother’lar, geçtiğimiz moda haftasını kendilerine oldukça yakışır bir biçimde kutladı. Dostlarıyla keyifli anları paylaşmayı seven Brother’lar, aynı zamanda sevdikleri anları kutlamaktan da zevk alıyor. Bu kapsamda da moda ve gastronomiyi bir araya getirerek moda haftasını kendine özgü tarzıyla kutladı.

İstanbul Moda Haftası’ndan Akılda Kalanlar

Peki iki ayrı disiplin olan moda ve gastronomi nasıl bir araya geldi? Brother’lardan Moda Tasarımcısı Özlem Kaya, moda haftası kapsamında koleksiyonunu sergiledi. Koleksiyonunda erkek baskın tarafın, tam tersi kadınlar açısından nasıl olduğunu görmek için maskülen bir koleksiyon yaratan Kaya, sakin renklerle de koleksiyonunu dengeledi.

İstanbul Moda Haftası’ndan Akılda Kalanlar

Yine Brother’lardan başarılı Şef Melih Demirel, Özlem Kaya’nın hem bu koleksiyonundan hem de kendi duruşundan hem de tarzından esinlenerek bir kutlama yemeği menüsü yarattı. Kendi hayat birikimlerini tabağına yansıttığını belirten Demirel’in menüsüyle, House of Brothers, birbirinden farklı celebrity, Influencer, tasarımcı ve House of Brothers üyelerinin katılımıyla moda haftasını görkemli bir şekilde kutladı.

Özgür Masur’un güçlü silüetleri

Güçlü siluetleri markasının DNA’sındaki lüks algısıyla buluşturan Özgür Masur, İlkbahar/Yaz 2021 prêt-à-couture koleksiyonunda markanın kimliğindeki couture karakterini hazır giyime taşıyor. Özgür Masur tasarımlarında görmeye alıştığımız nude, ton sür ton ve pudra renklerinin yanı sıra bu koleksiyon turuncu, yeşil, mavi ve pembe gibi yaz renkleri ile tazelik hissi uyandıran tam bir “yaz düşü” havasına sahip. Kadınların özgün ve güçlü ruhuna hitap eden koleksiyonda gümüş dokular, ışıltılı kumaşlar ve hacimli siluetler tüm bu sezon renkleri ile desteklenirken Özgür Masur markasının yaş grubunu ve dinamiğini de gençleştiriyor.

Avatar ve 3D Dünyasında Moda

Pandeminin getirdiği kısıtlamalarla yaratıcılığını sınırların ötesine taşıyan tasarımcılar koleksiyonlarını teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak sergiledi. Sudi Etuz, takımının en yeni üyesi Avatar Sui-D ön sunumu ile defile açılışını yaparken egzotik ve safari esintili bir koleksiyon sundu.

Niyazi Erdoğan ise ilk dijital moda haftasına tamamı dijital ortamda üretilmiş bir koleksiyon ve defileyle katıldı. Defilesi CLO 3D uygulaması ile tasarlanan tasarımcı, mimar kimliğinden beslenerek sanal defile mekanını da kendisi tasarladı.

Sokak Modasına Övgü

Asimetrik kesimler, kabarık kollar ve aksesuarın gücüyle tasarımların yükseltildiği Ceren Ocak koleksiyonu İlkbahar/Yaz 2021 sezonunda sokak modasından ilham alıyor. Marka çizgisinde daima güçlü ve stil sahibi kadınları yansıtan Ceren Ocak bu sezon o güçlü ve stil sahibi kadınları sokağa indiriyor. Denim, deri ve mistik detaylarla zenginleşen tasarımlar stil sahibi ve sıradanlıktan uzak bir imaja sahip.

Gücünün farkında olan kadınlardan ilham alan; maskülen etkili feminen tasarımlarıyla sokak modasına göz kırpan bir diğer tasarımcı ise Özlem Kaya.

Birbirinden farklı tasarımcıların, kendine has yorumları ve kreatif koleksiyonlarıyla 2021 İlkbahar/Yaz sezonuna damga vuran moda haftası, unutulmayacak deneyimler yaşatarak son buldu.

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları