preloader

İlkbahar/Yaz 23' Moda Haftalarının Öne Çıkanları

06.10.2022
İlkbahar/Yaz 23' Moda Haftalarının Öne Çıkanları

Yazı Boyutu:

Trendlerden sürpriz çıkışlara, İlkbahar/Yaz 2023 Londra, Paris ve New York defilelerinin çok konuşulanlarını kaçırmayın.

İlkbahar Yaz 2023 moda haftaları, endüstrinin pandemiyi atlattığının kanıtı gibiydi. En son 2019’da gördüğümüz samimi sahne arkaları, kalabalık ve mesafesiz ön sıralar ve defile sonrası koleksiyonlar kadar adından söz ettiren partiler…

İlkbahar/Yaz 23' Moda Haftalarının Öne Çıkanları
Stella McCartney

Yine 90’lar ve Y2K trendleri yeni sezonda da karşımızda. Stella Mccartney yeni sezonunda mezun olduğu yıllarda ve Chloe’deki ilk koleksiyonlarındaki arşivlere geri döndüğünü çünkü yeni hedef tüketiciler olan Z kuşağının içerideki temsilcisi kızının şimdi, tarzını yaratırken 90’lara takıntılı olduğunu söylüyor. Aynı zamanda Kaia Gerber’in tekstil devi Zara ile hazırladığı 90’lar esintili kapsül koleksiyon da bu akımın daha bizlerle olacağını gösteriyor. Upuzun dar etekler, futuristik kesimler, deniz kızını andıran pastel tonlar ilkbahar/yaz gardrobumuzda bolca olacak.

Ancak çalkantılı ve sansasyonel süprizlerle dolu bu moda ayında sadece trendlerden bahsedemeyiz. Coperni’nin TikTok ve Instagram ana sayfalarından düşmeyen, herkesin ağzı açık bırakan iş birliği, Kanye West’in bütün eleştirileri üzerine çeken politik çıkışı, Londra Moda Haftası’na başlarken Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümü ve sektörün uzun süre daha konuşacağı birçok başlık doğdu.

Coperni’nin Bella Hadid Çıkarması

İlkbahar/Yaz 23' Moda Haftalarının Öne Çıkanları
Coperni

Coperni, bu sezon teknoloji ve yüksek modayı birleştirerek kesinlikle moda ayının en çok konuşulan isimlerinden oldu. Markanın Paris şovunda keyifli ve cesur bir koleksiyonun ardından şovun kapanışında üzerinde hiçbir kıyafet olmadan sadece ten rengi bir külotla sahneye çıkan Bella Hadid, seyircilerin merakını arttırdı. Podyumun ortasında, sprey kumaş üreticisi Fabrican iş birliği ile ekip Bella’nın üzerinde elbiseyi yaptı. Sosyal medyada Bella’nın bütün süreçteki vücudu, duruşu, elbisenin üzerinden dökülüşü ve yürüyüşü bir sanat eseri olarak görüldü.

Kanye West Yine Kanye West Oluyor

İlkbahar/Yaz 23' Moda Haftalarının Öne Çıkanları
Kanye West

Yeezy’nin Paris’teki YZYS9 şovu, moda haftasının son günlerinde moda severlere diğer şovları unutturdu. Ama bu sefer pozitif bir şekilde değil. ABD’de geçtiğimiz senelerde polisin ve devletin siyahilere karşı eşitliksiz tutumu, yasaların yetersizliği ve hatta şiddete ön vermesine karşı başlatılan Black Lives Matter (Siyahi Hayatlar Önemlidir) kampanyası hem ABD’de hem de dünyanın birçok yerinde eşitsizliğe uğrayan siyahi halkların sesi olmuştu. Yeni sezon şovunda mankenlerine giydirdiği White Lives Matter (Beyaz Hayatlar Önemlidir) sloganlı tişörtleriyle Kanye West sadece moda dünyasının değil gören herkesin tepkisini topladı. Daha önce de hassas konularda yaptığı yorumlarla bilinen West, ilk önce kendi de içinde bulunduğu siyahi komiteyi ve devamında eşitlik arayan herkesi hayal kırıklığına uğrattı. Otoriteler tarafından bu çıkış; yine kendinden konuşturmayı başardığı için ya dikkat çekme çabası ya da üzerine düşünülmeden fevri yapılmış çıkışlar olarak yoruldu.

Kraliçe’ye Saygı Duruşu

İlkbahar/Yaz 23' Moda Haftalarının Öne Çıkanları
J.W. Anderson

Londra Moda Haftası’ndan bir hafta önce, İngiltere halkı 70 yıldır ülkelerini yöneten kraliçelerini kaybetti. Burberry ve Raf Simons gibi birçok yüksek moda evi, monarşa olan saygılarından şovlarını ileri bir tarihe atmaya karar verdi. Başta olduğu sürece, moda ve sanata olan desteğiyle özellikle İngiliz tasarımcılar tarafından yası tutulan Kraliçe, birçok şova da ilham oldu.

İlkbahar/Yaz 23' Moda Haftalarının Öne Çıkanları
Erdem

Türk- İngiliz moda tasarımcısı Erdem Moralıoğlu, 2020 yılında Kraliçe tarafından İngiliz moda sektörüne olan katkılarından dolayı plaketle ödüllendirilmişti. Markanın Kate Middleton’in da içlerinde bulunduğu bir çok royal hayranının olduğu da biliniyor. Kraliyet ailesiyle olan ilişkileri ve Elizabeth’e olan hayranlığından Erdem, yeni sezon şovunda 19. yüzyıl İngiliz edebiyatından fırlamış romantik, uzun elbiselerini siyah tülle kapatarak podyumda matem havası yarattı.

2. Elizabeth’i moda haftasının ön sırasına getiren, yine Kraliyet tarafından ödüllendirilmiş bir diğer tasarımcı da Richard Quinn. Quinn’nin yeni koleksiyonu “Labour of Love /Aşk İşi” Kraliçe’nin görev ve hizmet aşkıyla geçmiş hayatına bir gönderme.

Gucci’nin İkizleri

İlkbahar/Yaz 23' Moda Haftalarının Öne Çıkanları
Gucci

Alessandro Michele, ilkbahar yaz koleksiyonu için ilhamını annesinden ve ikiz kardeşinden -ki onun için de “Annem gibi” diyor- alıyor. Twinburg adlı koleksiyonda seyirciye ikili bir vizyon kattığını söylüyor. Defilede ise 68 ikiz aynı saç-makyaj ve kıyafetle podyuma çıktı. Bu ayna etkisi yaratan ikili vizyon, izleyicilerde hipnotize edici bir etki bıraktı.

Şeytan Marka Giyer

İlkbahar/Yaz 23' Moda Haftalarının Öne Çıkanları
Anne Hathaway ve Anna Wintour Michael Kors Şovunda

Son günlerdeki nostalji arayışında olanlar, Y2K’yı özleyenler bu sezon çok heyecanlandı. New York Moda Haftası’nda Michael Kors defilesinde 2006 çıkışlı, moda dünyasının vazgeçilmez filmlerinden, Vogue dergisi ve ikonik editörü Anna Wintour’dan esinlenildiği düşünülen Devil Wears Prada (Şeytan Marka Giyer) rüzgarları esti. Filmde editör asistanı rolündeki Anne Hathaway, senaryoda güçlendiği, moda dünyasına girdiği anı sembolize eden kahverengi ceket ile ön sırada, Anna Wintour’un yanına oturdu. Sosyal medya bu ikonik anın tekrar canladırılmasına çok heyecanlandı.

İkonlar Podyuma Damgasını Vurdu

İlkbahar/Yaz 23' Moda Haftalarının Öne Çıkanları
Kate Moss / Bottega Veneta

Bu sezon da birçok ünlü isim podyumlarda boy göstererek moda severleri şaşırttı. Bottega Veneta’nın Milano Moda Haftası’ndaki şovunda 90’ların sembolü, ünlü süper model Kate Moss tekrar sahnede seyirciyle buluştu. Üzerindeki kot görünümlü deri look da çıkışı kadar etkileyiciydi.

İlkbahar/Yaz 23' Moda Haftalarının Öne Çıkanları
Linda Evangelista / Fendi

Bunun yanı sıra Fendi’nin her zaman ikonik çantası Baguette’i kutladığı şovunda her zamanın ikonik modeli Linda Evangelista bütün alkışları topladı. 2021’de geçirdiği bir estetik operasyonun yan etkileri sebebiyle zor günler geçirdiğini açıklayan ünlü süpermodeli tekrar sağlıkla podyumlarda görmek moda dünyasına çok iyi geldi.

İlkbahar/Yaz 23' Moda Haftalarının Öne Çıkanları
Paris Hilton / Versace

2000’lerin en büyük parti kızı, belki de zamanının en büyük influencerı, pembe lüks dünyasıyla tanıdığımız Paris Hilton da Versace şovunu 21. yaş gününde giydiği ve bir sembol haline gelen sırtı açık pullu elbisesinden esinlenmiş bir parça ile kapadı.

Fendi’nin “it” Çantası : Baguette

İlkbahar/Yaz 23' Moda Haftalarının Öne Çıkanları
Baguette

90’lardan beri moda dünyasının içinde. Fendi’nin döneminin “it” çantası Baguette’i bu sene 25. yaş gününde podyuma geri döndü. New York Moda Haftası’nın en büyük partisine de ev sahipliği yaptı. Çanta adına düzenlenen partinin konukları arasında Kim Kardashian’dan Karlie Kloss’a bütün A-List ünlüler vardı. Ve tabii çantanın ve şehrin ikonik yüzü Carrie Bradshaw yani Sarah Jessica Parker da oradaydı.

Şişen Etekler ve Çoktan Şişmiş Ekonomi

İlkbahar/Yaz 23' Moda Haftalarının Öne Çıkanları
Moschino

Bir diğer politik gönderme de artan fiyatlara, enflasyona ve ekonomik zorlanmaya karşı Jeremy Scott’tan oldu. Kriz pandeminin bitmesine rağmen hayatın birçok alanında etkilerine devam ediyor. Avrupa’da da kendini gösteren zam dalgası moda sektörünü de zora sokmaya başladı. Her sezon çıkardığı esprili koleksiyonlar, abartılı moda anlayışıyla bilinen Moschino’da bu sezon şişme kıyafetler vardı. Bir deniz yatağını andıran elbiseler, etekler, çantalar Scott’a göre şişen enflasyonu sembolize ediyordu.

Moncler’in Dans Şovu

https://www.instagram.com/p/CjBIPtevRQE/

Milano Moda Haftası’nın sıra dışı bir markayla yine sıra dışı bir şovu vardı. Moncler sektördeki 70’inci yılını 1952 kişinin sahne aldığı bir dans şovuyla kutladı. Hepsi markanın ikonik beyaz Maya montunu giyen dansçılar Piazza del Duomo’nun önünde dans etti.

Şima Kurt
Şima Kurt Tüm Yazıları