preloader

Dior Sonbahar/Kış 2021 Koleksiyonu ile Peri Masallarına Yolculuk

11.03.2021
Dior Sonbahar/Kış 2021 Koleksiyonu ile Peri Masallarına Yolculuk

Yazı Boyutu:

Kreatif Direktör Maria Grazia Chiuri’nin 17. yüzyıl masallarını yeni bir yaklaşımla yorumladığı Dior sonbahar/kış 2021-22 koleksiyonunu ve moda şovunu keşfedin!

Maria Grazia Chiuri her yeni koleksiyon için zaman-mekan boyutunda sınırların silindiği alanları, önermeler ve amacın biçim verdiği; birbirine eklemlenmiş bir konstelasyonu oluşturan giysileri ve aksesuarları seçiyor. Sonbahar-Kış 2021-2022 Koleksiyonu için ise peri masallarının dünyasını keşfediyor.

Sembollerden oluşan bir ağ olan masallar, genellikle kaçıştan çok daha fazlasıdır: Bir meydan okumaya ve stereotiplerle arketipleri yeniden yorumlamaya hizmet ederler. Geleceğe yönelik bir anlatıdan oluşurlar. Bir öz-olumlamaya davet edercesine Maria Grazia Chiuri tarafından yeniden yorumlanan oyuncak asker üniformaları, böylelikle kırmızı ve beyaz dokunuşlarla bezeli bir dizi mavi kaşmir paltoya dönüşüyor. Işıltılı lame ve lureks jakarlar, stilize siluetlerin metalik bir parıltıya kavuşmasını sağlarken; gümüş ve altın ipliklerle yapılmış kumaşlar adeta sihirle süzülüyor. Siyah, eteklerden Bar ceketlere öyle baskın bir şekilde yayılıyor ki, ikonik bir Dior kodu olan Cannage motifinden kapüşonlara uzanıyor ve adeta Angela Carter’ın “Kırmızı Başlıklı Kız”ında giyilmişçesine büyük bir etki bırakıyor.*

Dior Sonbahar/Kış 2021 Koleksiyonu ile Peri Masallarına Yolculuk

Kırmızı, başlıklı paltolarda bir geçiş çizgisidir. (Mösyö Dior, The Little Dictionary of Fashion’da şöyle yazar: “Bence kırmızı bir palto çok güzeldir!”) Başlıklarla birlikte pelerinleri ve paltoları aydınlatır. Tartan desenini, tıpkı arşivden çıkan bir gül motifi** gibi içselleştirir. Maria Grazia Chiuri’nin hikayesini dayandırdığı “Güzel ve Çirkin” ise, özellikle Jean Cocteau’nun adapte ettiği versiyonuyla, iki kadın yazarın kaleminden çıkmıştır: Madame d’Aulnoy ve Madame Leprince de Beaumont.

{773842}

Prensesler için tasarlanmışçasına kat kat tüllerden oluşan gece elbiseleri, muhteşem renkleriyle adeta köpük gibi uçuşuyor. Beyaz yakalar, İngiliz nakışlı plastronlar ve beyaz çoraplarsa çocukluğun dünyasını çağrıştırıyor.

Yeni bir öz farkındalıkla yaratılan Dior Sonbahar-Kış 2021-2022 Koleksiyonu, geçmiş ile olgunluk dönemi anılarını feminen bir hassasiyetle harmanlıyor.

Dior Sonbahar/Kış 2021 Koleksiyonu ile Peri Masallarına Yolculuk

* The Bloody Chamber koleksiyonunda yer alan, 1979 yılında Gollancz tarafından yayımlanan bir hikaye.

** Mösyö Dior’un birlikte çalışmayı çok sevdiği isimlerden, koleksiyonlarında da sıklıkla andığı Andrée Brossin de Méré’nin bir çizimi.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları