preloader

Yazar Elçin Poyrazlar Kimleri Okuyor, Neleri Takip Ediyor?

21.11.2021
Yazar Elçin Poyrazlar Kimleri Okuyor, Neleri Takip Ediyor?

Yazı Boyutu:

Okuyucularına tek solukta bitecek polisiye romanlar sunan Elçin Poyrazlar’a, en sevdiği filmlerden podcastlere ilham aldığı kaynakları sorduk.

Edebiyatta cinsiyet ayrımı yapmayı doğru bulmam. Yazar yazardır, kadın ya da erkek yazar diye bir sınıflandırmaya karşıyım. Ancak polisiye gibi fazlasıyla maskülen tabiatı olan bir ortamda ürettikleriyle parıldayan bir yazarımız Elçin Poyrazlar. İlk romanlarında acar gazeteci Selin karakteri ile bizi politik polisiye girdaplarına sokarken, son iki romanında güçlü kadın karakterler üzerine oturtulmuş soluk kesici hikâyelerle okurlarla buluştu. Mantolu Kadın kişisel olarak favorim ancak tüm yapıtları okumaya değer. Kronolojik olarak okuyup yazarlığındaki kademe kademe büyümeyi de takip etmenizi öneririm. Zira Doğan Kitap’tan yayınlanan son kitabı Ecel Çiçekleri’nde çok katmanlı polisiyenin iyi örneklerinden birine şahit olacaksınız.

Hayatını değiştiren 5 kitap?

Hayatımı radikal anlamda değiştiren kitap olmadı ama beni yavaş yavaş dönüştüren kitaplar oldu. Suç ve Ceza (Dostoyevski), Tutunamayanlar (Oğuz Atay), Gülün Adı (Umberto Eco), Becerikli Bay Ripley Serisi (Patricia Highsmith), Damızlık Kızın Öyküsü (Margaret Atwood).

Kitap okurken tercih ettiğiniz/keyif aldığınız mekânlar?

Tren, vapur, otobüs yolculuğunda, evde kuytu bir köşede, balkonda, kafede, bekleme salonlarında, tek başıma olduğum her yerde.

Yazar Elçin Poyrazlar Kimleri Okuyor, Neleri Takip Ediyor?

Okurken müzik dinler misiniz? Kimleri dinlemeyi tercih edersin?

Okurken sadece kitapla olmak istiyorum. Müzik açıksa kulağım müziğe kayıyor, odağım dağılıyor. Hem okurken hem de yazarken müziksiz olmalıyım.

Takip etmekten keyif aldığınız sosyal medya hesapları neler?

Nitelikli içerik sunan yerli ve yabancı edebiyat-sanat hesapları, ciddi medya kuruluşları, bazı siyasi yorumcular, kadın hakları örgütleri.

Takip ettiğiniz podcast serileri neler?

Gerçek suç üstüne, tarih konulu, edebiyat ve müzik konuşulan podcastlar.

https://open.spotify.com/show/34KCJydzoz4fgnSxmvFkVP?si=a4fdb9ab39604cc3

İlham aldığınız yazarlar?

Patricia Highsmith, Ursula le Guin, Margaret Atwood, George Simenon, Celil Oker… Liste oldukça uzun.

Hayatınızı değiştiren 5 film?

Hayatımı değiştiren film olmadı. Çok zevk aldığım, sinemanın sanatsal yönünü sevdiren filmler oldu: Üçüncü Adam, Arka Pencere, Vertigo, Baba, In the Mood for Love.

Hangi kitabı yazmış olmayı isterdiniz?

Elbette pek çok yazar gibi Suç ve Ceza’yı yazmış olmayı isterdim.

Can Erol
Can Erol Tüm Yazıları