preloader

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

12.04.2021
Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

Yazı Boyutu:

Dijital platform üzerinden gerçekleştirilen Fashion Week Istanbul’da sunulan 2021-22 Sonbahar/Kış koleksiyonlarını mercek altına aldık.

Heyecanla beklenen Fashion Week Istanbul, 13 Nisan Salı günü moda severlerle online platformda buluşuyor. #istanbulpiecedtogether mottosu ile İstanbul’un kültürel mozaiğini tüm dünyaya tanıtacak olan moda haftası, sektöre yepyeni bir yorum katarak koleksiyonları gözler önüne serecek. Modanın görsel sanatla buluştuğu tasarımlar 30 kısa filmle, bekleyenlerin karşısına çıkacak. Moda haftasını takip etmek isteyenler www.fashionweek.istanbul adresini ziyaret edebileceği gibi ayrıca Clubhouse ve Instagram canlı yayınlarıyla, dünyaca ünlü influencerlar ve moda profesyonelleriyle bir araya gelme şansı da yakalayacaklar.

Sudi Etuz

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

Şansım Adalı markası olan Sudi Etuz’un Sonbahar/ Kış 2021 koleksiyonunu Fashion Week Istanbul kapsamında dijital olarak sevenlerine sundu. Asya florasına, Türk mitolojisine ve ‘Arcade’ oyun dünyasını dijital bir övgü niteliğinde tasarımlarında taşıyan Sudi Etuz, renkleriyle bizi dijital bir gerçekliğe sürüklüyor.

Kültürel izleri de barındıran koleksiyon aynı zamanda bir elçi niteliğinde olup, Türk mitolojisindeki Orta Asya kültürlerinin izlerini harmanlıyor. Sudi Etuz, Asya coğrafyasından bize taşınan tüm bu tarihi öğeleri Türk kökenli bir katman halinde koleksiyona taşıyor. Yer altı oyunlarından, Japonya’nın simgesi Sakuralara (kiraz çiçeği), Aikido hareketlerinden evreni temsil eden ejderhalara kadar Asya desenleri, Türk mitolojisiyle harmanlanarak koleksiyonda hayat buluyor. Ayrıca yumuşak el örgüsü üstler, geniş kesim paçalar, “oversize” kalıpta %96 geri dönüştürülmüş kumaşlardan sürdürülebilir denim pantolonlar, kimono puf montlar, maksi boy “oversize” kabanlar, ipek baskı gömleklerle markanın sokak modası tarzı akıllı hazır giyim tasarımlarıyla birleşmiş durumda. Renklerle dinamizm havasını doruklara taşıyan koleksiyonda parlak fuşyalar, kırmızılar, koyu siyahlar, “mint” yeşiller, Asya coğrafyasının yanında yerel Türk kökenlerindeki gerçek çeşitliliği de ifade etmekte.

Tuba Ergin

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

2021-22 Sonbahar/Kış koleksiyonu ‘’Cesur Yeni Dünya’’ gelecek belirsizliği ve korkusuyla yüzleşip teslim olmadığımız bir yenidünya olgusunu anlatıyor. Bursa Kestel’de bulunan Akdere Güneş Santrali’ne ait solar panel tarlasında çekilen dijital defilede, modeller dünyanın en temiz enerjisini üreten solar panel koridorları arasında yürürken, yeni yaşamlarımızı kolay ve şık kılacak sofistike spor giyim, militer ve motorcu stillerinden yola çıkarak hazırlanmış koleksiyonu sunarak geleceğe de göz kırpıyorlar.

Kargo ve çoklu cepler, apolet detaylar, ileri dönüştürülmüş ordu çanta detayları, vejetal deri, antimikrobiyal kumaşlar, dönüştürülmüş yün, lanolin kaplamalı kanvas gibi lüks ve sürdürülebilir malzemelerin bir araya geldiği koleksiyonda çok amaçlılık ve pratiklik gibi unsurlar ön plana çıkıyor.

1980’li yılların ihtişamı 2020’li yılların modernizmiyle buluşarak melez bir görüntü oluşturuyor. Güçlü omuzlar, maksi boy vatkalar, füzo pantolon detayları; 80’leri vurgularken, ayrılabilir dış giyim tasarımları, değişken iklim koşullarına adaptasyonu kolaylaştırmak amaçlı tasarlandı.

Ceren Ocak

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

Dijital platformlarda gerçekleşen Fashion Week Istanbul’un ilk gününde tasarımlarını sunan bir diğer isim de Ceren Ocak oldu. Tasarımcı Sonbahar/ Kış 21 koleksiyonun oluştururken korkusuz ve saklanmadan yaşayan kadınlardan ilham aldı.

Özel parçalardan meydana gelen koleksiyon özgürlüğüne düşkün ve stiline güvenen kadınların radarına girecek gibi duruyor. Tasarımlardaki cut-out detaylar, pliseler, volanlar ve asimetrik kesimler sezonun iddiasını yansıtıyor. Koleksiyonda feminen duruş bir kenara konularak yerini oversize kesimli parçalara bırakmakta. Zaman farkını da ortadan kaldıran Ceren Ocak, her an rahatlıkla taşınabilecek deri, kaşe, gabardin ve yün kumaşları ön plana çıkarıp onları siyah, bej, ekru ve gri tonlarla buluşturuyor. Bu çarpıcı koleksiyonun en dikkat çekici tasarımı ise ekru tonlarının yer aldığı parçalarda vegan deri kullanımı. Binbirdirek Sarnıcı’nda çekilen koleksiyon dilediği yerde, dilediği zaman, özgürce ve saklanmadan kendini gösteren kadınların ruhuna ayna tutacak bir şekilde gözler önüne serilmekte.

Lug Von Siga

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

Lug Von Siga’nın kurucusu ve tasarımcısı Gül Ağış, karantina sürecindeki duygularının bir özeti olarak Analog Diaries’i moda sevenlerle buluşturuyor. Hayatın belirsizliğiyle açığa çıkan korku, umut, minnettarlık gibi duyguları İlkbahar/ Yaz 2021 koleksiyonuna taşıyan Ağış, çekimleri LVS ve sanatçı Can Dağarslan ile gerçekleştirdi. Yalnızca analog kameranın kullanıldığı çekimlerde dijitale ve hayatın hızına karşı çıkan bir tavır sergilenmekte.

Bilinçaltına inip kadınsı ve erkeksi yönlerin keşfine çıkmak isteyen tasarımcı, koleksiyonunda feminen siluetlere sahip dökümlü vegan elbiselere ve büyük boy pamuklu gömleklerle eşleşen erkeksi pantolonlara yer veriyor. Aromaterapi’ye olan ilgisiyle çevreci bir yaklaşımda da bulunan Ağış, kumaş seçimini sürdürülebilir ve doğada çözülebilirlerden yana kullanmakta. Analog Diaries’de öne çıkan renkler ise mavi, bej, beyaz, siyah, bordo, dark denimler. Türk kültürünü de unutmayan Lug Von Siga, tasarımlarda folkrolik detayları, kumaş işleme teknikleri ve işlemeleri kullanıp, yaratıcı parçaları el işçiliğiyle ön plana çıkarıyor.

Niyazi Erdoğan

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

Niyazi Erdoğan 2021 Sonbahar/ Kış koleksiyonu için ilhamını “İstikbali göklerde arayan” Baştayyareci Vecihi Hürkuş’tan alıyor. Pandeminin insanlarda yarattığı seyahat etme özlemine değinmek isteyen tasarımcı, dünyayı yeniden keşfetme hayalinden yola çıkarak koleksiyonunu oluşturuyor. Baştayyareci Hürkuş’un, Kurtuluş Savaşı yıllarında gösterdiği üstün başarılarından dolayı dönemin pilot kıyafetlerinin izleri koleksiyonda yansıtılmakta. Renk paletindeki seçimler kahve, hardal, haki tonlarıyla başlayarak fuşya, neon sarı ve buz mavisi paletiyle devam ediyor. Sokak stilindeki dinamizm ve renklerin coşkusu defile boyunca kendini hissettirmekten geri kalmıyor. Çevreci yaklaşımda da bulunan Niyazi Erdoğan’ın koleksiyonunda kenevir bazlı denim kumaşlar, sürdürülebilir yıkama teknolojileriyle harmanlanılarak kullanıldı ve tüm deri etiketleri elma artıklarından üretildi.

Nej

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

Doğada üretkenlik ve çeşitliliğin devamlılığını sağlayan, daimî olabilme yeteneğini koruyan bilge ağaç: Hayat Ağacı… NEJ’in ‘’Circle’’ adındaki Sonbahar/ Kış 2021 koleksiyonun çıkış noktası olup, sürdürülebilir yaşamı ve yaşam döngüsünü temsil ediyor. Kumaşlar okaliptüs ağaçlarının sıvısından elde edilirken, Nej, kadını bir dönüşümün içine girip modanın doğayla ve insanla olan ilişkisini yeniden tanımlıyor. Bir diğer değindiği nokta ise tabiata bırakılan ayak izinin minimuma indirmenin çözüm yollarını araması. İpeğin dayanılmaz hafifliği, el yapımı keçelerin sıcaklığı ve dönüşen dönüştüren fillsensler geçmiş ve gelecek arasında bağ kuruyor. Sükûnet inci tonunda beklerken, ateşli kırmızlar tutku ile umudu çağırıyor ve organik, sürdürülebilir biogradable kumaşlarla Nej tasarımları kadınlara ulaşıyor.

Meltem Özbek

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

İç benliğin yolculuğuna çıkan Meltem Özbek Sonbahar/ Kış 2021 koleksiyonuyla hislere ve davranışlara odaklanıyor. Koleksiyonun ilham kaynağı ise ruhsal iyileşme anlamına gelen ‘şifa.’ Koleksiyon tüm parçaları bize, pandemi sürecinde yabancılaşmamıza engel olma arzumuzu yansıtıyor. Özgür ve yalın bir stilin ardından gitmek isteyen kadınların ilgi alanına giren koleksiyonda; gece siyahı, toprak kahvesi, gökyüzü mavisi, krem ve beyaz tonları hakim durumda. Tasarımcının imzası olan asimetrik detaylar saten, gabardin, deri ve poplin kumaşla buluşuyor. Ceket-pantolon takımları, gömlek ve elbiseler, gece gündüz farkını yok sayarcasına öne çıkıyor.

New Gen by İMA

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

Türkiye’nin önde gelen moda okullarından olan ve uluslararası platformlarda da kabul görmüş İstanbul Moda Akademisi, Fashion Week Istanbul kapsamında açılışı yaptı. Mezun tasarımcılar koleksiyonlarını New Gen defilesiyle online olarak sunup sektörle buluştu.

5 yetenekli tasarımcı; Aycan Hakalmaz, Avishan Daneshfar, Beyza Eyüboğlu, Essin Barış, Ezgi Yıldırım, ilk günü dinamizm ve yenilik havasıyla başlattılar. Koleksiyonu oluştururken her biri seçtikleri anahtar kelimeleriyle bir hikâye üretip bu kurgularını kumaşa yazdı. Daha sonra dijital bir stüdyo çekimiyle bir araya gelen tasarımlar, modaya doyacağımız eşsiz bir 4 günün kapısını araladılar.

TAGG

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

Hikâyelerine bir yenisini ekleyen TAGG ‘Kendi Şehrinde Turist Olmak’ diyerek, 2021-2022 Sonbahar/Kış koleksiyonunu oluşturdu. TAGG, 2 flanözü eşsiz bir yolculuğa çıkarıp, şehrin sokaklarını boydan boya geziyor.

Pandemiden dolayı çıkmadığımız evlerde farklı bir yaşam tarzına büründük. Geçen dört mevsimi pencere ardından izlerken, rahat hayata ve kalabalığa karışmayı özledik. Tüm bu duygular, TAGG’ın yeni koleksiyonunu besleyen temeller oldu. Flanözler de cadde ve sokaklarda belirsizliğin sona ermesi ve her şeyin eski haline dönmesiyle geziye çıkacak başroller seçildi.

Koleksiyon, insanın kendi kaygı ve korku yumağını çözebilmesi için de yürümeye ihtiyacı olduğunun mesajını veriyor, bu nedenle düğümler oldukça sık kullanılmış. Gökay Gündoğdu, tasarımlarını hareket etmeyi ve yürümeyi kolaylaştıracak bir biçimde oluşturmaya özen göstermiş. Flanözlerin üniformaları denilebilecek trençkotlar ve rüzgarlıklar ikili takımlara eşlik eder bir şekilde yerini almakta. Koleksiyonun hakimiyeti, TAGG kadınını şehrin dokusuyla uyuşturan siyah, beyaz, bej ve kırmızı renginde. Ayrıca Gökay Gündoğdu sürdürülebilir ve zamansız bir gardırop için özel günlerde kullanılan parçaları yeniden yorumlayıp günlük hayata sunuyor. Ruh halimizin kumaşlara işlendiği bu koleksiyonda güçlü formlar sessiz ama sağlam bir şekilde vurgulanıyor.

Karma by İMA

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

Moda tasarımı mezunu genç tasarımcılar, koleksiyonlarını Karma by İMA defilesiyle gerçekleştirdi. Defile kapsamında Engin Ekici, kişisel sınırları ve değişim karşısındaki duruşu simgeleyen psikolojik metaforu ‘Chained’ adlı koleksiyonuyla sundu. Ezgi Karayel kendi eksikliklerinin arayışına düşüp daha fazla, daha kirli ve daha bozuk diyerek ‘a piece of Work’ koleksiyonunu tanıttı. Karma by İMA’nın son tasarımcısı ise Mehmet Demir oldu. ‘Awakeing’’ adını verdiği koleksiyonunu, hayat yolculuğu ve farkındalığıyla meydana getirdi.

Mert Erkan

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

Mistik ve ürkütücü havasıyla herkesi büyüleyen Mert Erkan, FW Istanbul Sonbahar/ Kış 2021 koleksiyonunu sundu. ‘Cadılar Meclisi’ adını verdiği koleksiyonunu, Amerikan Korku Hikâyeleri dizisindeki Cadılar Meclisi bölümünden esinlenerek oluşturdu.

Murat Aytulum

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

‘Self Discipline’ adını verdiği koleksiyonu Murat Aytulum, çevreci bir yaklaşımla tasarladı. Kontrol, denge ve kusursuzluk arayışıyla oluşturulan koleksiyondaki parçalar, vegan ve yıkanabilir bir biçimde tasarlanıp, daha az tüketimin olduğu ve sürdürülebilir bir dünyayı temel aldı. Tasarımların ilhamıysa çocukluk hikâyelerinden ve ailesiyle yaşadığı anılardan geldi. Murat Aytulum, koleksiyon için film çekimlerini Pamukkale travertenlerinde gerçekleştirdi ve büyük bir beğeni topladı. Filmin müzik direktörlüğünü Gökhan Kırdar üstlendi.

Y Plus by Yakup Biçer

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

Pandemi döneminde ilgilendiği ebru sanatından ilham alan tasarımcı, ‘Ebruli’ adını verdiği koleksiyonunu FW Istanbul’da sergiledi. Koleksiyon filminde Tiraje Başaran, Gonca Vuslateri, Gökhan Mumcu, fotoğraf sanatçısı Bennu Gerede gibi ünlü isimlerin yanında 23 yerli ve yabancı model yer aldı.

Cihan Nacar

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

Tasarımcı Cihan Nacar ‘DIVINE’ adını verdiği 2021 Sonbahar/Kış koleksiyonunda rönesansın izlerini taşıyıp, izleyenleri eşsiz bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Tasarımlara, dönemin hayat zevkine odaklanması, güzelliğe verilen önem ve sanatçının değer kazanışı ilham kaynağı oluyor.

Yeniden doğuş anlamına gelen bu dönemin odak noktası olan güzel dış görünüm ve sanat, Cihan Nacar’ın koleksiyonunda kumaşlarla anlatılıyor. Tasarımlarda canlı ve parlak renkler, kabarık formlar, modayı birer sanat eserine dönüştürüp rönesans ruhunu yansıtmakta. Fuşya, yeşil, kırmızı, mor renginin yoğun olarak kullanıldığı koleksiyonda ön plana çıkarılan renk sarı oluyor. Çok görselli bir sunum olarak kurgulanıp tanıtılan defilede yerli ve yabancı modeller boy gösterdi. Kareografisini Yasin Soy’un hazırladığı video çekimi 16 saat sürdü ve tarihi bir hamamda gerçekleştirildi.

Mehtap Elaidi

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

Mehtap Elaidi, Sonbahar/ Kış 2021 koleksiyonunu #inandoutofthecocoon adıyla Fashion Week Istanbul’da sundu. Tasarımlar herkesin içinde barındırdığı ikili kişiliklerden ve farklı kutupları barındırabilen yaşam tarzlarından ilham alınarak oluşturuldu. Bu zıtlıklar desenlerle birlikte, kullandıkları tasarım ve kup detaylara da taşındı.

Koleksiyonda klasikleşmiş konforlu parçalar, iddiali parçalarla bir arada kullanılıyor. Şık parçalar lastikli beller ve streç kumaşlarla bir araya getirilirken, bedensiz siluetlere odaklanılıp fermuar ve düğmeli kapamalar en aza indiriliyor, böylece giyinmek çok daha eğlenceli ve rahat bir hale dönüşüyor. Dikiş uzmanlığının konuştuğu koleksiyonda soyut desenli lazer kesimler, drapeler, büzgüler, el örgüleri ve ikat desenli kapitoneler gibi detaylar ön plana çıkarılmış. Ayrıca koleksiyonda, ilk defa geri dönüştürülmüş kaşmir karışım trikolar ve ME monogramlı bir deri kemer de sunuldu.

Cesaretten kaçmayan tasarım ekibi, çarpıcı ve renkli soyut desenleri sertifikalı organik kotonlarda, Tencel kumaşlarda ve stok kumaşlarda kullandı. Bu desenlerin ilham kaynağı ise, Mehtap Elaidi’nin İstanbul’daki ofisinin bulunduğu tarihi binanın kapılarındaki metal gravürler ve tasarımcının karantina günlerindeki orman yürüyüşlerinde rastladığı meşe palamutları oluyor. Tasarımlarda kullanılan renklerde zıtlıklardan kaçınılmıyor. Markayla özdeşleşmiş siyah ve beyaz kotonlar, haki ve bej koton karışımlarıyla beraber kullanılıp canlı desenlerle tezat dolu bir uyum sağlanılmış.

Tasarımlarını oluştururken Güneydoğu bölgesindeki kadınların sektöre atılımına ve gelir elde etmesine katkıda bulunan Mehtap Elaidi, koleksiyonda doğa ve kozanın dışına çıkıp, üç boyutlu meşe palamutlarının üretimi için ÇATOM ile bir araya geldi.

Tuvanam

Fashion Week Istanbul 2021-22 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

FW Istanbul’un son gününde Tuvana Büyükçınar, 2021 Sonbahar/Kış koleksiyon filmini sanat, teknoloji ve modernizmi harmanlayarak sundu. Yeni trendleri, minimal çizgilerle bir araya getiren tasarımcı, tasarımlarını özgüvenli ve güçlü bedenlerde buluşturmayı hayal ediyor. Adeta bir evren yaratılan koleksiyonda daha canlı, daha ışık ve daha optik yasalar ortaya çıkarılmış durumda. Teknolojinin de var olduğu defilede Tuvana Büyükçınar, içinde bulunduğumuz süreci de ele alıp, yeni dünyaya ‘merhaba’ diyor. Zamanın her anına hitap eden, fonksiyonel parçalarla sürdürülebilirlik ön plana çıkıyor. 23 look’tan oluşan koleksiyonda 3 boyutlu hologramik ve degrade geçişli payet, lurex, saten, kadife, hayal tül ve tafta kumaşlar minimal işleme detaylarla birleştirilmekte.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları