preloader

Yeni Yılda Kendinize Meydan Okuyun

Yeni Yılda Kendinize Meydan Okuyun

Yazı Boyutu:

Yeni yılda kendi sınırlarını keşfetmenizi ve belki de onları aşmanızı sağlayacak meydan okumaları bir araya getirdik.

Pazartesi günleri rejime başlamak, 1 Ocak ise yeni kararları uygulamak için ideal zamanlardır. Her yeni karar bir nevi meydan okumadır; sınırları keşfetmek ve o sınırları aşmak, değişmek demektir. ‘Başlamak bitirmenin yarısıdır’ dense de ikinci yarısına ulaşmak -o yolculuğu tamamlamak- sadakat ve irade gerektirir. Tabi en önemlisi, bundan alınan keyiftir. 2019’un ilk günü itibariyle kendinize meydan okumaya ve değişmeye hazır mısınız? 1 hafta, 10 gün, 1 ay, 1 sene? Önerilerimizden kendiniz için en uygun olan(lar)ı seçin ve başlayın. Keyifli yolculuklar!

10 Kıyafetle 10 Gün Geçirin

Yeni Yılda Kendinize Meydan Okuyun

Sadeleşme, temel parçalara övgüyü de beraberinde getiriyor. Zamansız çizgilere sahip kıyafetler, gardıropların en pratik şekilde kombinlenen ve çabasız şıklığı garantileyen asları olarak yüceltiliyor. Bunu yansıtan en iyi meydan okumaysa Instagram üzerinden gerçekleştiriliyor. İlk olarak gardırobunuzdan -10 günlük zaman dilimini göz önünde bulundurarak- 10 parça (kıyafet-ayakkabı-çanta) seçiyorsunuz ve onları fotoğraflıyorsunuz. Daha sonra her gün bu parçalarla yaptığınız kombinleri de arşivinize ekliyorsunuz. Az fakat öz parça ile harikalar yaratmanın keyfine varmak için #10×10 ve/ya #10x10challenge etiketlerini kullanmanız yeterli.

En İyi 20 Filmi Tekrar İzleyin

Hayatınızda iz bırakmış, tekrar tekrar izlemekten keyif aldığınız, bir kez izlemiş olsanız dahi tek bir sahnesi ile aklınıza kazınmış 20 film bulabilir misiniz? Twitter üzerinden yürüyen #20moviechallenge için her gün bir film seçip o filmden bir kare paylaşıyorsunuz. Paylaşımlarınızı takip etmek için metin alanında 1/20, 2/20… gibi bir kısayol da kullanabilirsiniz.

Her Güne 1 Şarkı Dinleyin

Yeni Yılda Kendinize Meydan Okuyun

Spotify profilinizi açın ve kendiniz için bir liste yapmaya hazır olun! 30 günlük bir takvimi izleyerek, o takvimde yazan yönlendirmeler doğrultusunda aklınıza gelen şarkıyı o listeye yükleyin. Voila! İçinden renk, mutluluk, hüzün, gençlik kısacası anılarınız geçen şarkılardan -tam da sizi anlatan- bir çalma listeniz oldu. Eğer hoşunuza giderse ki gideceğinden eminiz, bunu her ay farklı listeler halinde geliştirebilirsiniz. Ne de olsa bir duygu için tek bir şarkı asla yetmez!

Her Ay 1 Kitabı Bitirin

Modern Mr. Darcy tarafından 8 senedir aralıksız ve çarpıcı bir katılımcı ivmesiyle süregelen #MMDchallenge, özenle hazırlanmış bir liste üzerinden her ay 1 kitap okumanız konusunda sizi motive ediyor. Bir sonraki ay ne okuyacağınıza karar verememeniz halinde ise size hazırladığı podcast üzerinden keyifli bir yol göstericilik yapıyor. Motivasyonunuzu sürekli kılmak isterseniz Instagram üzerinden #IdRatherBeReading etiketi ile meydan okumaya katılabilirsiniz. 2018’in takvimine bakarak kendinizi bu yolculuğa hazırlayabilirsiniz.

30 Günlük Yoga Serüvenine Katılın

Yeni Yılda Kendinize Meydan Okuyun

YouTube üzerinden 4 yılı aşkın süredir ‘herkes için yoga’ videoları paylaşan ve en son çıktığı Avrupa turunda Londra’da 2000 kişi ile aynı anda yoga yapan Adriene Mishler, nam-ı diğer Yoga with Adriene, her 1 Ocak’ta 30 günlük bir yoga serüveni başlatıyor. 30 Days of Yoga başlığı altında, her gün bir yoga videosu yüklediği bu ücretsiz programı mail listesine üye olarak takip edebilirsiniz. Namaste!

Hafta Sonu Özel Kuşağını Kaçırmayın

Instagram’ın resmi hesabı her hafta sonu bir meydan okuma gerçekleştiriyor; Weekend Hashtag Project. O hafta sonu için belirlenen tema #WHP… etiketi üzerinden duyuruluyor ve kullanıcılardan temaya dair yaratıcı fotoğraflar paylaşması isteniyor. Hafta içi fotoğraf çekmeye fırsat bulamayan veya boş zamanlarını tematik düşünme üzerine ayırmak isteyenler için ideal. Beğenilen fotoğrafların Instagram’ın resmi hesabı üzerinden paylaşıldığını da ekleyelim.

40 Gün 40 Enginar Yiyin

Yeni Yılda Kendinize Meydan Okuyun

Eski zamanlardan bilinen ve ‘enginar kürü’ olarak adlandırılan bu uygulama, yılda bir kez 40 gün boyunca her gün 1 adet taze pişirilmiş enginar yenilmesini salık veriyor. Antioksidan özelliği ile karaciğerin yenilenmesini sağlayan bu kürü uygulayabileceğiniz en iyi dönem, haziran ve temmuz ayları. Her gün farklı bir enginar tarifi içinse Ayna Cunda’nın bloguna göz atabilirsiniz.

Her Gün 1 Fotoğraf Çekin

2019 senesini kendiniz için bir fotoğraf arşivine dönüştürmek ister misiniz? Tüm seneye yayılacak bir istikrar isteyen bu 365 Project adlı meydan okumada her gün Instagram hesabınızdan bir fotoğraf paylaşıyorsunuz; o gün nerede, ne yapıyorsanız paylaşmaya değer gördüğünüz bir anı albümünüzde biriktiriyorsunuz. #365project ve #day1, #day2… etiketlerini eklemeyi unutmayın.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları