preloader

Yeni Nesil Tasarım ve Sanat İçerik Platformu: Mercado

30.04.2021
Yeni Nesil Tasarım ve Sanat İçerik Platformu: Mercado

Yazı Boyutu:

Tasarım ve sanat alanındaki içerikleriyle büyük bir ilham kaynağı olan Mercado’nun hikayesi sizlerle…

Yeni Nesil Tasarım ve Sanat İçerik Platformu: Mercado

Yağız Genç – Tuna Mert

Mercado’nun hikayesinden bahseder misiniz; yola nasıl çıktınız, motivasyonunuz neydi?

Mercado yeni nesil bir tasarım ve sanat içerik platformu. Aynı zamanda iki yüzün üzerinde tasarımcı ve sanatçının yer aldığı bir network. Birlikte projeler üretiyor, iş birlikleri gerçekleştiriyoruz. Mercado, birlikte üretme, paylaşma ve ilham olma fikrinden ortaya çıktı. Bu platform fikri ilk kez Lizbon’daki Mercado de Ribeira’da aklımıza düştü. Zaten ismimiz de buradan geliyor. İspanyolca’da “halk pazarı, marketi” anlamına gelen Mercado, şehrin en iyi yerel ürünlerinin satıldığı, meşhur restoranlarının butik şubelerinin bulunduğu birer sosyalleşme alanı. Bir yandan mutfaklarda en özel tarifler en iyi şefler tarafından hazırlanırken diğer yandan insanların buluşup bu özel tatları deneyimlediği eşsiz bir ortam burası. Aynı fikirden esinlenerek; nasıl ki coğrafyanın en taze lezzetlerini keşfedebileceğiniz fiziksel bir “Mercado” varsa, biz de herkese ilham olabilecek yetenekli tasarımcı ve sanatçıları bir araya getirebileceğimiz dijital bir Mercado yaratmak istedik. Web sitesiyle başlayan içerik üretim serüvenimiz, podcastlerimizle, fiziksel projelerimizle ve yeni çıkarmaya başladığımız özel basılı edisyonlarımızla devam ediyor.

Yeni Nesil Tasarım ve Sanat İçerik Platformu: Mercado

Çok yakın zamanda basılı edisyonunuz çıktı, öncelikle tebrik ediyoruz! Basılı edisyonlarda okuyucuları neler bekliyor?

Basılı edisyonlarımız yılda üç kez olmak üzere özel temalarla çıkacak. Multidisipliner Nesil temalı ilk edisyonumuz Nisan ayında çıktı. Multidisipliner üretimin içerisinde yer alan her disiplinden tasarımcı ve sanatçıya yer verdiğimiz bu sayıda Refik Anadol’dan Şansım Adalı’ya, Lalin Akalan’dan Bünyamin Aydın’a çok değerli isimlerle sohbetlerimiz yer alıyor. Bunun yanı sıra tasarımcı Meltem Şahin’in Instagram filtreleri üzerine yazısı, biyo-dijital mimar İdil Yücel’in biyo-tasarım üzerine yazısı, kripto sanat üzerine detaylı bir dosya yazısı gibi çok çeşitli alanlarda zamansız içeriklerimiz de bulunuyor. Edisyonlarımızda en dikkat ettiğimiz konu zamansız ve özgün içerikleri okuyucularımızla buluşturmak. İkinci sayımız için şimdiden çalışmaya başladık, Eylül ayında çok özel bir sayı geliyor.

Yeni Nesil Tasarım ve Sanat İçerik Platformu: Mercado

Tasarımın ve sanatın birleştiği Mercado’da daha çok hangi kişi ve projelere yer veriyorsunuz?

Mercado, hangi disiplinden olursa olsun yaratıcı üretime katkıda bulunan herkesin yer alabildiği bir platform. Henüz kariyerinin başında yer alan genç tasarımcı ve sanatçılara üretimleri için önemli bir görünürlük alanı yaratırken aynı zamanda tasarım ve sanat dünyasının profesyonelleriyle ve önde gelen isimleriyle de özel içerikler üretiyoruz. Bizim için en önemli nokta yeni nesil işleri insanlarla buluşturmak ve ilham olmak. “Yeni nesil” kavramının içinin boşaltıldığı bugünlerde bu kavramın gerçek anlamını tekrar hatırlatmak istiyoruz.

{773219}

Yeni Nesil Tasarım ve Sanat İçerik Platformu: Mercado

Özellikle Taze İlham kategorinizden çokça besleniyoruz! Bu ilham dolu haberleri okuyucularla buluşturmak sizler için ne ifade ediyor?

İlham sadece yaratıcı sektörlerde çalışanlar için değil hangi alanda çalışıyor olursa olsun her insan için değerli. Bu nedenle herkese dokunabilen ve günlük rutin içerisinde anlık dahi olsa ilham veren bu içerik serimize çok önem veriyoruz. En başından beri en dikkat ettiğimiz nokta bizi takip eden, okuyan herkese bir noktada ilham olmak. Gerek yerel gerekse global özgün projelerle, fikirlerle ve yaratıcı üretimlerle insanların ufkunu açmak, onlara yepyeni dünyaları göstermek istiyoruz.

Yeni Nesil Tasarım ve Sanat İçerik Platformu: Mercado

Son dönemlerde her alanda olduğu gibi tasarımda da sürdürülebilirlik ön planda. Tasarım dünyasındaki trendlerden ve tasarımın geleceğinden bahseder misiniz?

Sürdürülebilirlik dendiği zaman hemen herkesin aklına ilk olarak çevresel sürdürülebilirlik geliyor ancak bu kavramı biraz daha açmak gerekli. Kültürel sürdürülebilirlik, sosyo-ekonomik sürdürülebilirlik, teknolojik sürdürülebilirlik gibi çok önemli alt başlıkları var ve bunların çoğu görmezden geliniyor. Biz tasarım ve sanat dünyasının tüm bu alt başlıkları kapsayan üretimler içerisinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Kapıda bekleyen büyük bir iklim krizi var. Dünyada insan hakları mücadelesi var. Özgürlük kısıtlamaları var. Ekonomik sıkıntılar var. Daha çok yeni eşi benzeri görülmemiş bir pandemi süreci yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Sanat ve tasarım dünya gündeminin gerçeklerinden kendisini soyutlayamaz. Aksine tüm bu sorunlar için bir yol gösterici olmak zorunda. Buna ek olarak hemen her sektörde çok ciddi bir dijital dönüşüm yaşıyoruz. Analog bir sanat dalıyla uğraşıyor olsanız bile teknolojiyi göz ardı etmemeniz gereken bir dönemin içerisindeyiz. Yapay zeka, hibrit deneyimler, kripto sanat gibi kavramlar tasarımın geleceği değil, şimdisi olmaya başladılar. Herkes bu değişim ve dönüşüme açık olmalı. Başta tasarım ve sanat dünyası.

Yeni Nesil Tasarım ve Sanat İçerik Platformu: Mercado

Peki, Türkiye’de tasarım nereye gidiyor?

Diyalog konseptimizde çok değerli genç Türk tasarımcı ve sanatçılarla çalışmaları üzerine sohbetler gerçekleştiriyoruz. İtiraf etmemiz gerek bu işe ilk başladığımızda bu kadar yetenekli insanın olabileceğini düşünmemiştik. Bizler de tasarımcı kökenli olduğumuz için hep tasarım ve sanat dünyasının içerisindeydik ancak ne zaman ki insanlarla sohbet etmeye başladık, o zaman bu kadar net görebildik. Çok özgün işler üreten çok değerli Türk tasarımcılar var. Hem de dünyanın dört bir yanında. Ancak maalesef ki ülkemizdeki görünürlükleri ve bilinirlikleri çok düşük. İlk basılı edisyonumuz Multidisipliner Nesil’de Zorlu PSM Digilogue Artistik Direktörü Lalin Akalan’la çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisi Türkiye’de yeni medya sanatının var olmasını ve gelişmesini sağlayan en önemli isimlerden. Aynı soruyu biz de ona yöneltmiştik. Bu noktada kurumların ellerini taşın altına koyması gerektiğini söylemişti. Tasarım ve sanata verilen değer noktasında zaten hali hazırda çok büyük bir sorun var. Bizler bu değişimi başlatmak zorundayız. Mercado’nun en önemli çıkış noktası da bu zaten.

Yeni Nesil Tasarım ve Sanat İçerik Platformu: Mercado

{773779}

Son olarak sizin hayran olduğunuz tasarımcı ve sanatçıları sorsak…

Bu süreçte çok değerli isimlerle tanışma fırsatımız oldu. Bu cevap hakkımızı gençlerden yana kullanmak istiyoruz. Mesela Balenciaga’nın sneakers departmanının başında bir Türk olduğunu biliyor musunuz? Safa Şahin. Dijital sanat çalışmalarıyla dünya tarafından tanınan ve kripto sanat camiasında en çok ilgi gören isimlerden; Murat Yıldırım. Multidisipliner üretimleriyle yeni neslin en önemli temsilcilerinden; Meltem Şahin. Performatif çizim ekibi Piknik Works, mural sanatçısı Esk Reyn, kolaj sanatçısı Selman Hoşgör, animasyon sanatçısı Gökalp Gönen. Ve sayamadığımız birçok ilham veren isim. Birçoğuyla sohbetimizi Mercado’dan okuyabilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları