preloader

Yazar Seray Şahiner Kimleri Okuyor, Neleri Takip Ediyor?

13.12.2021
Yazar Seray Şahiner Kimleri Okuyor, Neleri Takip Ediyor?

Yazı Boyutu:

2000’li yılların edebiyat dünyasına damga vuran yazarlardan Seray Şahiner’e, hayatını değiştiren kitap ve filmlerden takip ettiği podcastlere ilham aldığı kaynakları sorduk.

2000’li yılların edebiyat dünyasında iyi okurların birçoğunun ilk sıralarda yazacağı isimlerden biri Seray Şahiner. Yazmayanın henüz kendisiyle tanışmadığını varsayarım. Antabus ve Hep Yek kütüphanemde çok özel yere sahip iki harikulade eser. Alabildiğine yalın, her kelimesinde gerçek ve müthiş tasarruflu bir anlatım. Bu dünyayı yaratırken beslendiği evreni en çok merak edenlerdendim. Çıktısını alıp çalışma masama iliştirdim bile…

Hayatınızı değiştiren 5 kitap?

Tatlı Betüş; Aziz Nesin, Yeşilçam Dedikleri Türkiye; Vedat Türkali, Üç Aynalı Kırk Oda; Murathan Mungan, Fındık Sekiz; Metin Kaçan, Gurbet Kuşları; Orhan Kemal.

Kitap okurken tercih ettiğiniz/keyif aldığınız mekânlar?

Evim, mahalle kafeleri, çayır çimen… Müziği kendim seçebildiğim yahut o esnada çalan müziğin bana hitap ettiği hemen her yer.

Yazar Seray Şahiner Kimleri Okuyor, Neleri Takip Ediyor?

Okurken müzik dinler misiniz? Kimleri dinlemeyi tercih edersiniz?

Müzik dinlemeden pek bir şey yapamıyorum. Yazarken de okurken de dinliyorum, okurken genelde Bach’ın Çello Suiti’nin Yoyo Ma yorumu ve Tracy Chapman veya Yann Tiersen dinliyorum; işi şansa bırakacaksam şansı da o kadar şansa bırakmayıp, TRT 3 Radyo yahut Borusan Klasik Radyo dinliyorum.

{774556}

Takip etmekten keyif aldığınız sosyal medya hesapları neler?

Derya Bengi’nin hemen her üretimini hayranlıkla takip ettiğim gibi Twitter’dan da takip ediyorum. Mücella Yapıcı’yı, Yekta Kopan’ı, Serkan Altuniğne’nin Twitter hesaplarını da ilgiyle izliyorum. Bartu Küçükçağlayan’ın Instagram hesabı da çok keyifli. Ayrıca görsel sanatçılar; Ai Weiwei ve Tanaka Tatsuya’nın Instagram hesaplarını da işlerini görmek açısından merakla takip ediyorum.

İlham aldığınız yazarlar?

Vedat Türkali, Orhan Kemal, Murathan Mungan, Aziz Nesin, Sevgi Soysal, Richard Brautigan, William S. Burroughs, Marquez.

Takip ettiğiniz podcast serileri neler?

Açıkçası hiçbir podcast yayını dinlemedim. O mecradan haberim olduğunda kitabı yazıyordum ve bölünmeye cesaret edemedim. Ama Eray Özer ve Özgür Mumcu’nun hazırladığı Yeni Haller’i merak ediyorum. Podcast’ı da Yeni Haller ile keşfedeceğim sanırım.

Hangi kitabı yazmış olmayı isterdiniz?

Güven – Vedat Türkali.

Hayatınızı değiştiren 5 film?

Vesikalı Yarim, Ağır Roman, Masumiyet, Mamma Roma, Köprüdeki Kız.

OGGUSTO Edebiyat Editörü Can Erol’un diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Can Erol
Can Erol Tüm Yazıları