preloader

Renklerin Gücü: Dopamin Giyim

05.02.2024
Renklerin Gücü: Dopamin Giyim

Yazı Boyutu:

Ruh halinizi mutlulukla saracak olan “Dopamin giyim” akımından ilham alın ve renklerin gücüne tanık olun.

Moda dünyasında da baharın gelmesiyle birlikte bir akım daha başladı: “Dopamine renkleri” ya da moral yükselten etkisiyle “Dopamin pansuman”. Bu sene de moda haftalarında gördüğümüz tasarımcıların podyuma yansıttıkları koleksiyonlarında dikkat çeken sokak stillerine bu kuvvetli dopamin renklerin ilham oluyor.

Renklerin Gücü: Dopamin Giyim

Dopamin stili trendinin oldukça popülerleşeceğinin bir diğer habercisi de trend raporu veren Pinterest’ten geliyor. Sezonun trendleri ve renkleri arasında en çok arananlar fuşya kıyafetler, zümrüt elbiseler ve pembe ayakkabılar.

Dopamin Nedir?

“İyi hissetme” hormonu olarak bilinen dopamin, vücutta salgılandığında hızlıca mutlu edebiliyor ve bu mutluluk sayesinde tıp dünyasında insanı hayatta tutan hormon olarak tanımlanıyor. Vücutta doğal olarak üretilen, keyfimizden sorumlu olan bu kimyasal, duygu durumumuza göre artıyor veya azalıyor.

Dopamin renkleri de ilhamını bu hormondan alıyor. Renklerin psikolojideki etkisinin de sayesinde kombinlerde seçilen renkler dopamin hormonunu harekete geçiriyor ve kıyafeti üzerinde taşıyan kişiyi daha mutlu hissettiriyor.

Kısaca canlı ve göz alıcı olarak özetlense de her bir dopamin renginin farklı bir algısı var ve bu algı insandan insana değişebiliyor. Dopamin renkleri trendinde ise hedef kombindeki parçalardan daha çok renkler üzerine düşünmek ve pozitif duygular aşılayan renkleri kullanmak.

Kromoterapi Nedir?

Antik Mısır’dan bu yana hâlâ devam eden terapi yöntemlerinden biri “Kromoterapi” yani bir diğer adıyla renk terapisi. Renk terapisi, farklı renklerin farklı insanlarda farklı tepkilere neden olduğu fikrine dayanıyor ve her rengin kişiye özel olarak yatıştırıcı veya enerji verici olduğuna inanılıyor.

Kromoterapiye göre renkler insanda bıraktığı etkiye göre hastalıkların tedavisinde de yardımcı olabiliyor. Bu sayede de temsil ettikleri enerjiye göre algıyı farklılaştırıp fizyolojik ve psikolojik dengeyi sağlıyor.

Bu teoriye göre turuncu; neşeli duygular yaratıyor ve beyin aktivitesini artırabiliyor. Mavi; kromoterapistleri tarafından depresyon ve ağrıyı tedavi etmek için kullanılıyor; koyu maviler ise yatıştırıcı özelliği sayesinde uykusuzluk ve uyku problemlerini iyileştiriyor.

Hangi Renkler Dopamin Renklerdir?

Dopamin renklerini birkaç renk ve ton ile sınırlandırmak mümkün değil. Ancak dopamine gönderme olarak bu yazın koleksiyonlarında canlı sarılar, elma yeşili, zümrüt yeşili, turuncular, iddialı kırmızılar, fuşya, elektrik mavisi ve biraz daha sakin olan neon pasteller öne çıkan başlıca renkler. Bu renkler baştan aşağı da giyiliyor, aynı rengin farklı tonları da bir araya gelebiliyor veya iki zıt renk aynı kombinde kullanılabiliyor.

Podyumlarda cesur ve harekete geçiren dopamin renklerini renk bloklarına gönderme yapan kombinasyonlarla gördük. Fuşya ve kırmızı, elma yeşili ve fuşya gibi birbirine zıt renkler birlikte kullanıldığına en çok rastlanılanlardan.

Dopamin Renkli Öneriler

İddialı renkleri kullanmak herkes için kolay ve rahatlatıcı olmayabilir. Tepeden tırnağa fuşya giymekten hoşlanmıyorsanız sevdiğiniz renklerden oluşturduğunuz bir kombini size mutluluk getirebilecek olan aksesuarlarınızla destekleyebilirsiniz veya çok canlı renkler tercih etmek yerine daha dingin olan pastellere yönelebilirsiniz. Önemli olan sizin kendinizi kıyafet seçimlerinizle nasıl daha iyi hissedeceğiniz. Dopaminle ilgili unutulmaması gereken bir detaysa şu: “Bu rengi seviyorum” demek yerine “Bugün mutlu olmak istiyorum” düşüncesiyle konfor alanımızdan çıkıp canlı renkleri seçmek dopamin giyimin ilk kurallarından.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları